PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna, drzwi, bramy, oranżerie

Jak doświetlić wnętrza w okresie jesienno-zimowym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Domowe wnętrza można jesienią i zimą skutecznie doświetlić. Wykorzystuje się do tego duże przeszklenia w postaci wysokich portfenetrów i szerokich pasm okiennych. Pozwalają one ograniczyć zużycie energii elektrycznej wykorzystywanej na potrzeby sztucznego oświetlenia, a także poprawiają nasze samopoczucie, gdy dni są krótsze, a niebo pochmurne.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak doświetlić salon?
  • Jak wpuścić więcej światła i energii do pomieszczeń?

Jesienią nasze organizmy stają przed trudnym zadaniem dostosowania się do zmian w dobowym rytmie. Dni stają się wyraźnie krótsze, noce wydłużają się i spędzamy coraz więcej czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Ograniczony dostęp do promieni słonecznych sprawia, że śpimy dłużej, jednak jakość snu jest zdecydowanie gorsza.

Zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu dodatkowo pogłębia sztuczne światło, a zwłaszcza jego niebieskie spektrum emitowane przez ekrany komputerów i smartfonów. W efekcie w ciągu dnia czujemy się zmęczeni i znużeni.

Ekspozycję na naturalne, białe światło można jednak skutecznie zwiększyć, stosując w poszczególnych strefach domu szerokie wielkoformatowe okna, drzwi przesuwne czy sięgające od podłogi okna balkonowe i portfenetry.

W realizacji efektownych pasm okiennych i modnych drzwi tarasowych w salonie, jadalni czy kuchni doskonale sprawdzą się hybrydowy system okienny Symbiotic oraz transparentny system przesuwny Schüco LivIngSlide Panorama. Natomiast na wyższych piętrach warto zastosować wysokie okna Schüco LivIng ze zintegrowaną balustradą.

Salon idealnie doświetlony przez cały rok

Najwięcej czasu w ciągu dnia spędzamy w salonie, często połączonym z jadalnią i kuchnią, dlatego też ich optymalne doświetlenie jest szczególnie ważne. Bardzo modnym rozwiązaniem w tej strefie są okna narożne i pasma okienne, najlepiej w estetycznie wąskich ramach.

W tej roli idealnie sprawdzą się okna wykonane w systemie Schüco Symbiotic, w którym zastosowano innowacyjne rozwiązanie profilu o hybrydowej budowie. Jego zewnętrzna część jest wykonana z aluminium, zaś wewnętrzna – z wysokiej jakości PVC-U.

Dzięki temu mogą osiągać duże wymiary przy mniejszych szerokościach czołowych niż w przypadku standardowych okien z PVC-U. Stolarka ta imponuje niewielką, uniwersalną głębokością zabudowy 74 mm i minimalną widoczną szerokością czołową profili, która wynosi zaledwie 110 mm.

Transparentny wygląd okna dodatkowo podkreśla kanciasta geometria profili oraz zlicowane powierzchnie szklenia w sekcjach otwieranych i stałych. Wielkoformatowe okna warto połączyć z dużymi drzwiami przesuwnymi, na przykład w systemie Schüco LivIngSlide Panorama z PVC-U.

Czteroskrzydłowe drzwi o wymiarach nawet 6500 × 2582 mm imponują niewielką głębokością zabudowy ościeżnicy 194 mm i minimalną widoczną szerokością skrzydła zaledwie 72 mm. Modny efekt i dodatkowe doświetlenie zapewnią również sięgające od podłogi do sufitu drzwi balkonowe.

Takie wysokie otwierane okna można zastosować także na wyższych piętrach budynku, jednak pod warunkiem zastosowania certyfikowanej ochrony przed upadkiem.

W celach bezpieczeństwa portfenetr musi być wyposażony w odpowiednią balustradę.
W celach bezpieczeństwa portfenetr musi być wyposażony w odpowiednią balustradę. (fot. Schüco)

Więcej światła i energii przez całą dobę

To, ile w ciągu dnia mamy energii, zależy w dużej mierze od ekspozycji organizmu na światło dzienne. Maksymalną dawkę światła dostarczy nowoczesne, wielkoformatowe okno w hybrydowym systemie Symbiotic.

Aby uzyskać panoramiczny widok, a zarazem optymalną wentylację, można zastosować np. duże przeszklenie stałe i mniejsze skrzydło, np. rozwierno-uchylne. W niewielkich pomieszczeniach i łazienkach zlokalizowanych na piętrze doskonale sprawdzi się natomiast portfenetr w systemie Schüco LivIng z PVC-U.

Wysokie okno balkonowe przepuszcza światło dzienne w głąb pomieszczeń, dlatego sprawdzi się także w długich i wąskich korytarzach komunikacyjnych. Duże otwierane skrzydła umożliwiają efektywne wietrzenie pomieszczeń i wyglądanie na zewnątrz.

W celach bezpieczeństwa portfenetr musi być wyposażony w odpowiednią balustradę chroniącą przed wypadnięciem. W przebadanej technologii portfenetrów Schüco element ten jest mocowany bezpośrednio do ościeżnicy okiennej, co pozwala uniknąć ingerencji w elewację budynku i osiągnąć nowoczesny efekt estetyczny.

Do wyboru są aż cztery rodzaje balustrad: z wypełnieniem z pionowych, aluminiowych prętów, poziomych rur i prętów ze stali nierdzewnej lub z bezpiecznym szkłem warstwowym typu VSG. Dodatkowym wariantem jest konstrukcja mieszana, szklano-metalowa.

Najlepsze doświetlenie zapewni wersja całoszklana, która w żaden sposób nie ogranicza przepływu światła czy widoku na zewnątrz.

źródło i zdjęcia: Schüco International Polska