Jaką grubość wełny mineralnej zastosować?

Pytanie na pozór trudne, ale z pomocą przychodzą inwestorowi i wykonawcy aktualne normy dotyczące termoizolacji określone przez standard WT 2021. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że większa grubość warstwy izolacyjnej to większa energooszczędność budynku i niższe koszty eksploatacji.

Jaką grubość wełny mineralnej zastosować?
climowool sp. z o.o. Izolacje termiczne i akustyczne z mineralnej wełny szklanej
Dane kontaktowe:
605 455 792, 695 510 872
1 Sierpnia 6 02-134 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Warto też pamiętać, że aplikacja warstwy izolacyjnej jest przeważnie ograniczona rozwiązaniami konstrukcyjnymi i założeniami projektowymi. Szczególnym przykładem ograniczeń jest adaptacja poddasza i związana z tym procesem izolacja termiczna dachu. Tutaj grubość pierwszej warstwy wełny mineralnej jest zawsze uzależniona od wysokości krokwi. 

Grubość warstwy izolacji w zależności od rodzaju przegrody budynku

Do ścian działowych ze względu na parametry akustyczne i odporność ogniową wykorzystuje się wełny o grubości 5 cm, 7,5 cm i 10 cm.

Dla dachów, gdzie norma jest najbardziej rygorystyczna (współczynnik przenikania U nie większy niż 0,15 W/(m2K)), wykorzystuje się wełny o grubościach od 10 cm do 20 cm. Wełnę należy układać w dwóch warstwach, aby uniknąć mostków termicznych (np. takich jak krokiew więźby dachowej).

W takich sytuacjach łączna grubość wełny waha się od 25 cm do 35 cm. W przypadku budynku pasywnego wspomniane grubości mogą radykalnie wzrosnąć.

Ściany zewnętrzne mają mniejsze wymagania, jeśli chodzi o ich termoizolacyjność. Współczynnik U nie może być większy niż 0,20 W / m2K. Łączna grubość izolacji, która realizuje wymagania normowe, waha się w przedziale od 20 do 25 cm.

Ze względu na różne systemy mocowania okładziny zewnętrznej, może zaistnieć potrzeba, aby wełnę ułożyć w 2 warstwach, np. 15 cm i 10 cm.

źródło i zdjęcia: climowool