Czy można zamontować nawiewniki na już istniejących oknach?

Nawiewniki montowane na ramach okien umożliwiają kontrolowany przepływ powietrza do wnętrza pomieszczenia. Dzięki nim można zapewnić stałe dostarczanie świeżego powietrza, a jednocześnie ograniczyć straty ciepła, powstałe w trakcie wietrzenia. W wielu modelach okien nawiewniki montowane są fabrycznie. Czy można je zamontować w już istniejących oknach?

Czy można zamontować nawiewniki na już istniejących oknach?
Brevis Nawiewniki VENTAIR
Dane kontaktowe:
+48 12 425 31 64, +48 12 623 80 11
Cholerzyn 456 32-060 Liszki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Nawiewnik ciśnieniowy zintegrowany z oknem

Odpowiedź na to pytanie znalazła firma Brevis, która zaproponowała nawiewnik powietrza Insolio, niewymagający frezowania szczelin przy montażu i nie wpływający na parametry okna. Nawiewnik ten montowany jest pomiędzy górną częścią ramy a nadprożem.

Budowa nawiewnika Insolio

Insolio to nawiewnik ciśnieniowy, który montowany jest bez konieczności wiercenia otworów w górnej części okna. Urządzenie składa się z czerpni, kanału przelotowego i regulatora o nowoczesnej linii. Za materiał do wykonania głównego korpusu wykorzystany został spieniony polipropylen (EPP), który charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami termicznymi. Dzięki temu uzupełnia warstwę ocieplenia i jednocześnie zabezpiecza nadproże przez przemarzaniem pod wpływem przepływu chłodnego powietrza.

Zalety nawiewnika z EPP

Korzystną cechą spienionego polipropylenu jest to, że nie chłonie on wilgoci. Jego porowata struktura nadaje mu także wyjątkowej wytrzymałości i sprężystości. Elastyczny kanał potrafi skompensować ruch okna wynikający ze zmian temperatury, a następnie umożliwia powrót do właściwego dla siebie kształtu. Z kolej miękkość i krzywizna EPP powodują, że ma on bardzo dużą zdolność pochłaniania dźwięków powietrznych.

Warto także zwrócić uwagę na płat sterujący. Został on zbudowany z użyciem trwałego kompozytu zbrojonego włóknem szklanym, co nadaje mu wyjątkową sztywność. Ekstruzja materiału powoduje, że ma on znakomite parametry termiczne, a pusty profil i cienkie ścianki skutecznie przeciwdziałają przemarzaniu płata.

Rozmiary nawiewnika

Nawiewnik ciśnieniowy Insolio ma kompaktowe rozmiary. Może zmieścić się w szparze pomiędzy górną częścią ramy okna a nadprożem. Co istotne, wysokość kanału przelotowego nie przekracza 26 mm. Jednocześnie 10 mm izolacji i aż 12 mm wysokości dla przepływu powietrza zapewniają ogromną wydajność przy doskonałych parametrach akustycznych.

Swoboda wyboru funkcji

W nawiewnikach Insolio zmiana funkcji jest bardzo intuicyjna - wystarczy do tego jedno kliknięcie, a wymianę kasety można wykonać samodzielnie. Warto wiedzieć, że kasety wyposażone w filtr antysmogowy i antyalergiczny filtrują 100% powietrza, które przedostaje się do wnętrza, a wraz z nim szkodliwe pyły, alergeny i roztocza. Filtr zatrzymuje także cząstki zanieczyszczeń większe niż 0,5 μm, w tym również te, które osadzają się m. in. na szpalecie.

Wyjątkowe możliwości

To nie koniec zintegrowanego z oknem nawiewnika Insolio. Wewnętrzny sterownik jego regulatora został zaprojektowany tak, aby całkowicie wyeliminować problem roszenia, a konstrukcja wykorzystując działanie efektów aerodynamicznych i parametrów izolacyjnych, nie przemarza pomimo występowania nawet największych różnic temperatur.

Na uwagę zasługuje także wyprofilowany wylot powietrza, który maksymalnie wykorzystuje efekt Coandy. Dzięki niemu ruch powietrza jest ukierunkowany płaszczyzną nadproża, a samo powietrze jest równomierniej rozprowadzane w pomieszczeniu.

I w końcu czerpnia powietrza, sprytnie ukryta, zlicowana z materiałem izolacyjnym, dzięki czemu możliwe jest głębsze osadzenie ościeżnicy w warstwie ocieplenia. Wartością dodaną jest tu poprawa właściwości termicznych i akustycznych okna. Do tego równe płaszczyzny obu elementów i warstwa EPP ułatwiają równe tynkowanie.

źródło i zdjęcie: Brevis