Charakterystyka złączek WAGO
Aby dokonać połączenia za pomocą WAGO, wystarczy otworzyć zacisk przy użyciu plastikowego klipsa, a następnie włożyć odizolowany przewód i zamknąć otwarty wcześniej zacisk.
Złączki WAGO różnią się od siebie m.in. stanem ochrony i metodą mocowania. W zależności od przeznaczenia, na rynku znaleźć można złączki WAGO w następujących wariantach: listwowe z funkcją wtykową, piętrowe, z przeznaczeniem do puszek instalacyjnych, bezpiecznikowe, Compact – seria 2273, Compact – seria 221 i złączki oświetleniowe.
Dostępne są także złączki WAGO uniwersalne, przeznaczone do różnych rodzajów przewodów. Niektóre modele wyposażone są w dwa łatwo dostępne otwory pomiarowe, jeden od strony płaszczyzny podłączania przewodów oraz drugi, umieszczony po przeciwległej stronie, pozwalające na dokonanie pomiaru nawet przy podłączonych przewodach.
Użycie złączek WAGO w przypadku uszkodzenia przewodów
Może się zdarzyć, że do uszkodzenia przewodów doszło podczas prac remontowych, np. polegających na wierceniu bądź wbijaniu gwoździa w ścianę. Przerwany przewód nie przewodzi prądu, dlatego niezbędna jest jego naprawa. W przypadku, gdy uszkodzenie powstało na skutek wspomnianej ingerencji w ścianę, zlokalizowanie miejsca awarii nie będzie nastręczało problemów.
Jeśli uszkodzone przewody znajdują się w ścianie, należy skuć jej fragment wokół miejsca awarii w sposób umożliwiający montaż puszki elektrycznej. Następnie z przewodów należy ściągnąć izolację, na długości około 11 mm, a potem końcówki przewodów przełożyć przez otwory w puszcze.
Jeśli kable są zbyt krótkie, może istnieć konieczność dołączenia przewodów. W kolejnym kroku należy otworzyć zacisk złączki WAGO i połączyć kable w tym samym kolorze (o tym samym potencjale). Ze względu na to, że złączka jest przezroczysta, dobór końcówek o tym samym kolorze nie będzie sprawiał kłopotów. Na koniec wystarczy zamknąć zacisk.
Z praktyki wynika, że najlepiej ułożyć kable w taki sposób, by złączka WAGO ustawiona była do góry klamerkami. Może się to okazać pomocne w przypadku późniejszych prac w puszce.
Po zakończeniu połączenia przewodów z pewnością konieczne będzie naprawienie ściany – zatynkowanie puszki, a następnie zamalowanie, przykrycie tapetą bądź ceramiką ścienną.
Łączenie kabli w puszce
Jest kilka istotnych elementów tej czynności, które warto zebrać w krótki poradnik, przyswojenie którego zapewni bezpieczeństwo.
Po pierwsze - przed rozpoczęciem ściągania izolacji z kabli, należy wyłączyć prąd, aby uniknąć porażenia.
Po drugie - zwykle kable są trzyżyłowe, należy zatem ściągnąć izolację łączącą trzy żyły w jeden przewód, na długości kilku centymetrów. To nie koniec – izolację należy także ściągnąć z każdej z żył, na odcinku ok. 11 mm.
Po trzecie - pozbawione izolacji przewody należy umieścić w odpowiednich otworach puszki, pamiętając o tym, że nie można ich układać na skos - muszą przebiegać pionowo lub poziomo.
Po czwarte - złączka WAGO musi mieć liczbę otworów dostosowaną do ilości żył w każdym z kabli (jak już wspomnieliśmy, najczęściej będą to trzy otwory – do trzech żył).
Po piąte - złączkę należy założyć na kabel fazowy, ochronny i neutralny tak, by każda z żył przewodu znajdowała się w osobnej kostce.
Po szóste - do połączenia przewodów za pomocą złączki WAGO nie są konieczne żadne narzędzia. Trzeba jedynie poznać prostą zasadę działania łączenia na klik.
Po siódme - żyły z drugiej końcówki kabla dołączamy do tych samych złączek, pamiętając o tym, że trzeba stworzyć pary: kabel zasilania z kablem zasilania, kabel ochronny z kablem ochronnym oraz kabel neutralny z kablem neutralnym. Proces ten powtarzamy w przypadku trzeciego przewodu.
Po ósme - kończąc pracę, kostki WAGO należy ulokować we wnętrzu puszki, układając je w taki sposób, by można ją było zamknąć.
Po dziewiąte - połączenia złączkami WAGO nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas, ale także nie wymagają konserwacji.
Po dziesiąte - otrzymujemy styk doskonałej jakości, niezależnie od umiejętności montera.
źródło i zdjęcie: Wago Elwag