PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jak stworzyć wymarzony taras?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut

Trzy najodpowiedniejsze słowa, które najlepiej opisują doskonały taras w przydomowym otoczeniu, to: urokliwy, wygodny i praktyczny. Oto kilka wskazówek, jak stworzyć takie miejsce, korzystając z betonowych elementów.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie płyty wybrać na taras?
  • Co położyć na modny taras?
  • Jakie inne elementy betonowe warto wykorzystać na tarasie?

Zanim przystąpimy do konstrukcji tarasu, powinniśmy starannie przemyśleć jego wygląd, lokalizację i wybór materiału. Istnieje wiele opcji do wyboru, począwszy od drewnianych lub kompozytowych desek, aż po popularne kostki i płyty betonowe, które są szczególnie odpowiednie do budowy tarasu na gruncie.

Przed rozpoczęciem budowy tarasu zawsze warto przygotować projekt. Kostki i płyty betonowe cieszą się dużą popularnością ze względu na trwałość, niskie wymagania konserwacyjne oraz atrakcyjny design. Duży wybór dostępnych rodzajów kostek i płyt na rynku pozwala łatwo dopasować je do wymarzonej aranżacji.

Podczas budowy idealnego tarasu warto również zwrócić uwagę na inne elementy betonowe, takie jak stopnie schodowe, obrzeża i donice, które stanowią dodatkową betonową galanterię. Mogą one nie tylko pełnić funkcję praktyczną, ale również stanowić estetyczne uzupełnienie aranżacji. Poprosiliśmy architekta, Wojciecha Średniawę, Głównego Projektanta Polbruku, o najczęściej zadawane pytania dotyczące budowy tarasu.

Jakie płyty wybrać na taras?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi, bo każdą nawierzchnię musimy dopasować do reszty aranżacji. Wiele zależy od naszego poczucia estetyki, a także pomysłu. W końcu to będzie nasze miejsce odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Na tarasach przy nowoczesnych domach modnym rozwiązaniem są duże formaty, takie jak Polbruk Magna. To jedna z największych płyt na rynku o rozmiarze 75x100 cm i 50x75 cm. Cechuje ją minimalistyczny, wręcz ascetyczny design.

W otoczeniu nowoczesnego domu najlepiej sprawdzi się wersja w kolorze nerino, zaś dla bardziej klasycznych aranżacji przewidziany jest kolor latte (biało-jasno-piaskowy). Warto zwrócić też uwagę, na nieco mniejszą, bo o wymiarze 40x60 cm, lecz nadal sporych rozmiarów, płytę Lamell. Podobnie jak Magna odznacza się ona minimalistycznym designem, ale użyjemy jej również w aranżacjach wychodzących poza style nowoczesny i klasyczny. Lamell występuje w dwóch fakturach: gładkiej i płukanej. Ta pierwsza to aż 6 kolorów. Trzy z nich to szarości – nerino, stalowy, bazaltowy, a dwa to beże, czyli ivory i latte. Ostatnim z dostępnych kolorów jest cortado, czyli brąz z domieszką bieli.

Polbruk Magna
Polbruk Magna

Nadaje się on do aranżacji w klimacie rustykalnym lub śródziemnomorskim. Dla tych, którzy uwielbiają idealną symetrię, doskonałą propozycją na taras będzie kwadratowa płyta Bosso o boku 60 cm. Występuje ona w trzech odcieniach szarości: nerino, stalowym i grafitowym, dlatego doskonale sprawdzi się jako podstawa kompozycji tarasu przy domu w stylu nowoczesnym.

Co położyć na modny taras?

Poza wielkim formatem warto również zwrócić uwagę na płyty zaprojektowane z myślą o nowoczesnych aranżacjach oraz te pozwalające na tworzenie hipnotyzujących wzorów. Jedną z takich ekstrawaganckich propozycji jest Polbruk Exa. To płyta, która kształtem przypomina heksagon, czyli plaster miodu. Klasyczny kształt został tu jednak lekko zmodyfikowany, co nadało płycie jeszcze bardziej nowoczesny wygląd. Z nieszablonową stylistyką płyt Exa współgra również ich barwa, gdyż są one dostępne w kolorze taupe będącym mieszanką beży i szarości.

Nieco mniej ekstrawagancką propozycją na taras jest Bosso Trapez. Jak wskazuje jej nazwa, płyta ta posiada kształt klasycznego trapezu. Tym, co sprawia że stworzona z niej nawierzchnia staje się unikatowa, jest odpowiednie ułożenie poszczególnych elementów. Trzeba również dysponować znaczną powierzchnią, taką jak np. właśnie taras. Na dużych płaszczyznach płyty Bosso Trapez tworzą nieoczywiste, hipnotyzujące wzory przypominające diament lub geometryczne wazony.

Polbruk Bosso Trapez
Polbruk Bosso Trapez

Płyty o nieszablonowym kształcie nie są jednak jedynym sposobem na inspirującą nawierzchnię tarasu. Warto poeksperymentować również z ułożeniem elementów. Na przykład w salonach nowoczesnych domów panele lub parkiet często układa się w tzw. jodełkę. Żeby przedłużyć wizualnie salon o przestrzeń tarasu, warto zastosować ten sam układ płyt czy kostek betonowych. Idealnie do tego
nadaje się płyta Polbruk Metrik. To długie (28 cm) i wąskie (7 cm) elementy, które występują w modnych szarościach (biały, stalowy, nerino, bazaltowy) oraz w kolorze korten (kolor rdzawej stali).

Polbruk Metrik
Polbruk Metrik

Ciekawym pomysłem na nawierzchnię tarasu jest także ułożenie mozaiki z elementów w różnych rozmiarach. Do realizacji takiego pomysłu odpowiednie będą kostki, takie jak Commix czy tegoroczna nowość – Toledo. Pierwsza z nich ma cztery rozmiary (najmniejszy to 10x10 cm, a największy to 20x30 cm) i aż 9 kolorów. Obejmują one przewidziane dla nowoczesnych aranżacji szarości, czyli szary, grafitowy, taupe, nerino czy boho, ale również barwy, które zastosujemy w aranżacjach w stylu śródziemnomorskim czy rustykalnym - latte, masala, cortado i hawaii.

Duże zróżnicowanie kolorów i wielkości płyt pozwala na tworzenie niecodziennych, geometrycznych wzorów lub po prostu na wyróżnienie poszczególnych stref tarasu. Podobne zastosowanie ma Toledo. Kostka występuje w czterech rozmiarach (najmniejsza ma wymiar 15x15 cm, a największa 30x45 cm) oraz w 9 kolorach. Siedem z nich to melanże, a dwa pozostałe to monokolory. W palecie dominują szarości, czyli szary, taupe, nerino, boho i grafitowy. Obecne są jednak również beże, takie jak ivory i latte oraz brązy, czyli cortado i energetyczne hawaii. Decydując się na mozaikę na tarasie z wykorzystaniem różnych kolorów trzeba jednak pamiętać o zachować umiaru w ich liczbie. Zaleca się również, aby zastosowane kolory były położone blisko siebie na palecie odcieni.

Jakie inne elementy betonowe warto wykorzystać na tarasie?

Taras powinien być nie tylko piękny i pasować do reszty aranżacji, ale także cechować się funkcjonalnością i zapewniać komfort. Jeśli chcemy go nieco wyróżnić lub po prostu musimy zniwelować różnicę poziomów między nim a resztą ogrodu, warto skorzystać z szybkiego rozwiązania, którym są gotowe stopnie betonowe. Sprawdzą się one idealnie na tarasie, gdyż ich układanie nie wymaga budowy fundamentu czy wykonania podkonstrukcji, a jedynie wyprofilowania terenu. Jest to rozwiązanie nie tylko ekspresowe w realizacji, ale również wygodne w użytkowaniu i bardzo stylowe.

Stopień Grando ma wysokość 15 cm zapewniającą komfort użytkowania. Natomiast tegoroczna nowość, stopień Magna, ma 8 cm wysokości i jest polecany do budowy wygodnych schodów lewitujących. Grando występuje w dwóch fakturach: gładkiej i łamanej. Każda z nich obejmuje kilka kolorów w tonacjach szarości, beży i brązów, dzięki czemu rozwiązanie to jest niesłychanie uniwersalne w zastosowaniu. Stopień Magna jest natomiast wprost stworzony z myślą o nowoczesnych aranżacjach. Niewielka wysokość stopnia nadaje konstrukcji pożądaną lekkość, zaś stonowany kolor nerino stanowi idealny kontrast dla ogrodowej zieleni.

W kontekście projektowania roślinności warto wspomnieć jeszcze o betonowej galanterii, czyli o donicach, murkach i obrzeżach, które umożliwiają umiejscowienie jej wokół tarasu. W tym celu można skorzystać z gotowych, niemal sześciennych donic, takich jak Tigela, które możemy ustawić punktowo lub wzdłuż schodów w formie kaskady. Alternatywnie możemy zbudować donice z innych elementów czyli murków lub obrzeży. Zapewnia to duże możliwości doboru ich kształtu i wielkości. Do tego zadania wykorzystamy murki, jak np. Albero czy nowoczesne i minimalistyczne obrzeża, takie jak Treo, Fem lub palisadę Hestra oraz stopień Magna, który możemy ułożyć w pionie jak palisadę.

Pierwsze z nich jest dostępne w dwóch fakturach: drobnoutwardzanej oraz gładkiej. Jeśli chodzi o stylistykę, Treo cechuje się oszczędnym designem. Pojedyncze elementy są poprzecinane pionowymi liniami, co nadaje im dynamizmu, rytmu i lekkości. Kolorystyka obrzeża jest stonowana i obejmuje trzy odcienie szarości (grafitowy, stalowy, nerino) oraz brąz. Bardzo zbliżonym wyglądem cechuje się obrzeże Fem, czyli tegoroczna nowość. Jest tak samo oszczędne w formie i ma podobne "zdobienia" w postaci pionowych linii.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Paleta kolorów jest w tym przypadku ograniczona do dwóch szarości (stalowy i grafitowy). Murków i obrzeży możemy użyć również przy budowie schodów – do zabezpieczania ich boków przed osypującą się na nie ziemią, a także do wzmacniania konstrukcji. Podobne zastosowanie będą miały obrzeża na granicy tarasu. Dzięki nim ograniczymy ryzyko "rozsuwania się" nawierzchni na boki.

źródło i zdjęcia: Polbruk S.A.