PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy, zestawy hydroforowe

Jak wypompować wodę z piwnicy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Gwałtowne burze przechodzą nad Polską coraz częściej. Wraz z nimi musimy podejmować nowe wyzwania, które stawia przed nami zmieniająca się pogoda, np. walczyć z lokalnymi podtopieniami. Pompa do wypompowania wody z piwnicy będzie pomocnym sprzętem w przypadku zalania tego miejsca. Podpowiadamy, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się przy wypompowaniu wody z piwnicy, i jak efektywnie podjąć się tego zadania.

Użycie pompy do wypompowania wody z piwnicy jest najszybszym i najefektywniejszym sposobem na pozbycie się wody, pozwalającym uniknąć w dalszej perspektywie pojawienie się grzyba. Odpowiednia pompa do piwnicy jest wtedy bardzo przydatna. 

Jaka pompa sprawdzi się przy wypompowaniu wody z piwnicy?

Woda, która zalewa piwnicę, zawiera zwykle różne zanieczyszczenia, takie jak piasek, grudki ziemi, patyczki czy kawałki liści. Przy doborze pompy odwadniającej trzeba więc wziąć pod uwagę wielkość zanieczyszczeń i wybrać pompę do wody, która bez problemu sobie z nimi poradzi.

Oczywiste jest tutaj zastosowanie pomp do wody brudnej, które muszą posiadać odpowiedni wirnik i filtr. Pompy odwadniające do wody czystej są przeznaczone głównie do przepompowywania jej ze studni, basenów lub do odfiltrowanej wstępnie deszczówki, gdzie wielkość zanieczyszczeń stałych nie może przekraczać 10 mm.

Pompa odwadniająca do brudnej wody ma także większą średnicę przelotu wirnika i może pompować wodę z zanieczyszczeniami do 20 mm, dzięki czemu nie ma ryzyka zablokowania go w trakcie wypompowywania wody z piwnicy. Warto wybrać pompę z wirnikiem ze stali nierdzewnej, który będzie odporny na korozję i zużycie.

Niektóre modele mają wirniki wykonane z trwałego tworzywa, które sprawdzą się w pompowaniu czystej wody m.in. z beczek, zbiorników, basenów. W tym przypadku można zastosować pompę OPTIMA.

Pompa OPTIMA
Pompa OPTIMA

Pomocne dodatkowe wyposażenie pomp do osuszania

Warto również sprawdzić, czy pompa do osuszania piwnicy ma dodatkowe wyposażenie, które sprawi, że jej użytkowanie będzie bardziej komfortowe. Mogą to być na przykład:

  • wyłącznik pływakowy, który zabezpiecza ją przed pracą na sucho poprzez włączanie lub wyłączanie jej w zależności od poziomu wody,
  • wyłącznik termiczny, który chroni silnik przed przegrzaniem,
  • filtr wstępny do zatrzymywania większych zanieczyszczeń i ochrony wirnika przed zablokowaniem,
  • uchwyt do wygodnego przenoszenia pompy,
  • dodatkowy kołnierz ssawny do minimalnego wypompowania wody z posadzki,
  • kabel zasilający z wtyczką do bezpośredniego podłączenia,
  • kompaktowe wymiary i niewielką wagę.

Jakie są rodzaje pomp odwadniających?

Dostępna na rynku pompa do wypompowywania wody z piwnicy może mieć różne rodzaje zasilania oraz moc. Wyróżnić można urządzenia zasilane elektryczne jedno- i trójfazowe lub alternatywnie spalinowe.

Odwadniająca pompa zatapialna wyposażona w silnik elektryczny jest mała, lekka w transporcie i charakteryzuje się cichą pracą. Może być używana w zamkniętych pomieszczeniach. Im wyższa jest moc urządzenia, tym większy pobór energii.

Przed jej zakupem na użytek domowy warto upewnić się, że ma zasilanie jednofazowe. Doskonale sprawdzi się do odwadniania jako pompa do zalanej piwnicy czy garażu, a także do opróżnienia basenu lub oczka wodnego przed zimą.

Spalinowe pompy odwadniające są większe i cięższe od elektrycznych. Nie nadają się do użytku w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego muszą mieć odpowiednio długi przewód ssący. Jest on wprowadzany do wewnątrz budynku, a sama pompa pozostaje na zewnątrz.

Urządzenia te sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do zasilania elektrycznego, a więc przy awariach i dużych zalaniach.

Wydajność pomp odwadniających

Szybkie wypompowanie wody z piwnicy zależy od dwóch parametrów pracy pompy: wydajności, czyli objętości wody, którą jest ona w stanie przepompować w danej jednostce czasu (im większa, tym akcja ratownicza trwa krócej) oraz od wysokości podnoszenia, czyli ciśnienia, jakie wytwarza wirnik pompy.

Wydajność pompy może być określona w różnych jednostkach, np. w litrach na minutę lub w metrach sześciennych na godzinę. Do małej piwnicy wystarczająca będzie pompa elektryczna o wydajności 100 litrów na minutę z serii BEST ONE.

Do wypompowywania dużej ilości wody, np. z wielu pomieszczeń, warto zastosować pompę o większych wydajnościach, np. pompę z serii BEST 2-5 - wówczas skrócimy czas osuszania.

Pompa elektryczna BEST ONE
Pompa elektryczna BEST ONE

O czym powinniśmy pamiętać przy wypompowywaniu wody z piwnicy?

Zalanie może być efektem gwałtownej burzy, roztapiania się zalegającego śniegu czy wystąpienia pobliskiej rzeki z koryta. Bez względu na przyczynę, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach przed przystąpieniem do wypompowywania wody z piwnicy.

Ze względów bezpieczeństwa należy odciąć prąd w zalanym pomieszczeniu, a następnie przenieść wszelkie wartościowe przedmioty w bezpieczne miejsce. Do akcji wypompowywania można przystąpić od razu, jeśli przyczyną zalania jest tylko obfity deszcz.

Ważne jest poznanie przyczyn zalania. W przypadku utrzymywania się wysokiego poziomu wód gruntowych, który spowodował zalanie, trzeba poczekać na jego stabilizację - inaczej woda ponownie napłynie do piwnicy, co może spowodować wypłukiwanie jej fundamentów.

W doborze właściwego urządzenia pomóc mogą doradcy EBARA - czołowego producenta pomp ze stali nierdzewnej, obecnego na rynku już od ponad 100 lat. W ofercie firmy EBARA znajdziemy odpowiednie pompy do piwnicy, a także wiele innych pomp do wody, np. pompy powierzchniowe czy pompy głębinowe.

Źródło i zdjęcia: EBARA Pompy Polska Sp. z o.o.

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum