PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Osprzęt

Lutować czy wtykać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Zwolenników lutowania przewodów jest wielu, bo do tej pory było to powszechnie stosowane rozwiązanie. Po co zatem zmieniać coś, co działa? To proste - aby zaoszczędzić czas i uniknąć problemów.

Zwykle, podczas produkcji płytek drukowanych w procesie SMT, wszystkie niezbędne elementy są nanoszone na płytkę drukowaną w sposób zautomatyzowany i lutowane w piecach Reflow, a następnie dolutowuje się jedynie przewody w odpowiednich punktach.

WAGO ELWAG ma inny pomysł - zamiast lutowania proponuje punkt rozłączalny do montażu przewodów. Taką funkcję spełnia złączka 2065-100/998-403. Ma ona niewielkie wymiary - 8 x 2 x 2,7 mm (d x s x w) – czyli jest nieznacznie większa od samego punktu lutowniczego.

Jak to zrobić?

Złączkę wraz z pozostałymi elementami SMD lutujemy do PCB w jednym procesie, otrzymując gotową płytkę wraz z punktami przyłączeniowymi. Teraz wystarczy po prostu podłączyć przewody. To znacznie szybsza i łatwiejsza czynność niż ich lutowanie.

Poza tym jakość takiego połączenia przewodów jest znacznie wyższa. Ręczne lutowanie przewodów wymaga doświadczenia, a i tak często skutkuje niepowtarzalnymi lub wadliwymi połączeniami.

W przypadku złączki 2065-100/998-403 jakość połączenia z płytką drukowaną zapewnia proces lutowniczy, natomiast odpowiedni docisk przewodu - stalowa chromo-niklowa sprężyna w zacisku Push-in CAGE CLAMP. Montaż przewodów jest bardzo prosty.

Przewody jednodrutowe i linkowe z zespojoną końcówką (cynowaną, zgrzaną ultradźwiękowo, itp.) wtykamy bezpośrednio do złączki. Aby ułatwić podłączanie przewodów linkowych niezespojonych lub odłączanie wszystkich rodzajów przewodów, używamy plastikowego narzędzia (nr kat. 2065-189). I co ważne, przewody możemy wielokrotnie montować i demontować bez konieczności lutowania.

Korzyści:

  • Złączka lutowana do PCB razem z pozostałymi elementami SMD w jednym procesie.
  • Dostawa w opakowaniu „tape and reel” umożliwia automatyczny montaż w procesie SMT.
  • Bezpośredni montaż wtykowy przewodów jednodrutowych i linkowych z zespoloną końcówką w zakresie przekrojów 0,2 ... 0,75 mm2.
  • Prosty i szybki montaż przewodów linkowych niezespojonych (0,2 ...0,75 mm2) oraz demontaż wszystkich rodzajów przewodów za pomocą narzędzia (nr kat. 2065-189).
  • Wielokrotny montaż i demontaż przewodów bez konieczności lutowania.

źródło i zdjęcie: WAGO ELWAG

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum