Wszystko, co warto wiedzieć o betonie komórkowym?

Dzięki swoim parametrom i unikalnej strukturze lekkie bloczki betonowe znajdują zastosowanie w wielu różnych inwestycjach, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat betonu komórkowego - sprawdź, jak powstaje i jakie ma właściwości, poznaj jego zalety i dowiedz się, jak dobrać do niego odpowiednie zaprawy murarskie.

Wszystko, co warto wiedzieć o betonie komórkowym?
KREISEL Technika Budowlana Systemy ociepleń i termorenowacji
Dane kontaktowe:
801 081 991, 61 846 79 00
Szarych Szeregów 26 60-462 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Materiał budowlany szeroko stosowany w budownictwie

Postęp technologiczny nie omija żadnej dziedziny współczesnego życia - nie inaczej jest w segmencie materiałów budowlanych. Innowacyjny produkt, jakim jest beton komórkowy, cieszy się ogromną popularnością wśród współczesnych inwestorów, ze względu na swoje doskonałe parametry wytrzymałościowe, dobrą izolacyjność oraz lekkość połączoną z dużymi gabarytami, przez co murowanie z tego materiału przebiega szybko i sprawnie.

Czym jest beton komórkowy?

Ten sprzedawany w postaci prefabrykowanych bloczków materiał charakteryzuje się porowatą strukturą, w której zamknięte są małe pęcherzyki powietrza lub gazu. Bąbelki tworzą się w fazie produkcji poprzez dodanie do mieszanki specjalnej chemii w formie środka pianotwórczego. Finalny produkt charakteryzuje się niską gęstością i dużą lekkością w porównaniu z tradycyjnym cementem.

Beton komórkowy - materiał budowlany szeroko stosowany w budownictwie

W zależności od składu i stopnia porowatości, betony komórkowe mogą mieć zróżnicowane właściwości i zastosowanie. Oprócz produkcji gotowych elementów budowlanych, takich jak bloczki, pustaki czy płyty, wykorzystuje się je także do wylewek podłogowych, izolacji termicznych oraz akustycznych.

W tych konstrukcjach beton komórkowy sprawdzi się najlepiej

Uniwersalność to zdecydowanie jedna z najważniejszych zalet tego materiału, sprawiająca, że wytwarzane z niego prefabrykaty znajdują zastosowanie na różnych etapach budowy domu. Najważniejsze elementy konstrukcyjne, przy których produkty z betonu komórkowego znajdują zastosowanie to m.in.:

  • ściany zewnętrzne - dzięki dużej lekkości i dobrej izolacyjności, wykorzystuje się je do budowy ścian konstrukcyjnych, zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych, gdzie stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych,
  • ściany działowe - materiał jest również stosowany do budowy wewnętrznych ścian działowych. Wykonane z niego ścianki charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną, co zapewnia wysoki komfort użytkowy w pomieszczeniach,
  • elementy dekoracyjne - coraz powszechniejsze staje się też użycie betonu komórkowego do produkcji ozdobnych detali, takich jak elewacje, panele czy okładziny ścienne.

Murowanie z betonu komórkowego bez tajemnic

Murowanie z lekkich bloczków z zasady nie różni się od układania tradycyjnych materiałów, jednak chcąc zachować optymalne parametry konstrukcji, powinieneś przestrzegać poniższych zaleceń:

Wybierz odpowiednią chemię budowlaną,

  • dobrej jakości zaprawa murarska do betonu komórkowego powinna być elastyczna i mieć dużą przyczepność. Najlepiej nadają się do tego celu kleje na bazie cementu lub specjalistyczne produkty o zwiększonej plastyczności,

Zwracaj uwagę na technikę układania,

  • pamiętaj, że masz do czynienia z materiałem kruchym i delikatnym, dlatego podczas wznoszenia konstrukcji zachowaj ostrożność i unikaj uderzeń, mogących powodować uszkodzenie materiału,

Wybieraj bezpieczne narzędzia,

  • do murowania używaj akcesoriów o miękkich końcówkach, takich jak gumowe młotki czy kielnie z gumową nakładką, by nie uszkodzić struktury materiału,

Zabezpiecz konstrukcję przed wilgocią,

  • przed rozpoczęciem murowania zadbaj o odpowiednią izolację przeciwwilgociową poprzez zastosowanie specjalnej folii izolacyjnej,

Regularnie usuwaj zabrudzenia,

  • betonowe bloczki są podatne na osadzanie się brudu i kurzu, dlatego podczas pracy trzeba regularnie usuwać z powierzchni betonu wszelkie zanieczyszczenia, aby zapewnić odpowiednią przyczepność zaprawy murarskiej.

Poszukujesz jakościowej chemii budowlanej?

Wiesz już, dlaczego warto wybrać beton komórkowy i gdzie sprawdzi się ten lekki, uniwersalny materiał. Pora ruszać na zakupy! Po markowe produkty izolacyjne, zaprawy murarskie oraz niezbędną chemię budowlaną kieruj się do internetowego sklepu Kreisel, gdzie czekają na Ciebie tysiące produktów w atrakcyjnych cenach, z szybką dostawą. Sprawdź ofertę Kreisel i wybierz rozwiązania polecane przez profesjonalistów.

źródło i zdjęcia: KREISEL Technika Budowlana