Dlaczego taras na gruncie to najlepsze rozwiązanie?

Są opinie, że taras na betonowej podstawie jest rozwiązaniem solidniejszym. Tak nie jest. Okładzina z płytek nie jest całkowicie szczelna, przez fugi może przedostawać się woda. Jeśli pod płytkami są puste przestrzenie (spowodowane niedokładnie rozprowadzonym klejem), gromadzi się tam wilgoć, a zimą zamarza, powodując zarówno odspajanie się kafli, jak i pękanie betonu.

Dlaczego taras na gruncie to najlepsze rozwiązanie?
BRUK-BET Płyty tarasowe i ogrodowe
Dane kontaktowe:
0 801 209 047 (infolinia)

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zalety tarasu na gruncie

Wybór tarasu posadowionego bezpośrednio na gruncie pozwala uniknąć problemów związanych z zabezpieczeniem przeciwwilgociowym.  To także rozwiązanie znacznie tańsze. Choć, podobnie jak przy tarasach na płycie betonowej, wymaga   starannego wykonania. 

Ta metoda zabudowy tarasu jest tańsza, szybsza i  łatwiejsza w wykonaniu.  Poza tym w razie uszkodzenia jednego elementu podczas użytkowania, jego wymiana jest prosta i nie wiąże się z koniecznością skuwania materiału, tak jak ma to miejsce w przypadku płyt klejonych do betonowej podstawy tarasu.

Projekt serii Impasto opiera się na eleganckim wyglądzie z włoskich kamieniołomów. Naturalne linie i wzory zdobią powierzchnię tej serii płytek w bardzo subtelny sposób zapewniając stylowy wygląd kamienia wydobyty z unikatowej ceramiki.

Budowa tarasu na gruncie

Najczęściej układa się nawierzchnie z kostek brukowych lub płyt. Te ostatnie o grubości  4-6 cm stają się coraz popularniejsze, bo płyty na tarasie są wygodniejsze, a wybór ich wzorów i kolorów jest bardzo duży w ofercie takich producentów jak BRUK-BET®.

Niezależnie jednak, jakie płyty wybierzemy, trzeba je poprawnie ułożyć. W przeciwieństwie do płytek ceramicznych, nie przykleja się ich do podłoża, lecz układa bezpośrednio na podsypce z drobnego grysu 2/8 mm, zachowując między nimi odstępy 3-5 mm i dokładnie poziomując. 

Podbudowę wykonujemy klasycznie jak dla kostki brukowej. Do wypełnienia spoin używa się fug żywicznych Bruk-Bet Prestige, piasku lub drobnego grysu np. Granofugi. Dzięki tej metodzie układania, na pewno nie będzie problemów z odspajaniem się płyt i wykruszaniem fugi cementowej.

Najlepsze płyty tarasowe nie wymagają impregnacji, ponieważ są odporne lub zabezpieczane już na etapie produkcji, specjalnymi powłokami ochronnymi, które ograniczają wchłanianie zabrudzeń użytkowych oraz ułatwiają ich czyszczenie. Przykładem są płyty B-B Geoceramica oraz serie Maestro®, Romantica® i Architect®, które zabezpieczone są systemem Perlon® Lamino®.

źródło i zdjęcia: Bruk-Bet

opracowanie: Anna Chrystyna

Autor
Anna Chrystyna
Anna Chrystyna

Swoje redakcyjne doświadczenie i umiejętności budowałam przez kilkanaście lat pracy w różnych obszarach branży. Ostatecznie od ponad 20 lat związana jestem z wydawnictwem AVT, tworząc artykuły na portal. Poza pracą zawodową znajduję czas na relaks i pasje w siedlisku na Mazurach. Tam oddaję się swoim zainteresowaniom kulinarnym i ogrodniczym, co stanowi dla mnie nie tylko źródło przyjemności, ale również wyjątkowy sposób na odprężenie się i odpoczynek od codzienności.