Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Zawór w podłogówce nie działa? Sprawdź

Do zabezpieczenia obiegu ogrzewania podłogowego przed zbyt wysoką temperaturą stosuje się termostatyczny zawór mieszający albo zawór obrotowy z siłownikiem (lub sterownikiem). Co może w nich ulec uszkodzeniu? Jak postępować w przypadku awarii?

Zawór w podłogówce nie działa? Sprawdź
ESBE Hydronic Systems Zawory mieszające, zawory termostatyczne i siłowniki
esbe.eu
ESBE Hydronic Systems Zawory mieszające, zawory termostatyczne i siłowniki
Dane kontaktowe:
61 851 07 28
Garbary 56, 61-758 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Gdzie znajdziemy informację o zaworach w naszej instalacji grzewczej?
  • Jak dobrać odpowiedni parametr Kvs dla zaworu?
  • Co się może zepsuć w termostatycznym zaworze mieszającym?
  • Co się może zepsuć w zaworze obrotowym?
  • Jak zdiagnozować awarię rozdzielacza w domowej podłogówce?

Jakie zawory pracują w naszej instalacji ogrzewania podłogowego?

Informacja odnośnie rodzaju zaworu, który jest zamontowany w instalacji, powinna znajdować się w projekcie instalacji. Zdarza się czasami, że seria zaworu może różnić się od zaworu wskazanego w dokumentacji (w wyniku rozbudowy istniejącej instalacji na przykład o dodatkowe odbiorniki ciepła w postaci ogrzewania grzejnikowego lub dodatkowego obiegu w podłogówce i pominięcia tego w projekcie).

Odpowiedni parametr Kvs

Jeżeli zawór działa nieprawidłowo, może być na przykład przewymiarowany. Właściwą zasadą doboru zaworu jest dobór według wymaganej wartości Kvs (np. 1,5 m3/h; 3,2 m3/h). Zawory dedykowane dla instalacji z ogrzewaniem podłogowym mają zwykle większe wartości Kvs niż zawory stosowane w instalacjach z ogrzewaniem grzejnikowym.

Na przykład dla instalacji ze źródłem ciepła o mocy 40 kW wymagany jest zawór o wartości Kvs=6,3 m3/h (w przypadku ogrzewania grzejnikowego) albo zawór o wartości Kvs=16 m3/h (w przypadku „podłogówki”). Znając wymaganą wartość Kvs zaworu, możemy przejść do doboru odpowiedniego rozmiaru DN przyłącza.

 

Przykładowa wymagana wartość Kvs dla zaworu w ogrzewaniu grzejnikowym lub podłogowym. tabela. ESBE
Przykładowa wymagana wartość Kvs dla zaworu w ogrzewaniu grzejnikowym lub podłogowym. tabela. ESBE

W termostatycznym zaworze mieszającym

Jeżeli w podłogówce nieprawidłowo działa termostatyczny zawór mieszający (np. ESBE serii VTA370). warto sprawdzić, czy w instalacji została zamontowana seria zaworu, która zgadza się z dokumentacją projektową.

Montaż powinien być przeprowadzony zgodnie z instrukcją obsługi, z uwzględnieniem minimalnych wartości przepływowych, różnicy temperatury między króćcami zasilającymi, a także określonych pomiarów i norm.

 

Termostatyczny zawór mieszający ESBE VTA372
Termostatyczny zawór mieszający ESBE VTA372

W wyjątkowych okolicznościach, po zamknięciu dopływu wody, instalator może poddać zawór konserwacji. Demontując wówczas poszczególne części zaworu, sprawdza, czy nie uległy one uszkodzeniu i odpowiednio je nasmarowuje. Najczęściej w zaworach termostatycznych wymienia się termostat, który jest dostępny w zestawie z pozostałymi, możliwymi do demontażu komponentami.

Termostat (A) i inne przykładowe części zamienne do zaworu termostatycznego ESBE
Termostat (A) i inne przykładowe części zamienne do zaworu termostatycznego ESBE

W zaworze obrotowym

Na rynku dostępne są również części zamienne - zestawy wewnętrzne i pokrętła do zaworu obrotowego.

W „podłogówce” z zaworem obrotowym przyczyna problemu może tkwić jednak nie w samym zaworze, ale w siłowniku obrotowym. Jeżeli zawór obrotowy pracuje niewłaściwie, należy sprawdzić, czy jest on w ogóle regulowany przez siłownik obrotowy.

Siłownik może nie reagować na sygnał sterujący, przez co może kontrolować zawór w sposób niespodziewany lub wykazywać inne objawy. Przyczyną problemów może być też źle dobrany zawór. Czasami siłownik wymaga wymiany, a czasami wystarczy na przykład sprawdzić podłączenia elektryczne do urządzenia.

Przykład siłownika ESBE do ogrzewania podłogowego
Przykład siłownika ESBE do ogrzewania podłogowego

Awaria rozdzielacza w instalacji podłogówki

W ogrzewaniu podłogowym może ulec uszkodzeniu też na przykład rozdzielacz. Sprawdzanie „krok po kroku” poszczególnych elementów armatury w instalacji pozwala szybciej znaleźć źródło problemu i je wyeliminować, tak aby instalacja wróciła do swojego pierwotnego, prawidłowego stanu zdatności do eksploatacji.

źródło i zdjęcia: ESBE Hydronic Systems