PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Profile okienne i drzwiowe

Jak budować dom w dobie kryzysu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Takie pytanie stawia sobie obecnie wielu inwestorów prowadzących lub planujących budowę własnego domu. Aby podjąć właściwą decyzję, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim długofalowe koszty związane z eksploatacją budynku, a nie tylko jednorazowe wydatki poniesione na samą inwestycję.

W czasach drożejących materiałów budowlanych i nośników energii inwestorzy dużo uważniej przyglądają się dostępnym na rynku technologiom budowlanym. Często rozważają kompromisy związane z jakością, estetyką czy funkcjonalnością wybieranych rozwiązań.

Galopująca inflacja i przerwy w dostawach tradycyjnych paliw wyraźnie pokazują jednak, że do projektowania budynków trzeba dziś podchodzić w zupełnie nowy sposób.

Wysokiej jakości, energooszczędne technologie nie tylko spłacą się w niedalekiej przyszłości, lecz również pozwolą uchronić się przed nadmiernymi kosztami energii w długoterminowej perspektywie.

Efektywność energetyczna budynków staje się więc nową walutą, której wartość będzie nieprzerwanie rosnąć.

Nowoczesne technologie okienne i drzwiowe Schüco z PVC-U to pewna inwestycja, która pozwala skutecznie zapobiegać stratom energii przez cały okres użytkowania, a także uzyskać oczekiwane efekty związane z wysokiej klasy wzornictwem i funkcjonalnością, bez żadnych kompromisów.

Tarcza chroniąca przed wzrostem cen

Energooszczędne budynki są kombinacją wielu starannie przemyślanych elementów.

Należy wziąć pod uwagę nie tylko odnawialne źródła energii w postaci pompy ciepła czy paneli fotowoltaicznych, lecz również najnowocześniejsze rozwiązania o najlepszej izolacyjności cieplnej, które zapobiegają stratom już wyprodukowanej energii.

Na przykład w Programie Czyste Powietrze można liczyć na dopłaty na zakup energooszczędnych okien zgodnych z obowiązującymi warunkami technicznymi, czyli o współczynniku przenikania ciepła nie gorszym niż 0,9 W/m2K.

 
 
Okno Schüco LivIng Alu Inside w opatentowanej technologii łączenia aluminium z tworzywem zapewnia najlepszą ochronę cieplną
Okno Schüco LivIng Alu Inside w opatentowanej technologii łączenia aluminium z tworzywem zapewnia najlepszą ochronę cieplną.

Świadomi inwestorzy poszukują jednak już teraz nowoczesnej stolarki zapewniającej jeszcze lepszą ochronę, na poziomie domów niskoenergetycznych lub nawet pasywnych.

Jednym z takich rozwiązań są siedmiokomorowe okna LivIng Alu Inside z certyfikatem Domów Pasywnych w Darmstadt, w których zamiast stalowych kształtowników zastosowano płaskie, aluminiowe wzmocnienia.

W ramach opatentowanej technologii są one trwale łączone z tworzywem sztucznym, co pozwoliło wyeliminować mostki termiczne. Aluminiowe powierzchnie dodatkowo odbijają nawet 90% promieniowania cieplnego.

Innowacyjne rozwiązanie zapewnia doskonałą izolacyjność cieplną dla samej ramy na poziomie Uf ≥ 0,79 W/m2K. Dzięki trzem poziomom trwałych uszczelnień i odpowiednio rozmieszczonym wzmocnieniom okna LivIng Alu Inside oferują ponadto doskonałą ochronę akustyczną Rw do 46 dB i odporność na włamanie w klacie RC2.

Dobry design w parze z dobrą ceną

Bardzo modnym trendem są dziś wielkoformatowe przeszklenia, jednak inwestorzy często rezygnują z ujęcia ich w projekcie z uwagi na obawy przed nadmiernymi stratami energii czy ograniczenia budżetowe.

Doskonałym rozwiązaniem w takich przypadkach są hybrydowe okna Schüco Symbiotic, które łączą w sobie ekskluzywny wygląd wysokiej jakości aluminium z praktycznym, ciepłym charakterem okien z PVC-U. Ich zewnętrzna część została wykonana z aluminium, zaś ta widoczna od strony pomieszczenia – z tworzywa.

 
 
Hybrydowe okno Schüco Symbiotic łączy zalety aluminium i wysokiej jakości PVC-U.
Hybrydowe okno Schüco Symbiotic łączy zalety aluminium i wysokiej jakości PVC-U.

Stabilna konstrukcja umożliwia tworzenie także większych okien, na przykład w postaci efektownych pasm okiennych o niewielkiej szerokości czołowej ramy 110 mm. Tego typu stolarka zapewnia lepsze doświetlenie pomieszczeń, co z kolei przekłada się na mniejsze zużycie prądu.

Designerskie okno o niewielkiej głębokości zabudowy zaledwie 74 mm przyciąga wzrok minimalistycznym wyglądem, a jednocześnie efektywnie chroni przed stratami ciepła dzięki bardzo dobremu współczynnikowi przenikania ciepła dla samej ramy Uf = 1,1 W/(m2K).

Istnieje ponadto możliwość zastosowania opcjonalnego izolatora w ościeżnicy, który pozwala uzyskać jeszcze lepszy efekt. Stabilna konstrukcja aluminiowo-tworzywowa umożliwia wstawianie dużych, izolowanych cieplnie szyb o grubości od 40 do 52 mm.

Rozwiązania Schüco pokazują, że dzięki innowacyjnym zabiegom konstrukcyjnym można nawet w czasach kryzysu budować ekonomicznie, energooszczędnie i designersko. Nowoczesne technologie pozwalają zabezpieczyć się przed rosnącymi cenami energii i stanowią doskonałą inwestycję na przyszłość.

źródło i zdjęcia: Schüco International Polska