PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Izolacje termiczne i akustyczne

Aluthermo® QUATTRO - idealna izolacja do domów modułowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Polacy pokochali domy modułowe, m.in. za ich zawsze zaskakujący design, wychodzący dalece poza schematyczne projekty domów. Do tego kompaktowe rozmiary tego typu budynków pozwalają na postawienie ich nawet na niewielkiej działce - co znacznie ogranicza koszty.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jaka izolacja do domów modułowych?
  • Co wyróżnia izolację Aluthermo® QUATTRO?
  • Czy montaż izolacji jest skomplikowany?

Ten niewątpliwy walor wymaga jednak niestandardowego myślenia np. w zakresie izolacji. W jaki sposób bowiem umieścić warstwę ocieplenia nie ograniczając jednocześnie i tak już niewielkiej przestrzeni? Odpowiedź jest właściwie jedna - Aluthermo® QUATTRO.

Rośnie popularność domów modułowych

Domy modułowe kupują zarówno prywatni inwestorzy, jak i ośrodki wczasowe, które prześcigają się w oferowaniu niewielkich powierzchni, ale o doskonale zaprojektowanej bryle, wysokim standardzie wykończenia i w najlepszej możliwej lokalizacji.

Kompleksy takich domków coraz częściej wyrastają m.in. nad polskim morzem, powoli wypierając brzydkie domy holenderskie czy starzejące się już, niestety, Brdy.

Każdy właściciel takiego domku marzy jednak o tym, aby można w nim było komfortowo spędzić zarówno największe upały (które w Polsce coraz wyżej będą podnosić słupki rtęci), jak i chłodne dni.

Co więcej, tego typu budowle oferowane są także zimą, przy ośrodkach narciarskich, co znacznie podwyższa poprzeczkę wyzwaniu, jakim jest zapewnienie w nich ciepła.

Na małych powierzchniach nie można sobie pozwolić na stratę choćby kilku centymetrów przestrzeni. Dlatego tak ważne jest znalezienie złotego środka – cienkiej izolacji o bardzo wysokich parametrach.

Gdy mniej znaczy więcej

Pomyśleli o tym twórcy znakomitego rozwiązania, izolacji Aluthermo® QUATTRO. Jeden jej centymetr jest w stanie zastąpić aż 20 cm tradycyjnej izolacji. Przy czterech ścianach budynku oszczędność miejsca jest zatem naprawdę spora.

Porównanie cienkiej, jednocentymetrowej izolacji Aluthermo® QUATTRO wykonane zostało w układzie pomiędzy dwiema pustkami powietrznymi. Współczynnik izolacji cieplnej osiągnął w tym badaniu R=5,70 m2 K/W, czyli tyle, ile występuje przy 20 cm tradycyjnej izolacji o λ 0,040 W/m2K.

To nie wszystkie korzyści, jakie niesie ze sobą zastosowanie tego produktu. Poza gwarancją komfortu latem i utrzymania ciepła zimą, użytkownik zyskuje spore oszczędności zużycia energii. Swoje wysokie parametry Aluthermo® QUATTRO zachowuje przez lata. Izolacja nie tylko nie ulega bowiem starzeniu, ale także jest odporna na gryzonie.

Warto także podkreślić, że Aluthermo® QUATTRO należy do grupy materiałów TRUDNOPALNYCH B-s1-d0, co odgrywa istotną rolę w kontekście bezpieczeństwa pożarowego dla tego typu obiektów

Przyjazny w montażu

Ten rodzaj materiału izolacyjnego docenią również jego monterzy. Aluthermo® QUATTRO można położyć szybko, łatwo i praktycznie bez większego wysiłku. Można zatem zaoszczędzić czas, a do tego pracować w komfortowych warunkach, bez masek przeciwpyłowych czy specjalistycznych kombinezonów. Aluthermo® QUATTRO nie jest bowiem toksyczna i nie zawiera alergenów.

Izolacja domu kopułowego

Materiał Aluthermo® QUATTRO został już oczywiście wykorzystany w praktyce i to w naprawdę wymagających konstrukcjach, w tym w domach kopułowych Spherglass. Ten typ budynków, choć niewątpliwie przyciągający klientów, stawia ogromne wyzwania w zakresie izolacji.

Aluthermo® QUATTRO jest idealnym materiałem izolacyjnym dla takich obiektów.
Aluthermo® QUATTRO jest idealnym materiałem izolacyjnym dla takich obiektów. Realizacja: Domy kopułowe SPHERGLASS

Nie jest im w stanie sprostać większość materiałów, dlatego inwestor postawił na Aluthermo® QUATTRO, które oferuje wyjątkowe parametry izolacyjne, właściwości wiatroszczelne oraz paroizolacyjne. Domki sferyczne najczęściej stawiane są w kurortach morskich, gdzie panuje wysoka wilgotność lub w górach, a zatem w zmiennych warunkach pogodowych i w miejscach, gdzie wiatr wieje często z dużą siłą.

Okazuje się jednak, że Aluthermo® QUATTRO jest idealnym materiałem izolacyjnym dla takich obiektów, radzi w nich sobie rewelacyjnie, dzięki czemu zyskuje uznanie w branży budowlanej.

Gdy przekrój krokwi wymusza niestandardowe rozwiązania

Inne wyzwania postawił przed pracami izolacyjnymi dom mobilny Nestholl. To budynek większy, ale o nietypowej krokwi, której stan i przekrój nie pozwalają na zastosowanie tradycyjnej, grubej izolacji. Inwestorowi zależało na montażu izolacji od wewnątrz w prosty i szybki sposób (przy jednym procesie montażu). Aluthermo® QUATTRO nadawało się do tego znakomicie, a do tego pozwoliło na  uzyskanie znacznie lepszych parametrów izolacyjnych przegrody, bez konieczności pogrubiania jej konstrukcji.

źródło: Aluthermo dystrybuowany przez PBN Invest Sp. z o.o

zdjęcie otwierające: Realizacja: Domki mobilne NESTHOLL