Jak betonoza wpływa na klimat i środowisko w miastach?

Betonoza to nadmierne pokrywanie miejskich przestrzeni betonem – stało się poważnym wyzwaniem dla współczesnych aglomeracji. Choć kiedyś beton symbolizował nowoczesność, dziś coraz wyraźniej widzimy jego negatywny wpływ na środowisko i klimat.

Jak betonoza wpływa na klimat i środowisko w miastach?
Saint-Gobain HPM Polska Sp. z o.o. Narzędzia dla majsterkowiczów i profesjonalistów
Dane kontaktowe:
63 26 17 100
ul. Norton 1 62-600 Koło

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czym jest betonoza?

To trend polegający na masowym zastępowaniu naturalnej zieleni betonowymi powierzchniami, takimi jak place, parkingi czy chodniki. Wynikał z przekonania o trwałości i estetyce betonu. Jednak jego obecność niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji.

Betonoza a zmiany klimatyczne

Jednym z najpoważniejszych skutków betonozy jest tworzenie tzw. miejskich wysp ciepła. Beton szybko się nagrzewa, podnosząc temperaturę w miastach nawet o 20°C. To zjawisko wpływa na zdrowie mieszkańców i pogarsza komfort życia.

Zaburzenia gospodarki wodnej

Beton, w przeciwieństwie do gleby, nie absorbuje wody. W efekcie intensywne opady prowadzą do podtopień i obciążenia systemów kanalizacyjnych.

Pogorszenie jakości powietrza

Roślinność oczyszcza powietrze, a jej brak w betonowych miastach prowadzi do kumulacji zanieczyszczeń, negatywnie wpływających na zdrowie mieszkańców.

Zwiększony hałas i spadek bioróżnorodności

Beton potęguje hałas, a brak zieleni ogranicza występowanie zwierząt.

Przecinarka jezdna Norton Clipper
Przecinarka jezdna Norton Clipper

Jak odwrócić ten trend?

Coraz więcej miast podejmuje działania na rzecz "odbrukowywania". Usuwanie betonowych powierzchni i przywracanie zieleni wymaga jednak odpowiednich narzędzi i planowania. Firmy specjalizujące się w takich pracach wykorzystują m.in. przecinarki jezdne Norton Clipper, umożliwiające precyzyjne cięcie betonu.

Zagęszczarka jednokierunkowa Norton Clipper
Zagęszczarka jednokierunkowa Norton Clipper

Betonoza to poważny problem, który wpływa na klimat, środowisko i zdrowie ludzi. Jednak dzięki rosnącej świadomości i odpowiednim działaniom, możliwe jest przywrócenie miastom zieleni i poprawa jakości życia mieszkańców.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain HPM Polska Sp. z o.o.

Fotografia otwierająca: pixabay.com

Autor
Natalia Karaskiewicz
Natalia Karaskiewicz

Młoda mama, która nie boi się wyzwań i z zaangażowaniem zgłębia tajniki budownictwa. Pracę w redakcji traktuje jako nieustanną formę rozwoju i samorealizacji. Obecnie buduje wymarzony dom, co daje jej cenne doświadczenie i pozwala jeszcze lepiej rozumieć potrzeby czytelników. Od 10 lat związana z Grupą AVT, gdzie redaguje artykuły i porady dotyczące budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz. Z pasją dzieli się wiedzą z czytelnikami, tłumacząc skomplikowane zagadnienia w przystępny sposób. Poza pracą najchętniej spędza czas z rodziną podczas weekendowych wycieczek.