Izolacja kanału rekuperacji - jaką wybrać?

Zarówno kanały czerpne jak i wyrzutowe, które przechodzą przez nieogrzewane pomieszczenia, powinny posiadać izolację. Można ją wykonać samodzielnie, jednak wartą rozważenia alternatywą są gotowe kanały preizolowane, a dokładniej stalowe kanały wyposażone w otulinę kauczukową lub izolowane wełną mineralną a także rury EPP ze spienionego polipropylenu.

Izolacja kanału rekuperacji - jaką wybrać?
Alnor Systemy Wentylacji Dobry Klimat w Twoim Domu
www.alnor.com.pl
Alnor Systemy Wentylacji Dobry Klimat w Twoim Domu
Dane kontaktowe:
22 737 40 00
Al. Krakowska 10, 05-552 Wola Mrokowska
Zobacz firmę w innym dziale: Systemy, urządzenia, elementy

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Izolacja kanałów wentylacyjnych

Aby zapewnić pełną sprawność i efektywność systemu rekuperacji, konieczne jest wykonanie izolacji kanałów wentylacyjnych lub wykorzystanie gotowych kanałów preizolowanych. Wynika to zarówno z praktyki, jak i z przepisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury "W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie".

Co więcej, bardzo istotne jest prawidłowe zaizolowanie przewodów, bowiem nienależyte lub niedbałe wykonanie tego zadania, w tym m.in. przerwy w warstwie izolacji, przyczyniają się do wystąpienia istotnych problemów podczas użytkowania rekuperacji, a te pociągają za sobą koszty dla właścicieli budynku.

Przede wszystkim właściwa izolacja stanowi ochronę kanałów wentylacyjnych przed kondensacją, a zatem skraplaniem się wilgoci, spowodowaną różnicą w temperaturze powietrza znajdującego się wewnątrz kanału i na zewnątrz, w pomieszczeniu.

Aby uniknąć wykraplania się wody na powierzchni kanałów, należy zaizolować je w taki sposób aby temperatura na powierzchni izolacji była podobna do temperatury otoczenia. Drugim ważnym problemem, który pojawia się w przypadku wadliwej izolacji kanałów rekuperacyjnych, jest nawiewanie zimnego powietrza.

Stalowe kanały wentylacyjne - izolacja

Tego typu kanały najczęściej izolowane są matą kauczukową lub wełną mineralną. Izolację można wykonać samodzielnie lub zakupić gotowe elementy (kanały, kolanka, trójniki, nyple, mufki oraz redukcje) preizolowane.

W zależności od potrzeb, z oferty firmy Alnor wybrać można izolację w trzech dostępnych grubościach - 9, 13, 19 oraz 25 mm.

W przypadku otulin z wełny mineralnej spodziewać się możemy dużej wytrzymałości termicznej (mają klasę palności A1 i nierozprzestrzeniają ognia) oraz właściwości tłumiących hałas pochodzący z instalacji. Maty pokryte są zbrojoną folią aluminiową. Wełna odporna jest także na uszkodzenia spowodowane przez mikroorganizmy.

Z kolei otuliny kauczukowe mają zamkniętą strukturę komórkową, której zawdzięczają dobre właściwości termoizolacyjne. Elastomerowa pianka kauczukowa jest także bardzo odporna na dyfuzję pary wodnej, co zapobiega skraplaniu i wnikaniu wilgoci, które są głównymi przyczynami korozji na powierzchni rur i kanałów.

Maty kauczukowe mogą mieć warstwę samoprzylepną, ułatwiającą montaż. Elastyczność tego materiału powoduje, że można ją dopasować do wszelkich izolowanych kształtów kanału. Zakres roboczej temperatury dla tego rodzaju otulin może sięgać wartości od –200°C do nawet +175°C.

Rury EPP

Wszystkie wymienione wyżej sposoby izolacji są bardzo pracochłonne. Dużą wygodę i szybkość montażu zapewnia inne rozwiązanie – zastosowanie kanałów i kształtek firmy Alnor wykonanych z EPP, czyli spienionego polipropylenu. Nadają się one do instalacji zarówno na odcinku czerpnym jak i wyrzutowym.

Pozwalają na szybki montaż (bez dodatkowych akcesoriów montażowych) lub instalację w miejscu, w którym zastosowanie pozostałych metod nie jest możliwe. Montaż jest bardzo intuicyjny i polega właściwie na łączeniu za pomocą wsunięcia jednego elementu w drugi. Kanały docinać można dowolnie, za pomocą ostrego narzędzia – noża lub piły.

Na pierwszy rzut oka materiał EPP przypomina styropian. Różnica jest w parametrach wytrzymałościowych - w przeciwieństwie do styropianu rury EPP charakteryzują się wysokimi parametrami termoizolacyjnymi - same w sobie są izolatorem, bez konieczności stosowania dodatkowego materiału.
Walorem systemu EPP jest także mała liczba komponentów (3-4 elementy), a także lekka i wytrzymała konstrukcja.

źródło i zdjęcie: Alnor Systemy Wentylacji