PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Oświetlenie zewnętrzne, oprawy

Lampy ogrodowe - klimatyczne oświetlenie zewnętrzne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Lampa ogrodowa stojąca, oświetlenie punktowe, lampion ogrodowy czy girlanda? Rozświetl swój ogród - skalniaki, oczko wodne i inne elementy architektury krajobrazu - a każdy wieczór w Twoim ogrodzie będzie miał odrobinę magii.

Wymuszona przez pandemię konieczność pozostawania w domach, nauczyła nas cieszyć się każdą chwilą spędzoną na kontakcie z naturą. Wspólny czas - na balkonie, na tarasie, czy we własnym ogrodzie, stał się bezcennym dobrem.

W sezonie ogrodowym możemy korzystać z niego także po zachodzie słońca, jeśli właściwie dobierzemy oświetlenie zewnętrzne domu. Odpowiedni wybór lamp ogrodowych jest możliwy, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka czynników.

Styl powierzchni i obiektów, które będą oświetlały lampy ogrodowe

Inny design i typ oprawy wybierzesz do podświetlania roślin, skalniaków czy oczek wodnych, gdzie sprawdzi się oświetlenie punktowe, jeszcze inny posłuży do rozjaśnienia elewacji, np. kinkiet zewnętrzny, czy podjazdów, na których najlepiej sprawdzą się lampy ogrodowe stojące.

Do elementów tzw. architektury krajobrazu, m.in. drzew, krzewów, elementów wodnych, i wszędzie tam, gdzie króluje roślinność ozdobna, dobierz minimalistyczną lampę ogrodową oraz wydajne źródła światła.

Oryginalną propozycją jest na przykład oprawa STONO IS 63 o wyglądzie kamienia. Jej zasadniczym atutem jest możliwość wymieniania źródła światła i dopasowania go do wszelkich elementów naturalnego pochodzenia.

W doborze oświetlenia warto również uwzględnić design takich elementów, jak meble ogrodowe bądź balkonowe, do których często pasują małe lampki ogrodowe i lampiony.

Oprawa STONO IS 63 o wyglądzie kamienia
Oprawa STONO IS 63 o wyglądzie kamienia

Lokalizacja - lampa ogrodowa stojąca do oświetlania alejek, podjazdów i miejsc biesiadowania

Do oświetlania ścieżek i alejek oraz podjazdów możesz wybrać lampy montowane bezpośrednio w ziemi. Powinieneś wybrać takie oświetlenie zewnętrzne, które wykazuje wysoką odporność na urazy mechaniczne (IK08 lub większe) - większość lamp ogrodowych zostanie nadepnięta bądź najechana setki razy w ciągu każdego roku eksploatacji.

Najlepiej stosować średnio intensywne źródła światła lamp do ogrodu, tak by nie oślepiały domowników i ich gości. Stylową iluminację przestrzeni zapewni nam oprawa architektoniczna INVO TR z wymiennym źródłem światła. 

Pięknie oświetli ścieżki ogrodowe, ale możesz umieścić ją także w pobliżu stref biesiadowania, takich jak altana ogrodowa czy namiot. Dobrze też rozświetli miejsce na ognisko.

Oprawa architektoniczna INVO TR z wymiennym źródłem światła
Oprawa architektoniczna INVO TR z wymiennym źródłem światła

Woda w ogrodzie - klimatyczne oczko wodne

Ważne jest także oświetlenie oczka wodnego - najtrafniejszym wyborem będzie oprawa Kanlux AKVEN LED. Jest wodoszczelna, więc idealnie nadaje się do oświetlenia przydomowej sadzawki. Co ciekawe, za sprawą bardzo wysokiej szczelności, lampę Kanlux AKVEN można zamontować w zbiorniku wodnym na głębokości nawet 3 metrów.

Warto wiedzieć: oświetlone oczko wodne w ogrodzie robi wrażenie, trzeba jednak wybrać do niego taką lampę, która ma odpowiedni stopień szczelności, czyli IP. Do tego sprawdzą się lampy zewnętrzne z IP o wartości 67 (zanurzenie do 1 metra) lub 68.

Oprawa Kanlux AKVEN LED, która pięknie oświetli oczko wodne
 Oprawa Kanlux AKVEN LED, która pięknie oświetli oczko wodne

Źródła zasilania - energooszczędne oświetlenie ogrodu

Istotnym kryterium doboru instalacji oświetlenia zewnętrznego jest także jego zasilanie. O ile drobne elementy oświetleniowe, takie jak ozdoby ledowe do ogrodu, w tym lampiony ogrodowe, mogą korzystać z fotoogniw będących praktycznie bezkosztowym rozwiązaniem, to już w przypadku lamp umieszczonych w podjazdach i na elewacjach musimy zdać się na sieć elektryczną.

O tym, jak ważne jest ich niezawodne funkcjonowanie, nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego przy projektowaniu instalacji, jak i przy montażu lamp, zdaj się na elektryka, nie rób tego na własną rękę! Dobry fachowiec podpowie Ci, jak rozlokować oświetlenie, by było maksymalnie wydajne.

Włącznik czasowy, manualny czy radiowy? Czujnik ruchu i zmierzchu

Tu wybór jest prosty, bo podyktowany funkcją danego punktu oświetleniowego. Warto jednak dodać, że włączniki oparte na czujnikach ruchu i zmierzchu cieszą się coraz większą popularnością z racji optymalnego gospodarowania energią elektryczną.

Mimo to, jeśli zależy Ci na stałym, eleganckim oświetleniu elewacji budynku, najlepszym rozwiązaniem jest włącznik czasowy. Nic też nie zastąpi wygody włączenia oświetlenia przy pomocy pilota w momencie, w którym zbliżamy się do bramy wjazdowej. Kinkiety zewnętrzne będą prezentowały się wtedy zjawiskowo.

Oprawa Kanlux GARTO LED
 Oprawa Kanlux GARTO LED

Czyszczenie i konserwacja, czyli oświetlenie zewnętrzne na lata

Wybierając oświetlenie zewnętrzne musimy uwzględnić także koszty jego utrzymania. Pamiętaj, że lampy do ogrodu wystawione są na długotrwałe i intensywne promieniowanie ultrafioletowe w paśmie światła słonecznego żółkną i po pewnym czasie wyglądają na stare i brzydkie. Trzeba je więc czyścić i konserwować.

Pożółkły plastikowy klosz do lampy ogrodowej najskuteczniej czyści się przy pomocy nadtlenku wodoru, znanego wszystkim w wersji o niskim stężeniu jako woda utleniona. Jeśli nie masz dostępu do tej substancji, możesz zastosować... chlorowy wybielacz albo płyn czyszcząco-dezynfekujący do toalet.

INVO TR z wymiennym źródłem światła
Oprawa architektoniczna INVO TR z wymiennym źródłem światła

Klosze po kilku minutach takiej "kąpieli" odzyskają dawną barwę i będą perfekcyjnie czyste. Przed takim czyszczeniem sprawdź w instrukcji obsługi, jaki sposób konserwacji danej lampy zaleca jej producent, gdyż możesz trwale odbarwić lub zniszczyć lampę, jeżeli użyjesz środka, który będzie zbyt silny.

Jeżeli weźmiesz pod uwagę opisane czynniki i dopasujesz oprawy oraz źródła światła, Twoje oświetlenie ogrodowe będzie bezpieczne i bezproblemowe. Warto poświęcić na jego dobór nieco więcej czasu, a wtedy oświetlenie zewnętrzne będzie przez lata nadawało niepowtarzalny nastrój ciepłym wieczorom na świeżym powietrzu.

Źródło i zdjęcia: Kanlux

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum