W jakich zakresach temperatur dozwolone jest budowanie ogrodzenia?
W instrukcji wykonania ogrodzenia firmy JONIEC® jest ważna informacja, że zalecana temperatura dla prowadzonych prac to ta pomiędzy 5 a 25 stopni Celsjusza. Ten zakres temperatury jest idealny dla procesu wiązania betonu oraz kleju uszczelniającego.
Kolejnym aspektem z tym związanym jest pielęgnacja dojrzewającego betonu, która w opisanych powyżej warunkach będzie mniej wymagająca. Zminimalizuje to prawdopodobieństwo popełnienia błędów podczas budowy, a w konsekwencji uszkodzenia ogrodzenia.
Podczas budowy najniebezpieczniejszym zjawiskiem jest tak zwane przechodzenie temperatury przez 0, a dokładniej częsta jej zmiana z dodatniej na ujemną i odwrotnie. Podczas takiego zjawiska woda zmienia swój stan skupienia, a zarazem objętość - uszkadzając rdzeń betonowy, a następnie bloczki.
Jak wykonać solidny fundament pod ogrodzenie?
Aby zagwarantować odporność ogrodzenia na niekorzystne działanie niskich temperatur, należy pomyśleć o zabezpieczeniach już w trakcie ich budowy. Pierwszym etapem jest odpowiednie wykonanie fundamentu.
Poza dobraniem dobrej jakości betonu i wykonaniem zbrojenia, trzeba pamiętać aby wystawał on min. 5 cm ponad poziom gruntu. Zabezpieczy to beton i bloczki przed kapilarnym podciąganiem wody.
Następnie powierzchnię fundamentu trzeba zabezpieczyć izolacją poziomą (np. folia IZOHAN). Zapobiega to migracji wilgoci na poziomie fundament – ogrodzenie.
Układanie bloczków ogrodzeniowych
Kolejnym etapem budowy jest układanie i klejenie bloczków. Powinny one szczelnie do siebie przylegać. Klej- uszczelniacz JONIEC® należy rozprowadzić na całej powierzchni łączenia bloczków.
Takie wykonanie sprawi, że ogrodzenie będzie szczelne, co ochroni je przed wilgocią, zimnem, a także ograniczy pojawianie się wykwitów. Taka sama procedura dotyczy montowania daszków na późniejszym etapie.
Podczas wypełniania bloczków betonem (klasa C30/37) warto użyć rękawów polietylenowych - jest to skuteczna metoda unikania niekontrolowanego pękania rdzeni betonowych w warunkach krytycznych. Po zaaplikowaniu betonu do wnętrza bloczków trzeba pamiętać o jego pielęgnacji.
W czasie gdy temperatury są niskie - wskazane jest zastosowanie osłon, np. maty, folii, koca oraz membrany paroprzepuszczalnej, tak aby utrzymać temperaturę betonu minimum +10 stopni Celsjusza. Pielęgnację należy stosować do momentu finalnego przykrycia ogrodzenia daszkami wykończeniowymi, czyli przez minimum 7 dni. Czas ten pozwoli betonowi związać oraz pozbyć się niepotrzebnej wilgoci.
Jak zadbać o panele ogrodzeniowe?
Jeżeli ogrodzenie posiada również drewniane elementy (np. panele), to nie można o nich zapomnieć – wilgoć o tej porze roku znacznie szybciej wnika w głąb materiału, co może spowodować powstawanie pęknięć. Zaimpregnowanie nawierzchni odpowiednimi preparatami sprawi, że powstanie elastyczna powłoka chroniąca drewno przed działaniem wilgoci.
Impregnacja powierzchni betonowej
W przypadku gdy po okresie 30 dni od końca budowy pojawią się wykwity lub naloty, należy je usunąć za pomocą czyścika JONIEC®. Po upływie ok. 7 dni od usunięcia wykwitów można przejść do impregnacji, która zabezpieczy bloczki przed opadami atmosferycznymi, zabrudzeniami i ścieraniem.
O tym, jaki impregnat wybrać, dowiecie się z osobnego artykułu na naszym blogu. Po tym etapie nasze ogrodzenie jest odpowiednio zabezpieczone i gotowe, aby służyć nam przez lata.
Należy pamiętać, że wszelkich uszkodzeń, które powstały wskutek działania mrozu, można uniknąć. W związku z tym warto przestrzegać wszelkich zaleceń znajdujących się w instrukcjach montażu oraz zaleceniach producenta.
źródło i zdjęcia: Firma JONIEC®