Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Czym karmić psa? Sprawdź, jak wybrać najlepszy sposób żywienia

Karmienie to jeden z najważniejszych obowiązków, jaki spoczywa na nas jako na opiekunach psów. Właściwa dieta zapewnia psu nie tylko energię do zabawy, ale też zdrowie, a w końcu - długie życie. Na rynku dostępnych jest jednak tak wiele różnych karm i sposobów żywienia, że trudno wybrać ten najlepszy. Na co więc zwracać uwagę?

Czym karmić psa? Sprawdź, jak wybrać najlepszy sposób żywienia
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Dlaczego odpowiednie żywienie psa jest tak ważne?
  • Jakie są główne różnice w potrzebach żywieniowych między psami a ludźmi?
  • Czy wszystkie psy mają takie same potrzeby żywieniowe?
  • Jakie są główne rodzaje żywienia dla psów?
  • Jakie są zalety i wady karmy suchej?
  • Dlaczego warto rozważyć karmę mokrą dla swojego psa?
  • Na czym polega dieta BARF dla psów?
  • Jakie są korzyści z gotowania jedzenia dla psa w domu?
  • Czym jest PsiBufet i jakie są jego zalety?
  • Jak czytać etykiety karm dla psów?
  • Ile jedzenia należy podawać psu?
  • Jak dostosować ilość jedzenia do potrzeb szczeniaka?
  • Czy istnieje sposób, aby dokładnie określić ilość jedzenia dla psa?
  • Co zrobić, jeśli pies nie chce jeść swojej karmy?
  • Jak skorzystać ze zniżki na pierwsze dostawy PsiBufet?

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. O czworonożnym towarzyszu często myślimy właśnie wtedy, gdy przeprowadzamy się do własnego domu albo kończymy jego budowę. Przyjazna okolica i więcej miejsca niż w mieszkaniu to często czynniki, które skłaniają nas do zakupu czy adopcji psiaka. Kiedy podejmiemy już decyzję o nowym członku rodziny, pojawia się pytanie - czym go karmić?

Na początek warto sobie uświadomić, że pies jest zupełnie innym gatunkiem niż człowiek. Ma inne potrzeby żywieniowe niż ludzie i nie może jeść tego samego, co my, by żyć w zdrowiu i dobrej kondycji. Dodatkowo sprawę utrudnia fakt, że same psy, mimo że są jednym gatunkiem, mogą bardzo różnić się między sobą. Przykładowo prowadzący aktywny tryb życia, mieszkający na dworze owczarek niemiecki będzie potrzebować dużo więcej jedzenia niż podobnej wielkości, ale mieszkający w bloku bokser, który większość dnia przesypia na kanapie.

Różne rodzaje żywienia psa

Białko, tłuszcz, węglowodany, witaminy i minerały - to najważniejsze składniki odżywcze, jakie we właściwych proporcjach powinny znaleźć się w psiej diecie. Niezależnie od tego, jaki sposób żywienia wybierzemy, bilans pomiędzy tymi składnikami jest kluczowy. Do wyboru mamy: karmę suchą, karmę mokrą, pożywienie surowe (BARF), jedzenie gotowane (w domu lub dostarczane). Każdy z tych sposobów ma wady i zalety, z którymi warto się zapoznać, zanim postawimy na wybrany rodzaj karmienia psa.

Sucha karma

Pożywienie suche, czyli popularna sucha karma to wygodny sposób żywienia psa. Ma długą datę ważności i jest dostępna w bardzo wielu wersjach smakowych. Produkt najwyższej jakości nie będzie jednak tani. Poza tym sucha karma jest dość ciężkostrawnym i najbardziej przetworzonym z omawianych tu sposobem żywienia.

Mokra karma

Jest mniej przetworzona niż karma sucha i bardziej smakowita, dzięki czemu bywa niezłym wyborem dla opiekunów tych psów, które kręcą nosem na miskę z suchym. Przy dużym psie kupowanie karmy w puszce będzie jednak dużo kosztować i… zajmować sporo miejsca.

Jedzenie surowe (BARF)

BARF to skrót od angielskich słów oznaczających „biologicznie odpowiednie surowe żywienie” i jest to dieta polegająca na podawaniu nieprzetworzonych termicznie mięsa, podrobów, kości i ewentualnie naturalnych suplementów. Karmienie w ten sposób wymaga od opiekuna dużej wiedzy o żywieniu psów, bo za bilans składników odżywczych i kaloryczność posiłków odpowiadamy sami.

Jedzenie gotowane

Z BARF-em wspólnym elementem tego sposobu żywienia jest fakt, że opiekun decyduje o każdym składniku, który znajduje się w psiej misce. To z jednej strony możliwość pełnej kontroli diety (ważne dla psich alergików), ale z drugiej - ogromna odpowiedzialność. Gotowane posiłki są lekkostrawne, aromatyczne i chętnie jedzone przez psy, ale cały proces przygotowania jedzenia wymaga wiedzy i czasu (planowanie, zakupy, gotowanie, porcjowanie).

Świeże z dostawą

Możemy też połączyć troskę o zdrowie naszego pupila z wygodą i postawić na sprawdzone, przygotowane przez specjalistów rozwiązanie. Mowa o cateringu dla psa, jakim jest PsiBufet. To świeże jedzenie z dostawą, które od razu po przygotowaniu zostaje zamrożone. Dzięki temu nie zawiera konserwantów i jest nieprzetworzone. Ta lekkostrawna dieta dostępna w wielu smakach (indyk, kurczak, ryba, dziczyzna, kaczka z kurczakiem, jagnięcina, wołowina, wieprzowina) została opracowana przez dietetyków zwierzęcych i zawiera wszystkie potrzebne psom składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.

Na co zwrócić uwagę, czytając etykiety karm?

Najważniejsze, to sprawdzić, czy składników pochodzenia zwierzęcego - mięsa i podrobów - jest najwięcej. Dowiemy się tego, czytając skład produktu. Na etykiecie składniki są wypisane w kolejności od tego, którego jest najwięcej do tego, którego jest najmniej. Mięso powinno się więc znajdować na samym początku listy. Jeśli masz psa alergika, koniecznie sprawdź, czy w składzie nie ma produktów, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną.

Dobrze też upewnić się, że wybieramy produkt bez zbóż, konserwantów i sztucznych barwników. Składniki te nie są psom potrzebne, a u co wrażliwszych mogą wywołać niepożądane reakcje.

Ile jedzenia podawać?

Nierzadko opiekunowie, nawet gdy już wybiorą rodzaj pożywienia bądź konkretną karmę, zastanawiają się, ile tego jedzenia powinni podawać. Jest to trudne zwłaszcza wtedy, gdy mamy pod swoją opieką szczeniaka. Mały, dopiero rosnący piesek szybko zmienia swoją masę ciała, a więc i zapotrzebowanie kaloryczne, co stanowi nie lada wyzwanie.

W przypadku karm suchych i mokrych należy kierować się tabelą dawkowania, znajdującą się na opakowaniu. Co ważne, są to jedynie wartości orientacyjne. Jeśli nasz piesek powinien schudnąć lub dużo się rusza, podaną dawkę należy zmienić, dostosowując ją do potrzeb konkretnego zwierzaka. Jeśli chodzi o szczeniaki, powinniśmy brać pod uwagę ich docelową masę ciała, jaką osiągną, gdy dorosną.

Jeżeli podajemy jedzenie surowe lub gotowane, najlepiej poradzić się dietetyka zwierzęcego, który doradzi, ile wynosi zapotrzebowanie kaloryczne naszego psa. Najprościej i najdokładniej poznamy ilość jedzenia, jaką powinniśmy podawać psu, gdy uzupełnimy kalkulator na stronie psibufet.pl. Dowiemy się, jaka porcja pożywienia jest dla naszego pupila odpowiednia, biorąc pod uwagę jego wagę, aktywność, stan zdrowia, rasę czy wiek.

Podsumowanie

Właściwe żywienie psa jest niezwykle ważne, by zwierzak był zdrowy, pełen energii i w dobrej kondycji. Gdy wybierasz dietę dla swojego pupila, weź uwagę jakość składników, z jakich dana karma została przygotowana, a także jakie są potrzeby żywieniowe konkretnego psa. Pamiętaj też, że jedzenie po prostu powinno psu smakować. Nawet najlepsza i najdroższa karma nie będzie miała znaczenia, gdy psiak zacznie omijać miskę z nią szerokim łukiem.

Chcesz spróbować świeżego jedzenia z dostawą PsiBufet? Sprawdź ze zniżką 30% na pierwsze 2 dostawy. Wpisz kod BUDUJEMY podczas składania zamówienia na psibufet.pl.