PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Osprzęt

Złączki sprężynowe - tak się teraz łączy przewody!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2022-09-21

Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych stały się ostatnio znacznie bardziej złożone i rozbudowane niż jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Korzystamy z większej liczby urządzeń zasilanych energią elektryczną, coraz częściej decydujemy się również na podniesienie komfortu za pomocą mniej lub bardziej zaawansowanych systemów automatyki budynkowej. To wszystko sprawia, że w instalacjach pojawia się coraz więcej przewodów, opraw oświetleniowych, czujników i innych urządzeń.

W efekcie, w domu łączymy ze sobą nie kilkanaście czy kilkadziesiąt, a kilkaset, a nawet kilka tysięcy przewodów. Zapewnienie niezbędnej ze względu na bezpieczeństwo jakości styku przy jednoczesnej presji na szybkość montażu i estetykę wykonania instalacji wymaga zastosowania odpowiedniego osprzętu łączeniowego. Coraz częściej wybieranym przez profesjonalistów rozwiązaniem są szybkozłączki sprężynowe. Poznaj ich zalety i dowiedz się jak dobrać odpowiedni produkt.

Bezpieczna instalacja na lata

We współczesnych instalacjach elektrycznych w mieszkaniach połączenia przewodów coraz częściej realizowane są w puszkach przeznaczonych pod osprzęt (gniazda, łączniki) lub w puszkach umieszczonych w przestrzeni zabudowy g-k (m.in. sufity podwieszane).

Szybkie, wygodne i bezpieczne wykonanie zapewniają szybkozłączki WAGO z serii 2273, przeznaczone do jednodrutowych przewodów miedzianych o przekroju do 2,5 mm2.

Ze względu na kompaktowe wymiary nie ma problemu ze zmieszczeniem ich w puszkach. Występują w wersjach dwu-, trzy-, cztero-, pięcio- i ośmioprzewodowej. Dzięki sprężynie Push-wire® przewody montuje się wtykowo: wystarczy odizolować je na właściwą długość i wetknąć do złączki. Pamiętajmy też, że wbrew obiegowym opiniom takie złączki nie są "jednorazowe".

Aby zdemontować przewód wystarczy przekręcić go kilkakrotnie w obie strony. Wymyślona i opatentowana przez WAGO technika sprężynowa zapewnia właściwą siłę docisku niezależnie od montera oraz bezproblemową eksploatację przez lata. Sprężyna kompensuje luzy związane ze zmianami temperatury przewodu i zapewnia odporność na ewentualne wibracje. Dzięki temu połączenia nie wymagają okresowej konserwacji.

Łatwy montaż oświetlenia

Wielu z nas podłączanie opraw oświetleniowych kojarzy się z niewygodą pozycją na drabinie i przykręcaniem śrub w kostkach.

Tymczasem dzięki zastosowaniu złączek oświetleniowych WAGO 224 możemy to zrobić bez użycia narzędzi, szybko, wygodnie i bezpiecznie – w zaledwie dwóch ruchach. Przychodzący od strony instalacji przewód jednodrutowy podłączamy wtykowo do okrągłego otworu w złączce, natomiast z drugiej strony ściskamy złączkę w palcach i do prostokątnego otworu wprowadzamy przewód linkowy.

Gotowe! Co ważne, gdy potrzebujemy zdemontować oprawę (np. do czyszczenia lub malowania) odłączamy tylko linki od strony żyrandola, natomiast na przewodach przychodzących ze ściany lub sufitu pozostawiamy złączki, które zapewniają ochronę IP20 na wypadek załączenia napięcia.

Złączka oświetleniowa WAGO serii 224.
Złączka oświetleniowa WAGO serii 224

Warto wiedzieć, że w serii 224 występują również złączki z dwoma otworami na przewody jednodrutowe (idealne do podłączania tzw. "oczek") oraz wersje przystosowane do podwyższonej temperatury eksploatacji, które możemy zastosować np. do podłączenia lamp halogenowych.

Złączki uniwersalne

Popularne nie tylko wśród elektryków złączki 221 pozwalają na podłączanie zarówno linek jak i drutów. Dzięki dźwigniom i przezroczystej obudowie ich obsługa jest intuicyjna i nie wymaga żadnych narzędzi.

Przelotowa złączka WAGO 221 Inline.
Przelotowa złączka WAGO 221 Inline.

Dostępne są wersje dwu-, trzy- i pięcioprzewodowe, w dwóch zakresach przekrojów: do 4 i do 6 mm2 oraz nowość: jednotorowe złączki uniwersalne przelotowe do przewodów o przekrojach do 4 mm2.

Doskonale sprawdzą się przy podłączaniu popularnych płyt indukcyjnych, grzejników, bojlerów, rolet itp. Wariant przelotowy złączki 221 Inline doskonale sprawdzi się do podłączania opraw oświetleniowych, czy przedłużania przewodów głośnikowych.

Możliwość zastosowania akcesoryjnych osłon żelowych Wago Gelbox sprawia, że doskonale nadadzą się również do połączeń w instalacjach oświetlenia zewnętrznego, zasilania infrastruktury ogrodowej, fontann, basenów itp.

WAGO w wersji MICRO

Do podłączenia domofon, alarm, sterowanie? Złączki WAGO z serii Micro (243) to unikatowe na rynku rozwiązanie pozwalające na podłączenie od 2 do 8 przewodów na jednym potencjale. Występują w wersji cztero- i ośmioprzewodowej, w kilku wersjach kolorystycznych. Można je ze sobą dowolnie łączyć (mechanicznie, bez połączenia elektrycznego pomiędzy złączkami) lub zainstalować na szynie DIN przy pomocy adaptera.

źródło i zdjęcia: WAGO ELWAG

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum