Jak stworzyć przytulny nastrój zimą? 3 zasady doboru oświetlenia

Zimowe wieczory to idealny czas, by cieszyć się ciepłem domowego zacisza. Gdy na zewnątrz panuje chłód, a zmrok zapada już wczesnym popołudniem, odpowiednio dobrane oświetlenie może odmienić każde wnętrze, wprowadzając przytulny klimat sprzyjający relaksowi i spędzaniu czasu z rodziną. O tym, jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę, by zimowe wieczory w domu były jeszcze bardziej komfortowe, opowiada Katarzyna Przybyła, ekspertka Nowodvorski Lighting.

Jak stworzyć przytulny nastrój zimą? 3 zasady doboru oświetlenia
Nowodvorski Lighting Oprawy oświetleniowe
Dane kontaktowe:
34 344 91 10/11
Bojemskiego 11 42-200 Częstochowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Harmonia oświetlenia - sekret warstwowego światła

Przytulne wnętrze to takie, które łączy estetykę z funkcjonalnością. W chłodnych, zimowych miesiącach klucz do wygody i nastrojowego klimatu stanowi oświetlenie warstwowe – umiejętne połączenie różnych rodzajów źródeł światła, które razem tworzą spójną i praktyczną całość.

Oświetlenie centralne powinno zapewnić komfort świetlny  w całym pomieszczeniu. Przykładem może być kolekcja lamp wiszących CIRCOLO LED, opartych na motywie koła. Lampy te emitują miękkie światło, a dzięki modelom z dwiema lub trzema obręczami można tworzyć dowolne kompozycje przestrzenne. Nowoczesną alternatywą dla plafonu czy żyrandola jest też oświetlenie punktowe w postaci szynoprzewodów, jak np. PROFILE. To system jednoobwodowy, pozwalający na równomierne oświetlenie wnętrza w układzie szynowym, dopasowanym do geometrii przestrzeni, podkreśla Katarzyna Przybyła.

Kinkiet CHILLIN

Równie ważne jak oświetlenie centralne są kinkiety. RING TIMBER LED XXL o średnicy 75 cm wyraziście dopełnia aranżacje utrzymane w stylu minimalistycznym. Smukły EASY LED, w wersji lewo- lub prawostronnej, dzięki praktycznemu reflektorowi może pełnić również funkcję lampki nocnej, natomiast CHILLIN II łączy dwa źródła światła – górne, budujące nastrój oraz dolne, z opcją regulacji. Zarówno EASY LED, jak i CHILLIN to praktyczne rozwiązania, umożliwiające m.in. wygodne czytanie książek. Gdy potrzebne jest precyzyjne oświetlenie stref roboczych, warto rozważyć też montaż dedykowanych spotów, jak np. MONO S, dodaje ekspertka.

Może to być np. przykuwająca wzrok CADILAC, z abażurem o klasycznych splotach płóciennych i wyraźnej strukturze lub dyskretna MONO.

Zima w ciepłym świetle – jak oświetlenie wpływa na nastrój

Zimowe warunki, takie jak mgły, opady czy odbijający światło śnieg, nadają otoczeniu chłodne, niebieskawe tony, które dominują zarówno za dnia, jak i wieczorem. Taki charakter światła podkreśla wyjątkowy klimat tej pory roku, ale może wpływać na nasze samopoczucie. Wnętrza oświetlone światłem o ciepłej barwie tworzą przyjemną, kojącą atmosferę, która sprzyja relaksowi i poprawia nastrój w chłodne, zimowe dni.

Lampa ścienna EASY LED RIGHT

Ciepłe światło pomaga się zrelaksować, dlatego w miejscach wypoczynku dobrze sprawdza się barwa światła 2700-3000 K. W przestrzeniach łączonych – jak kuchnia i salon, wymagających zróżnicowania intensywności oświetlenia – pomocne są rozwiązania wieloobwodowe, jak system CAMELEON czy CTLS. Umożliwiają one planowanie różnych natężeń w ramach jednego punktu zasilania, przy jednoczesnym podziale na niezależne strefy, zaznacza Katarzyna Przybyła.

Lampa wisząca SNOWBALL

Przy budowaniu przytulnej atmosfery warto zwrócić uwagę na rozwiązania takie jak REFLECTOR LED GU10 R50 7W 4000K ANGLE 50 DIMMABLE, umożliwiający regulację natężenia źródła światła. Ciepły akcent we wnętrzu tworzą też paski LED, umieszczone np. pod półkami, wokół luster czy za meblami.

Małe akcenty, wielki komfort

Przemyślane rozmieszczenie oświetlenia centralnego, kinkietów, lamp stojących oraz oświetlenia roboczego pozwala dostosować atmosferę wnętrza do różnych potrzeb – od energicznych działań po spokojny relaks. Równie istotny jak funkcjonalność jest design lamp. Detale, takie jak miękki w dotyku klosz, subtelne boho wzory czy minimalistyczna estetyka japandi, mogą znacząco wpłynąć na odbiór wnętrza, zmieniając je w zimową oazę ciepła i przytulności.

źródło i zdjęcia: Nowodvorski Lighting

opracowanie: Anna Chrystyna

Autor
Anna Chrystyna
Anna Chrystyna

Swoje redakcyjne doświadczenie i umiejętności budowałam przez kilkanaście lat pracy w różnych obszarach branży. Ostatecznie od ponad 20 lat związana jestem z wydawnictwem AVT, tworząc artykuły na portal. Poza pracą zawodową znajduję czas na relaks i pasje w siedlisku na Mazurach. Tam oddaję się swoim zainteresowaniom kulinarnym i ogrodniczym, co stanowi dla mnie nie tylko źródło przyjemności, ale również wyjątkowy sposób na odprężenie się i odpoczynek od codzienności.