Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Dlaczego gruntowanie ścian jest konieczne przed malowaniem, układaniem płytek czy tapetowaniem?

Zanim na ścianach zagoszczą efektowne okładziny z gresu lub naturalnego kamienia, modne fototapety czy nowe powłoki malarskie, ekipa remontowa musi odpowiednio przygotować podłoże.

Dlaczego gruntowanie ścian jest konieczne przed malowaniem, układaniem płytek czy tapetowaniem?
KREISEL Technika Budowlana Systemy ociepleń i termorenowacji
www.kreisel.pl
KREISEL Technika Budowlana Systemy ociepleń i termorenowacji
Dane kontaktowe:
801 081 991, 61 846 79 00
Szarych Szeregów 26, 60-462 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Gruntowanie, czyli ważny etap przygotowania powierzchni

Jednym z kluczowych etapów tego zadania jest gruntowanie ścian - należy je prowadzić z najwyższą starannością! Dowiedz się, dlaczego trzeba zabezpieczyć powierzchnię przed dalszymi pracami i sprawdź, kiedy bezwzględnie należy sięgnąć po środki gruntujące!

Użycie dobrej jakości gruntu decyduje o tym, czy dekoracje w domu lub mieszkaniu będą nie tylko piękne, ale i trwałe. To właśnie odpowiednie wzmocnienie podłoża sprawia, że farby i kleje dobrze trzymają się muru, zapewniając trwałość i estetykę wykonanej dekoracji przez lata.

Przygotowanie produktów i narzędzi do gruntowania ścian. fot. KREISEL
Przygotowanie produktów i narzędzi do gruntowania ścian. fot. KREISEL

Podstawowe cele gruntowania ścian to m.in.:

- wzmocnienie podłoża,

- zapewnienie równomiernej chłonności,

zwiększenie przyczepności farb lub klejów,

- zapewnienie dokładnego krycia,

- ograniczenie zużycia farb dekoracyjnych.

Zalet stosowania profesjonalnej chemii budowlanej nie da się przecenić. Użycie gruntu nie tylko ułatwi wykonywanie dalszych prac, ale także znacznie poprawi ich efekty – dotyczy to zarówno sfery estetycznej, jak i parametrów wytrzymałościowych. 

Wzmocnienie podłoża przed dalszymi pracami

Zastosowanie odpowiednich środków gruntujących pozwoli pozbyć się problemu ze słabą przyczepnością tynku lub farby do podłoża. Jednocześnie, jego odpowiednie przygotowanie chroni przed przebarwieniami, nierównym kryciem, odparzeniami, a nawet odpadaniem farby ze ściany.

Gruntowanie ściany wałkiem. fot. KREISEL
Gruntowanie ściany za pomocą wałka. fot. KREISEL

Aby grunt odpowiednio wzmocnił podłoże, musi być właściwie dobrany, a jego parametry powinny odpowiadać charakterystyce powierzchni. Do podłoży porowatych, odpowiednie będą preparaty zwiększające elastyczność i wyrównujące chłonność. Z kolei w przypadku powierzchni betonowych o małej nasiąkliwości, należy wybrać grunt, który przede wszystkim poprawia przyczepność.

Efektywniejsze malowanie dzięki gruntowaniu

Fachowo wykonane gruntowanie ścian to również znacznie łatwiejsze malowanie powierzchni. Dzięki wykonaniu elastycznej i chłonnej warstwy ograniczysz ilość zużywanej farby. W wielu przypadkach dobry podkład decyduje o tym, że idealne krycie można uzyskać już po pierwszym pomalowaniu.

Gruntowanie płyt g-k za pomocą pędzla. fot. KREISEL
Gruntowanie płyt g-k za pomocą pędzla. fot. KREISEL

W przypadku prac wykończeniowych realizowanych na dużych powierzchniach pozwoli to skrócić czas malowania, jak również obniżyć koszty finalnego etapu inwestycji. Warto również pamiętać, że środki gruntujące poprawiają przyczepność, dzięki czemu nałożona na ścianę farba nawet po wielu latach będzie do niej przylegać w sposób trwały i równomierny.

Kiedy gruntowanie jest konieczne i jak je wykonać?

Zastanawiasz się, kiedy użycie środków gruntujących to absolutna konieczność? Z całą pewnością wzmocnienie podłoża warto wykonać po nałożeniu nowych tynków mineralnych, płyt gipsowo-kartonowych czy gładzi gipsowych. Gruntowanie ścian należy zaczynać po ich wyrównaniu, a także dokładnym oczyszczeniu oraz odtłuszczeniu.

Preparat należy starannie wymieszać, do uzyskania jednorodnej substancji. Warto najpierw nałożyć niewielką ilość gruntu, by sprawdzić, jak dobrze wnika on w podłoże. 

Dobrą praktyką jest nakładanie gruntu najpierw w trudno dostępnych miejscach, takich jak narożniki, a następnie równomierne rozprowadzanie substancji po całym podłożu. Do aplikacji preparatu możesz użyć zarówno wałka, jak i pędzla.

Pamiętajmy, by bardzo dokładnie pokryć całą powierzchnię, jednocześnie unikając tworzenia zbyt grubej powłoki. Jeśli nałożysz za dużo gruntu, ściana może ulec zeszkleniu, co znacznie utrudni kontynuowanie prac.

Niedoskonałości na podłożu? To przeszłość!

Starannie wykonane gruntowanie pozwoli Ci zapomnieć o nierówno pomalowanych ścianach, przebarwieniach i innych niedoskonałościach. Zapewnia również wieloletnią trwałość i efektowny wygląd powłoki malarskiej. Markowe preparaty znajdziesz w internetowym sklepie Kreisel.

Oferta sklepu obejmuje uniwersalne grunty budowlane oraz produkty głęboko penetrujące, a także specjalistyczne. U nas kupisz m.in. preparaty do systemów płytka na płytkę oraz drobnocząsteczkowe substancje do chłonnych powierzchni. Sprawdź naszą ofertę i wybierz środki gruntujące polecane przez profesjonalistów!

źródło i zdjęcia: KREISEL Technika Budowlana