Wapień, wapno palone a wapno hydratyzowane. Poznaj różnicę

Wapno to ogólna nazwa zwykle odnosząca się do wapna palonego, wapienia i wapna hydratyzowanego, mimo że te produkty różnią się właściwościami chemicznymi ze względu na przetwarzanie i obróbkę.

Wapień, wapno palone a wapno hydratyzowane. Poznaj różnicę
Lhoist Wapno hydratyzowane
Dane kontaktowe:
77 45 16 200, cok 77 45 16 368, 375, 376, 379
Wapiennicza 7 46-050 Tarnów Opolski
Zobacz firmę w innym dziale: Masy i mieszanki tynkarskie

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

  • Wapień (węglan wapnia - CaCO₃) występuje w dużych ilościach na całym świecie w postaci naturalnych skał wapiennych.
  • Wapno, potocznie zwane wapnem palonym (tlenek wapnia - CaO) to tlenek ziem alkalicznych; powstaje w wyniku przemiany chemicznej wapienia ogrzewanego do temperatury ponad 900°C, co wymaga zużycia energii (3,2 GJ/tCaO). Tlenek wapnia, zwany również wapnem palonym, szybko reaguje z wodą, gdzie dochodzi do reakcji egzotermicznej.
  • Wapno hydratyzowane (wodorotlenek wapnia - Ca(OH)₂) to silny wodorotlenek powstający w reakcji tlenku wapnia z wodą. Reakcja ta powoduje wytwarzanie ciepła. W zależności od ilości użytej wody, wodorotlenek wapnia może być w postaci suchego hydratu (suchego proszku), pasty (gładzi wapiennej) lub płynnego mleczka wapiennego, zwanego także zawiesiną wapienną.
  • Strącony węglan wapnia (PCC CaCO₃) to syntetyczny węglan wapnia. Dzięki szczególnej morfologii może być produkowany na skalę przemysłową w reakcji wodorotlenku wapnia z CO₂.

źródło i zdjęcia: Lhoist