Tynk hydrofilowy - nowoczesne rozwiązanie odporne na porastanie i zabrudzenia
Elewacja to pierwsza linia obrony budynku przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Wybór odpowiedniego tynku jest zatem kluczowy dla zapewnienia trwałości i estetyki fasady. Ze względu na swoją strukturę tynki nie są idealnie gładkie, przez co woda może trudniej z nich odparowywać, a to w konsekwencji może sprzyjać rozwojowi mikroorganizmów.
Odpowiedzią na to wyzwanie jest tynk hydrofilowy, który dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii AquaBalance zdecydowanie ogranicza wchłanianie wody przez elewację - krople wody ulegają "spłaszczeniu", dzięki czemu powierzchnia parowania się zwiększa i ściany wysychają szybciej niż w przypadku tynków tradycyjnych.
Budynek pozostaje więc skutecznie zabezpieczony przed negatywnym oddziaływaniem deszczu, rosy oraz mgły, co zmniejsza ryzyko porostu grzybów, glonów czy pleśni. Z kolei dodatek silikonu sprawia, że elewacja nie przyciąga do siebie kurzu, brudu oraz innych zanieczyszczeń, które są obecne w powietrzu.
Tynki mozaikowe - atrakcyjna imitacja kamienia naturalnego
Popularnym rozwiązaniem elewacyjnym, chętnie wybieranym przez inwestorów, są nadal tynki mozaikowe, w tym szczególnie teraz popularne – tynki o strukturze kamienia naturalnego. To nowoczesne rozwiązanie dekoracyjne jest nie tylko estetyczne, ale też niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia i pozwala podkreślić detale elewacji, takie jak cokoły i pozostałe elementy architektoniczne: gzymsy, okapy czy pilastry.
Za sprawą atrakcyjnego wyglądu i dużej trwałości tynki te są też chętnie wykorzystywane do wykańczania betonowych filarów, ogrodzeń, murków czy nawet elewacji budynków historycznych, nadając im oryginalny charakter. Wysoka estetyka stworzonej z ich pomocą elewacji nie jest jednak jedyną zaletą tynków mozaikowych imitujących kamień – na docenienie zasługuje również ich odporność na warunki atmosferyczne oraz porastanie grzybów i pleśni.
Panele akrylowe imitujące ryfle - prosty sposób na uzyskanie efektu sztruksu na elewacji
W ostatnich latach chętnie wykorzystywanym elementem dekoracyjnym stosowanym w wykończeniu elewacji są gotowe panele akrylowe ryflowane. Rozwiązanie to stanowi ciekawą alternatywę dla popularnych lameli wykonanych z drewna czy płyty MDF, ponieważ jest ono od nich znacznie odporniejsze na warunki atmosferyczne i ewentualne uszkodzenia – dzięki temu możemy stosować je zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń.
Ponieważ ryfle są zwykle wykonywane z tworzywa na bazie żywicy akrylowej i dodatkowo wzmacniane siatką z włókna szklanego, są elastyczne, lekkie a jednocześnie wykazują dużą twardość i wytrzymałość mechaniczną. Tekstura panelu wyróżnia się też niską nasiąkliwością, przez co pozostaje on odporny na działanie czynników atmosferycznych.
Istotnymi atutami ryfli są również możliwość pomalowania ich na dowolny kolor farbą silikonową lub bejcą lazurującą w kolorach drewna, a także bardzo łatwy montaż – po przycięciu panelu do dowolnego rozmiaru mocujemy go za pomocą kleju na ścianie pionowej jak i zaokrąglonej. Elastyczność tego panelu pozwala na ułożenie go na ścianach o nieregularnych przekrojach (łuki wklęsłe lub wypukłe, krzywizny).
źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber