PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Oświetlenie zewnętrzne, oprawy

Jak dbać o czystość opraw zewnętrznych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Lampy zewnętrzne, w znacznie większym stopniu niż oprawy wewnątrz budynków, przyciągają zanieczyszczenia, a potem, co gorsza, efektownie je podświetlają. Przez to mogą działać mniej wydajnie, zepsuć Twój nastrój i niszczyć wizerunek Twoich wnętrz w oczach gości. Najtrudniejsze w utrzymaniu w czystości są lampy sufitowe i ścienne, montowane wysoko na ścianach. 

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak szybko i bezpiecznie myć lampy zewnętrzne?
  • Czy trzeba zdejmować klosze opraw zewnętrznych?
  • Jak szybko i skutecznie wyczyścić lampy zewnętrzne?
  • Które płyny skutecznie wyczyszczą lampy zewnętrzne?
  • Jak uzyskać efekt błyszczących powierzchni kloszy?

Jak szybko i bezpiecznie myć lampy zewnętrzne?

Po pierwsze - zachowaj zasady bezpieczeństwa, bo każda oprawa działa dzięki energii elektrycznej i nieostrożne obchodzenie się z nią może spowodować kłopoty:

  • unikaj mycia lamp przy użyciu wody i dużych ilości płynów czyszczących,
  • każdą oprawę wyłącz przed czyszczeniem,
  • nie rozpylaj środka czyszczącego bezpośrednio na źródło światła (żarówkę lub moduł LED),
  • nie wykręcaj żarówek bez uprzedniego odłączenia prądu,
  • nie czyść wnętrza lamp za pomocą mokrych ściereczek (powinny być lekko wilgotne).

Czy trzeba zdejmować klosze opraw zewnętrznych?

Najbezpieczniej, a także najbardziej praktycznie, jest zdjąć klosz lampy przed jego umyciem, ale nie zawsze da się to zrobić bez użycia drabiny. Plafoniery montowane na sufitach ganków, wiat czy garażu, takie jak Kanlux LED VARSO LED niezbyt dobrze zniosą intensywne szorowanie mokrą szczotką z detergentem.

Plafoniera LED VARSO LED
Plafoniera LED VARSO LED

Taki sposób czyszczenia może porysować powierzchnię klosza. Kanlux VARSO LED posiada jednak wskaźnik IP54, co pozwala a mycie przy użyciu strumienia wody pod niewielkim ciśnieniem. Jeżeli zdecydujesz się na taki sposób mycia lampy to pamiętaj aby przed ponownym włączeniem osuszyć ją, Wtedy na lampie nie pozostaną nieestetyczne zacieki.

"Gimnastyka na drabinie" może być niebezpieczna, warto zapewnić sobie kogoś, kto będzie Cię asekurował albo posłużyć się szczotką na wysięgniku.

Oprawy elewacyjne takie jak Kanlux MAGRA EL też trzeba najczęściej czyścić bez zdejmowania. Jej obudowę ze stali nierdzewnej łatwo przywrócimy do stanu świetności bez użycia wody. Pierwszą warstwę zanieczyszczeń trzeba oczyścić przy pomocy gąbki, którą możemy nasączyć środkiem odpowiednim do użycia na danej powierzchni, a następnie wypolerować miękką szmatką.

Bez względu na metodę czyszczenia warto zabezpieczyć fragment ściany wokół lampy przed spadającymi z niego zanieczyszczeniami. Z pewnością będą roznosiły się na wszystkie strony i mogą zostawić trwałe, brudne ślady na jasnych elewacjach.

Jak szybko i skutecznie wyczyścić lampy zewnętrzne?

Jeżeli etap zdejmowania kloszy i układania ich w bezpiecznym miejscu jest już za Tobą, to możesz przystąpić do odkurzania. Oprawy zewnętrzne o bardziej złożonej budowie, takie jak na przykład Kanlux ZEW EL warto wyczyścić za pomocą jednej, odpowiednio dobranej końcówki ze szczotką.

Oprawa elewacyjna ZEW EL
Oprawa elewacyjna ZEW EL

Odkurzacz na pewno szybciej poradzi sobie z usunięciem brudu zwłaszcza w miejscach gdzie nie zawsze będziesz mógł sięgnąć dłonią. Jeżeli oprawy czyścisz sporadycznie to pogódź się z tym, że trudno będzie ją doprowadzić z powrotem do pełnej czystości.

Kiedy już usuniesz z opraw zanieczyszczenia, pyłki, nagromadzony kurz i owady zaschnięte w kloszach lamp to pamiętaj aby miejsca dostępne przetrzeć wilgotną szmatką, to pomoże usunąć uporczywe, zaschnięte zabrudzenia.

Które płyny skutecznie wyczyszczą lampy zewnętrzne?

Jeśli masz specjalistyczny płyn do mycia lamp, sprawdź na etykiecie zalecenia producenta, co do sposobu użycia. Jeżeli używasz "tradycyjnych receptur", czyli ciepłej wody z detergentem uniwersalnych (takim jak płyn do mycia naczyń czy płyn uniwersalny), musisz uzbroić się w cierpliwość, bo za pierwszym razem możesz nie uzyskać zadowalającego efektu.

Pierwsze mycie mocno zabrudzonych opraw to tak naprawdę rozmiękczenie osadu, który usuniesz dopiero podczas drugiej próby lub umycia oprawy szorstką gąbką.

Oprawa elewacyjna REKA LED
Oprawa elewacyjna REKA LED

Kiedy już umyjesz klosz na mokro, wytrzyj go do sucha i uważnie obejrzyj. Jeśli pozostały smugi, powtórz czynność. To opłaci się na dłuższą metę, bo pozostałości będą powodowały osadzanie się kolejnych zabrudzeń i tworzenie trwałych zanieczyszczeń, dobrze widocznych po włączeniu światła. Możesz pominąć tę i następną wskazówkę, jeśli Twój wybór padł na Kanlux REKA LED lub inną lampę o prostej bryle. Jednak pamiętaj aby zajrzeć do środka otwartej lampy, bo i tam mogą znajdować się suche liście lub inne niespodzianki, które trzeba usunąć.

Jak uzyskać efekt błyszczących powierzchni kloszy?

Po wyczyszczeniu szklanych kloszy opraw zewnętrznych odczekaj parę minut, zanim zamontujesz je ponownie, żeby odparowały pozostałą wilgoć. Najlepiej zdają egzamin te, które wykonano z tworzyw sztucznych, takie jak zastosowane w oprawach ogrodowych Kanlux SORTA.

Elementy konstrukcji najlepiej wytrzeć na sucho, a później użyć środka do konserwacji materiału, z którego je wykonano. Ich metalowe lub zrobione z tworzywa części wymagają specjalnego traktowania, ponieważ mogą matowieć. Przy elementach ze szkła (klosze) warto umyć je wodą z detergentem, a po wyschnięciu przemyć łagodnym roztworem wody z octem, który usunie ewentualne smugi i nada im połysk.

- "Najważniejsza zasada przy utrzymywaniu czystości opraw zewnętrznych to… po prostu systematyczność. Warto je regularnie czyścić, żeby nie dopuścić do powstania trwałych zabrudzeń. Unikaj też szorowania szczotką czy stosowania silnych środków żrących. Powstałych zniszczeń już raczej nie naprawisz. Jeśli będziesz pamiętać o tych kilku zasadach, to oprawy zewnętrzne będą Ci służyć wiele lat." - Teresa Sosinka, Młodszy Manager Kategorii Produktów w Kanlux.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: KANLUX