Cegły klinkierowe są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Charakteryzują się bardzo niską nasiąkliwością, dlatego nie wchłaniają trwale wilgoci ani brudu. Nie można też nie wspomnieć o ich walorach estetycznych - klinkier wygląda bardzo elegancko, zatem tego typu elewacja stanowi niewątpliwą ozdobę budynku. Co ważne, nie wymagają tynkowania.
Cegły elewacyjne można murować równocześnie ze wznoszeniem warstwy konstrukcyjnej - o ile dom ociepla się styropianem. W przypadku zastosowania wełny mineralnej, prace prowadzi się zazwyczaj w dwóch etapach. Najpierw stawia się ściany konstrukcyjne i mocuje do nich wełnę. Następnie wznosi się warstwę elewacyjną, którą należy połączyć kotwami z warstwą nośną. Cegły klinkierowe wymagają zastosowania specjalnej zaprawy do klinkieru. Pozwoli to uniknąć powstawania wykwitów na elewacji.
Uwaga! Pomiędzy izolacją z wełny mineralnej a warstwą elewacyjną należy utworzyć pustkę wentylacyjną. Umożliwia ona odprowadzenie wilgoci, która może wnikać w ocieplenie w wyniku kondensacji pary wodnej przenikającej z wnętrza budynku lub na skutek przenikania wody przez ścianę elewacyjną.
Również bloczki elewacyjne doskonale sprawdzają się jako ostatnia warstwa ściany trójwarstwowej. Są one solidne i trwałe, a jednocześnie estetyczne i stylowe.
Redakcja BD