Kontrola szczelności i regulacja okien
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu technicznego okien, co najlepiej robić wiosną i jesienią. Ruchome elementy, takie jak zawiasy i okucia, wymagają szczególnej uwagi. Regulacja zawiasów oraz przetarcie i nasmarowanie okuć to kluczowe czynności. Uszczelki okienne warto konserwować specjalnym środkiem, który zabezpiecza przed starzeniem i przymarzaniem zimą.
- "Szczególną uwagę należy zwrócić na ruchome elementy okna oraz okucia. Następnie, jeżeli istnieje taka konieczność, wyregulować zawiasy tak, aby okno można było swobodnie zamknąć i otworzyć. Ważną czynnością jest również przetarcie okuć i odpowiednie ich przesmarowanie. Miejsca gdzie należy wprowadzić smar są oznaczone na okuciach. Należy również zadbać o odpowiedni stan uszczelek okiennych. Można je konserwować specjalnym środkiem, który zabezpiecza przed starzeniem, przedłuża ich elastyczność i zapobiega przymarzaniu zimą do ramy. Stąd warto zaopatrzyć się w dostępne na rynku zestawy do pielęgnacji okien." – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.
Dokładne czyszczenie i pielęgnacja
Drugim etapem jest dokładne umycie okien. Wybierzmy ciepły, pochmurny dzień, aby uniknąć smug na szybach. Pamiętajmy, że czyszczenie dotyczy nie tylko szyb, ale także profili. Do tego celu używajmy specjalnych środków i miękkich szmatek, np. z mikrofibry, aby uniknąć uszkodzeń.Odpowiednie użytkowanie w okresie zimowym
Oprócz konserwacji ważne jest prawidłowe użytkowanie okien zimą. Unikaj otwierania zamarzniętych okien siłą, a unikaj polewania ich gorącą wodą, co może prowadzić do pęknięcia szyby. Również zadbajmy o właściwą wentylację, nawet zimą.
- "Sprawdzając, czy okno nie przymarzło, pod żadnym pozorem nie otwierajmy go na siłę. Nie polewajmy go również gorącą wodą,ponieważ może to spowodować pęknięcie szyby, a to już wiąże się z kosztowną naprawą" – przestrzega Rafał Buczek.
Zasady prawidłowego wietrzenia w zimie
Wietrzenie pomieszczeń w zimie jest kluczowe dla utrzymania zdrowego mikroklimatu. Nie bójmy się otwierać okien, jednak pamiętajmy o kilku zasadach. Warto wyłączyć ogrzewanie przed wietrzeniem i otwierać okna na oścież tylko na kilka minut, aby uniknąć zbyt dużego obniżenia temperatury.
- "W zimowych miesiącach, gdy temperatura spada w okolice 0, wystarczy kilka minut wietrzenia. Warto zatem otwierać okna na oścież, by w jak najkrótszym czasie wpuścić do domu jak najwięcej świeżego powietrza. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie wietrzenie może prowadzić do zbyt dużego obniżenia temperatury nie tylko samego powietrza, ale i ścian oraz podłogi" – podkreśla ekspert AWILUX.
Parowanie okien a wilgotność
W okresie zimowym, zwłaszcza przy dużej wilgotności powietrza, może występować parowanie okien. To jednak świadczy o ich szczelności i dobrej izolacji. Zjawisko zazwyczaj zanika samo, gdy szyba ogrzeje się od słońca.
- "Jest to naturalne zjawisko świadczące o tym, że okno jest szczelne i szyba ma dobre właściwości izolacyjne. Zachowuje ciepło od wewnątrz i jest chłodna na zewnątrz. Zraszanie występuje na powierzchni chłodnej i w tym przypadku jest to zewnętrzna strona szyby" – tłumaczy Rafał Buczek.
Specjalne powłoki antyparowe są dostępne na rynku, ale ich skuteczność jest ograniczona.
- "Oczywiście na rynku są dostępne szyby posiadające specjalne powłoki, które zmniejszają zjawisko parowania. Niestety cena takiej szyby jest nieporównywalnie większa od innych, a efekt będzie minimalny, gdyż zraszanie tak czy owak nastąpi" – wyjaśnia Rafał Buczek.
Odpowiednie przygotowanie okien na nadchodzące mrozy to kluczowy krok w zapewnieniu komfortu w domu i ograniczeniu kosztów ogrzewania. Regularna konserwacja, dokładne czyszczenie, prawidłowe użytkowanie i świadome wietrzenie to elementy, które przyczynią się do utrzymania zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniach i pozytywnie wpłyną na nasze rachunki za ogrzewanie.
- "W każdym pomieszczeniu "mokrym", na przykład w łazience lub kuchni, ilość pary jest na tyle duża, że musi mieć gdzieś ujście. Jedynym wyjściem jest rozszczelnienie okna lub regularne wietrzenie" – tłumaczy ekspert AWILUX.
Warto pamiętać o tych krokach, aby cieszyć się ciepłem i komfortem przez całą zimę.
źródło i zdjęcia: AWILUX Polska