Czy ekran za grzejnikiem zwiększa efektywność ogrzewania?

Odkąd rachunki za energię elektryczną i cieplną poszybowały w górę, Polacy przypomnieli sobie o starych sposobach na jej oszczędzanie. Jedną z nich jest stosowanie folii umieszczonej za grzejnikiem, zwanej też ekranem zagrzejnikowym. Czy to jednak rzeczywiście działa?

Czy ekran za grzejnikiem zwiększa efektywność ogrzewania?
FENIX Polska Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Dane kontaktowe:
22 766 45 60, 22 766 45 70
Warszawska 50 05-092 Łomianki
Zobacz firmę w innym dziale: Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ekran zagrzejnikowy - co to takiego?

Ekran zagrzejnikowy ma za zadanie zwiększyć efektywność grzejnika. Warstwa izolacji termicznej (styropian lub polietylen) ogranicza ucieczkę ciepła przez ścianę (przewodzenie), na której wisi grzejnik, a folia aluminiowa odbija cześć promieniowania cieplnego.

Ekrany tego typu są proste w montażu. Mają postać mat, które umieszczę się za kaloryferami. Ich walorem jest niska cena. 1 m2 folii kosztuje od 10 do 20 zł. Z założenia, mają zadanie odbijać ciepło z powrotem do pomieszczania i nie dopuszczać do tego, by niepotrzebnie ogrzewana była ściana za kaloryferem.

Maty umieszczane za grzejnikiem mogą mieć różną długość, szerokość i grubość - zazwyczaj pomiędzy 3 a 5 mm. Po jednej stronie pokryte są laminatem z folii aluminiowej, ale ich środek wykonany jest ze styropianu lub spienionego polietylenu. W zależności od typu ekranu jest to strona zewnętrzna lub wewnętrzna.

Aluminium - doskonały przewodnik ciepła

Folia aluminiowa skutecznie odbija ciepło, ze względu na właściwości samego aluminium. Metal ten charakteryzuje się wysoką wartością współczynnika przewodzenia cieplnego co sprawia, że jest chętnie używany do wszystkich zastosowań, które wymagają efektywnego przekazywania temperatury - zarówno chłodzenia, jak i ogrzewania.

Aluminium przewodzi do 5 razy wydajniej niż stal, dzięki czemu pomieszczenia, w których zastosowane zostały systemy grzewcze oparte na tym materiale nagrzewają się szybciej.

Czy folia za grzejnikiem jest skuteczna?

Skuteczność folii zagrzejnikowej może być zależna od różnych czynników, takich jak rodzaj zastosowanego urządzenia grzewczego, warunki otoczenia, jakość folii oraz sposób jej instalacji. Choć wielu użytkowników zgłasza pozytywne rezultaty i przekonuje o osiąganych oszczędnościach w zużyciu energii, skuteczność tej metody może się różnić w zależności od konkretnych warunków.

Maty mogą odbijać nawet 80- 90% promieniowania cieplnego. Najlepsze rezultaty osiągane są w przypadku grzejników żeliwnych starego typu, działających na zasadzie konwekcji. Obecnie dużą popularnością cieszą się nowoczesne grzejniki konwektorowe, które wykorzystują aluminium w elementach grzejnych.

Elementy grzejne z aluminium

Na podobnej zasadzie jak aluminiowe ekrany, działają grzejniki wyposażone w aluminiowy element grzejny. Doskonałym przykładem jest naścienny grzejnik konwektorowy do pomieszczeń mieszkalnych ze zintegrowanym programatorem tygodniowym BASIC PRO z oferty Fenix Polska.

Grzejnik konwektorowy do pomieszczeń mieszkalnych BASIC PRO ze zintegrowanym programatorem tygodniowym. fot. Fenix Polska
Grzejnik konwektorowy do pomieszczeń mieszkalnych BASIC PRO ze zintegrowanym programatorem tygodniowym. fot. Fenix Polska

Urządzenie, w zależności od wariantu, może mieć moc od 500 do 2500 W. Grzejniki wyposażone zostały w termostat elektromechaniczny, który w modelach do 2000W termostat elektroniczny pozwala na regulację temperatury z dokładnością do 0.1°C, a w modelach do 2500W - z dokładnością do 1°C.

Aluminiowy element grzejny komfort Airlec Basic ma konstrukcję, która wzmacnia emisyjność ciepła. Składa się on z aluminiowej kształtki o przekroju podobnym do litery X i zespolonej z nią hermetycznej grzałki. Kształtka jest ożebrowana, co ułatwia przepływ powietrza i zwiększa efektywność przekazywania ciepła do otoczenia.

Tak zaprojektowana wnętrze grzejnika tworzy „efekt kominowy”, czyli podgrzane powietrze wewnątrz obudowy uzyskuje naturalne przyspieszenie i jest kierowane przez kratkę wylotową do pomieszczenia. Nie ma zatem potrzeby stosowania folii aluminiowej - straty ciepła na ogrzanie ściany za grzejnikiem są bardzo małe.

Specjalna konstrukcja kratek wylotowych i elementów grzejnych zapewnia równomierne i - co bardzo istotne - ciche ogrzewanie. Pomimo braku wentylatorów, ogrzewanie wnętrza może być nawet o 30% bardziej efektowne.

Metalowa obudowa, z elegancji zaokrąglonymi narożami, pokryta jest odpornym na wysokie temperatury lakierem epoksydowym. Dla zapewnienia bezpieczeństwa, urządzenie posiada automatyczne zabezpieczenie przed przegrzaniem obwodu grzejnego i podwójną ochronę przeciwporażeniową.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie: Fenix Polska

Autor
Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.