Od lat największą popularnością cieszą się rolety. Oferowane są w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dzięki czemu nie tylko chronią wnętrza przed promieniami słonecznymi, ale mogą też stanowić ozdobę każdego pomieszczenia.
Najczęściej wybierane - zarówno do okien fasadowych, jak i dachowych - są rolety zwijane. Składają się z dwóch elementów - wałka, który mocuje się na wkręty do górnej części okna lub za pomocą specjalnych uchwytów, niewymagających przewiercania ramy okiennej, oraz wysuwanego z nich materiału. Może on zwisać swobodnie lub w prowadnicach, które przytwierdza się do ram okna.
Materiał powinien być odporny na płowienie, ale jego skuteczność w zatrzymywaniu światła słonecznego może być różna. Najsłabiej przed przegrzewaniem się wnętrz chronią rolety standardowe. Lepiej sprawdzają się wyroby dekoracyjne, które mają specjalną powłokę odbijającą promienie słoneczne. Najlepsze pod tym względem są rolety całkowicie zaciemniające, wykonane z materiałów nieprzepuszczających światła.
Inny typ rolet to tzw. modele "dzień noc". Składają się z dwóch rodzajów pasów - przezroczystych i zacieniających. Przesuwając je względem siebie można regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia.
W sprzedaży są też rolety rzymskie. To specjalny rodzaj tkaniny, które po opuszczeniu tworzy gładką powierzchnię, a podniesiona układa się w poziome równoległe fałdy.
W budownictwie mieszkaniowym (ale tylko w oknach fasadowych) sporadycznie stosuje się tzw. verticale, czyli rolety w formie pionowych pasów zawieszonych na karniszu, które po pociągnięciu za linkę obracają się, tworząc zasłonę przeciwsłoneczną.
Redakcja BD