Jak rozjaśnić ciemne poddasze? Triki z kolorami, światłem i lustrami

Jasne i przestronne - takie powinno być idealne poddasze. Oprócz okien dachowych, ogromny wpływ na odbiór przestrzeni mają kolory, oświetlenie sztuczne oraz sprytne dodatki. Zastosowanie odpowiednich barw i dekoracji potrafi zdziałać cuda, rozświetlając wnętrze i dodając mu lekkości.

Jak rozjaśnić ciemne poddasze? Triki z kolorami, światłem i lustrami
VELUX Polska Sp. z o.o. Okna dachowe, świetliki tunelowe, systemy sterowania, rolety, markizy, żaluzje
Dane kontaktowe:
22 33 77 000
Krakowiaków 34 02-255 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zacznijmy od kolorów ścian i skosów na poddaszu

Zasada jest prosta: im niższe i mniejsze pomieszczenie, tym jaśniejsze barwy powinniśmy stosować. Poddasze zazwyczaj ma ograniczoną wysokość i mniej światła niż parter, dlatego malowanie go w jasnych odcieniach to podstawa.

Biel oraz delikatne pastele odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń, sprawiając, że pokój wydaje się wyższy i bardziej otwarty. Jasne skosy “oddalają” się od oczu, dając wrażenie, że skos znika.

Kolor biały jest bezkonkurencyjny w rozświetlaniu wnętrz - można go jednak przełamać ciekawym akcentem. Jeśli lubisz oryginalne rozwiązania, pomaluj trzy ściany na biało, a czwartą (np. szczytową) na kontrastowy, głęboki kolor - np. grafitowy, granatowy czy butelkową zieleń.

Taka ściana akcentowa doda pomieszczeniu charakteru, nie przyciemniając go nadmiernie. W połączeniu z jasnymi meblami i dodatkami uzyskamy nowoczesny efekt, a przestrzeń nadal będzie wydawać się duża i jasna. Unikajmy za to ciemnych kolorów na skosach - mogą przytłoczyć wnętrze i optycznie obniżyć sufit.

Oświetlenie sztuczne na poddaszu - zaplanuj to dobrze

Oświetlenie sztuczne na poddaszu wymaga dobrego zaplanowania, bo skosy potrafią tworzyć zacienione zakątki. Jedna lampa wisząca pośrodku sufitu to za mało.

Postaw na kilka źródeł światła o różnym charakterze: główne, rozproszone światło sufitowe oraz dodatkowe lampy podłogowe, stołowe czy kinkiety w rogach pomieszczenia.

Białe ściany i skosy, białe meble, sztuczne oświetlenie i odpowiednie dodatki z pewnością rozjaśnią kuchnię na poddaszu o każdej porze dnia. fot. VELUX
Białe ściany, skosy i meble oraz sztuczne oświetlenie i odpowiednie dodatki z pewnością rozjaśnią pomieszczenie na poddaszu o każdej porze dnia. fot. VELUX

Taki wielopoziomowy system oświetlenia pozwoli Ci modelować nastrój - od jasnego światła do sprzątania czy pracy, po przytłumione, nastrojowe oświetlenie do relaksu.

Wykorzystaj lampy do podkreślenia atutów poddasza: skieruj światło na odkrytą drewnianą belkę, aby wydobyć jej fakturę, lub zamontuj taśmę LED wzdłuż sufitu, by podkreślić ciekawą linię skosu.

Dobrze rozmieszczone oświetlenie sztuczne nie tylko doświetli kąty, ale też optycznie powiększy pomieszczenie i uczynii je bardziej przytulnym.

Pamiętaj również o barwie (temperaturze) światła - w strefie wypoczynkowej lepsze będzie ciepłe, żółtawe światło, a w kąciku do pracy neutralne białe.

Lustra, transparentne tkaniny i jak najwięcej odblasków

Na koniec dodatki i akcesoria, które pomogą w walce o jasne wnętrze. Niezawodnym trikiem są lustra – zawieś duże lustro naprzeciw okna dachowego, a będzie odbijać światło w głąb pokoju i tworzyć iluzję drugiego okna. Lustro stojące oparte o ścianę kolankową również pięknie rozproszy światło po całym pomieszczeniu i doda głębi.

Kolejny patent to transparentne tkaniny – wybierz jasne, półprzezroczyste firanki zamiast ciężkich zasłon, aby nawet przysłonięte okna wpuszczały promienie słońca.

Rolety dzień-noc lub żaluzje ustawione pod kątem pozwolą Ci regulować ilość światła, ale nie zaciemnią pokoju całkowicie. Zamiast ciemnych dywanów i obić mebli, postaw na jasne tekstylia albo te o wyraźnym splocie, które “łapią” światło.

Na poddaszu świetnie sprawdzają się też połyskujące i szklane powierzchnie – stolik kawowy ze szklanym blatem, fronty szafek na wysoki połysk czy srebrzyste ramki obrazków będą odbijać każdy promyk. Dbajmy też o umiarkowaną ilość dekoracji.

Minimalizm sprzyja przestronności – kilka starannie dobranych ozdób w jasnej kolorystyce doda charakteru, ale nie zagraci pomieszczenia. Jeśli masz ukochane ciemne dodatki, wyeksponuj je punktowo (np. jedna granatowa poduszka na jasnej sofie) na tle jasnej bazy – będą widoczne, lecz nie przytłoczą przestrzeni.

Podsumowując, świadome operowanie kolorem, światłem i dodatkami potrafi diametralnie odmienić poddasze. Jasne barwy i odpowiednie oświetlenie sprawią, że wnętrze rozbłyśnie, a sprytne akcesoria – że stanie się ono jeszcze bardziej funkcjonalne i przyjazne użytkownikom.

 

Źródło: VELUX Polska