Po co sypać wapno na trawnik?
Wapń jest makroelementem, który korzystnie wpływa na proces wzrostu i rozwoju roślin. Posypany wapnem trawnik staje się bujny i soczyście zielony. Co więcej, wapnowanie zapobiega rozwojowi mchu na trawniku, zapobiega wyrastaniu chwastów, a zwiększając pH gleby (w stronę zasadowego), przyczynia się do większego wchłaniania przez trawę składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas.
Wapnowanie trawnika zwiększa również odporność roślin na choroby i szkodniki, wpływa na mikroflorę glebową, wspierając procesy biologiczne i poprawiając ogólną kondycję trawnika.
Odczyn gleby jest zbyt kwaśny
Wapnowanie trawnika jest konieczne w przypadku, gdy odczyn gleby jest zbyt kwaśny, czyli poniżej 5,5 pH. Dla trawników z siewu, niezależnie od zastosowanej mieszanki traw, optymalne pH gleby powinno wynosić od 6,0 do 7,0.
Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, trawnik może stracić swoją kondycję, a z czasem pojawią się na nim chwasty i mech. Źdźbła trawy stają się wiotkie i podatne na uszkodzenia. W celu potwierdzenia zakwaszenia gleby, zawsze warto wykonać pomiar odczynu pH, na przykład za pomocą elektrycznego pH-metru. Jest to szybka i łatwa metoda, która pozwala na dokładne określenie odczynu gleby.
Która pora roku jest najlepsza na wapnowanie?
Jeśli potwierdzone zostanie zakwaszenie gleby, zalecane jest przeprowadzenie wapnowania. Wykonuje się je poza sezonem wzrostu trawy, czyli jesienią, a dokładniej - od końca września do początku listopada lub wczesną wiosną, przed wzrostem traw, czyli od lutego do końca marca.
Ważne jest również, aby nie przeprowadzać wapnowania trawnika zbyt często. Wapno wchłania się do gleby wolno, dlatego zaleca się wykonywanie tego zabiegu co kilka lat, na przykład raz na 3-4 lata.
Jakie wapno jest najlepsze dla trawnika?
Najlepsze efekty wapnowania trawnika uzyskuje się, stosując wapno dolomitowe, naturalny nawóz pozyskiwany z przemiału dolomitu. Dobrym przykładem jest wapno Oxyfertil® należące do światowej elity nawozów wapniowych doglebowych firmy Lhoist.
Zawiera tlenek wapnia oraz magnez i ma wiele korzystnych właściwości, w tym odkwaszanie gleby, poprawę struktury gleby i zwiększenie przyswajalności składników odżywczych.
Warto wiedzieć, że żyzność gleby uzależniona jest przede wszystkim od współdziałania składników mineralnych i organicznych gleby w połączeniu z jej właściwą strukturą dla zapewnienia optymalnych stosunków powietrzno-wodnych.
Strukturę gleby można poprawić poprzez zastosowanie odpowiednich produktów doglebowych - wapna nawozowego. Skutkiem tego jest polepszenie równowagi chemicznej w glebie i jej życia biologicznego.
W jaki sposób wapnować trawnik?
Wapnowanie należy poprzedzić dokładnym zagrabieniem trawnika, a następnie równomiernie rozłożyć nawóz wapniowy na powierzchni gleby. Należy zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące dawkowania, podane na opakowaniu nawozu. Warto pamiętać, że gleby gliniaste (ciężkie, nieprzepuszczalne i zakwaszone) wymagają większej ilości nawozu niż gleby piaszczyste (przepuszczalne, lekko zakwaszone).
Nawozów wapiennych nie powinno się stosować jednocześnie z innymi preparatami odżywczymi lub ochronnymi dla trawnika, ponieważ może to prowadzić do nieprzyswajalności składników odżywczych przez rośliny. Zaleca się zachowanie kilkutygodniowego odstępu między wapnowaniem a innymi zabiegami nawożenia.
Autor: Damian Żabicki
Opracowanie: Aleksander Rembisz
Zdjęcie główne: Depositphoto