Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł
Stiebel Eltron Polska Pompy ciepła, kolektory słoneczne, ogrzewanie wody, ogrzewanie pomieszczeń, wentylacja i rekuperacja
www.stiebel-eltron.pl www.pompaciepla.com.pl

Jak dobrać ogrzewanie i wentylację do konkretnego budynku?

Rozwiązania systemowe - to określenie, które zaczyna robić furorę na rynku pomp ciepła i wentylacji. Coraz częściej, jak mantrę, powtarzają je renomowani producenci. Nieprzypadkowo. Dobór właściwego rozwiązania jest kluczowym etapem projektu. Pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb konkretnego obiektu i inwestora, co jest gwarancją największej efektywności energetycznej i najniższych kosztów eksploatacyjnych. Jednak nie każdy z nas ma odpowiednią wiedzę, dlatego warto polegać na fachowym wsparciu na każdym etapie inwestycji.

Jak dobrać ogrzewanie i wentylację do konkretnego budynku?

Instalacje na zamówienie - efektywność i gwarancja niższych kosztów

Systemowe rozwiązania zaczynają zdobywać popularność na rynku pomp ciepła i wentylacji. Renomowani producenci coraz częściej zwracają uwagę na ten aspekt, ponieważ dobrze dobrany system jest kluczowy dla projektu. Umożliwia on dostosowanie do potrzeb konkretnego obiektu i inwestora, gwarantując najwyższą efektywność energetyczną i najniższe koszty operacyjne. Jeżeli brakuje nam odpowiedniej wiedzy, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy na każdym etapie inwestycji.

Projekt instalacji ogrzewania i wentylacji jest jednym z kluczowych etapów decydujących o sukcesie inwestycji. Coraz więcej firm na rynku oferuje systemowe rozwiązania, które obejmują kompleksowe urządzenia i wsparcie w wyborze najlepszego dla danego obiektu. To podejście wymaga jednak odpowiednich zasobów, dlatego tylko niektóre firmy działające w branży mogą je oferować.

Projekt instalacji ogrzewania i wentylacji jest jednym z kluczowych etapów decydujących o sukcesie inwestycji. Fot.Stiebel Eltron

- Tegoroczne targi ISH we Frankfurcie, największa międzynarodowa impreza w branży klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania pokazały, że czołowi producenci przestają się ścigać na technologie. Dominującym trendem, co można było zaobserwować na wielu stoiskach, były rozwiązania systemowe – potwierdza ten trend Adam Koniszewski, dyrektor ds. inwestycji Stiebel Eltron, producenta systemów pomp ciepła i wentylacyjnych.

Dlaczego tylko duże, renomowane firmy specjalizują się w rozwiązaniach systemowych?

Ponieważ, aby móc je zapewnić potrzebne są kapitał, różnorodna oferta sprzedażowa, zaplecze technologiczne i IT, doradztwo inżynierskie oraz sieć instalatorów i serwisów posprzedażowych. Małe, nastawione jedynie na szybki zysk firmy, nie są w stanie zaoferować takiej kompleksowej usługi premium.

Jak wygląda wzorcowa oferta rozwiązań systemowych w przypadku rynku pomp ciepła i wentylacji? 

  • Pierwszym krokiem jest projekt. Inwestor, chcąc zainstalować pompę ciepła wraz z całą aparaturą i systemem wentylacji, korzysta z dostępnego online narzędzia od producenta, które pomaga mu w procesie projektowania. Po udzieleniu odpowiedzi na serię pytań otrzymuje on ofertę, którą może skonsultować z doradcą technicznym. W takim momencie inwestor ma pewność, że wybrane rozwiązanie idealnie pasuje do jego budynku i potrzeb - zarówno jeśli chodzi o pompę ciepła, jak i system wentylacji mechanicznej.
  • Następnym etapem inwestycji jest zakup i montaż. Marki premium oferują wsparcie inwestorom na tym etapie, polecając firmy certyfikowane przez siebie, które nie popełnią żadnego błędu podczas instalacji. W dodatku, producent sprawdza jakość instalacji jeszcze raz przed jej ukończeniem.
  • Ostatnim etapem jest obsługa posprzedażowa, nadzorowana przez producenta posiada on sieć certyfikowanych serwisów. Specjalistyczny serwis jest ważny, aby instalacja działała niezawodnie przez długie lata. Nowoczesne systemy grzewcze i wentylacyjne są jak nowoczesne samochody: są tak skomplikowane, że przeciętny człowiek może mieć problemy z ich obsługą.

- W przypadku nowo budowanych domów inwestorzy na ogół zdają sobie sprawę z konieczności zamontowania wydajnego systemu wentylacji. Czasami wymuszają nawet na architektach rekuperację, bo ci wolą projektować tradycyjną wentylację grawitacyjną. Gorzej jest w przypadku termomodernizacji starszych budynków. Inwestorzy rzadko kiedy myślą o wentylacji - wymieniają okna na szczelne, docieplają budynek styropianem, zapominając o niej. Kiedy na oknach pojawi się para wodna, na ścianach grzyb a lokatorzy zaczynają chorować na alergie zaczynają dramatycznie szukać rozwiązania. Na ogół wynika to z niewiedzy, a nie oszczędności – alarmuje Jarosław Popadyk, Menadżer Ds. Wentylacji w Stiebel Eltron.

Rozwiązanie systemowe pod nazwą Heat Pump Easy

- Stiebel Eltron oferuje swoje rozwiązanie systemowe pod nazwą Heat Pump Easy. Wspomaga i upraszcza ono wybór systemu dla pomp ciepła, systemów wentylacyjnych i ciepłej wody użytkowej dzięki narzędziu o nazwie Navigator, z którego można korzystać poprzez naszą platformę Toolbox. W ośmiu krokach, po udzieleniu odpowiedzi na pytania, wygeneruje rozwiązanie systemowe „szyte na miarę” - mówi Adam Koniszewski.

- Co istotne, to narzędzie dostosowane jest do każdego typu budownictwa. Począwszy od jednorodzinnego, a skończywszy na komercyjnym – zarówno dla nowych, jak i modernizowanych obiektów. Następnie można uzyskać wsparcie ekspertów na etapie projektowania, sprzedaży, montażu oraz obsługi posprzedażowej – dodaje.

Rozwiązanie systemowe - korzysci dla inwestora mimo wyższych kosztów początkowych

Korzyścią dla inwestora korzystającego z systemowego rozwiązania, pomimo wyższych kosztów, jest to, że gwarantuje ono wysoką efektywność energetyczną i minimalizuje koszty operacyjne. Osiąga się to poprzez profesjonalne wsparcie w projekcie, doradztwo techniczne i instalatorskie oraz gwarancje i bezpieczeństwo oferowane przez producenta. Chociaż początkowe koszty mogą być wyższe, ostatecznie mogą sich okazać porównywalne z tańszymi rozwiązaniami.

źródło i zdjęcia: Stiebel ELtron