Dlaczego wietrzenie pomieszczeń jest ważne?
Korzyści świeżego powietrza w pomieszczeniach są następujące:
- pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi i tętno, wspomaga także trawienie oraz wzmacnia system odpornościowy,
- dobrej jakości powietrze wspiera umysł i sprawia, że mamy więcej energii,
- nie możemy zapomnieć także o tym, że świeże powietrze to także lepsza kondycja płuc.
Nasz mózg zużywa aż ok. 1/5 tlenu, który jest dostarczany do organizmu. Dzięki jego odpowiedniej dawce zwiększa się poziom kreatywności, poprawia on koncentrację, pomaga lepiej radzić sobie ze stresem, ale przede wszystkim wspomaga działanie układu nerwowego, w tym procesy poznawcze.
Jakie ryzyko stoi za niewietrzeniem pomieszczeń latem?
Długie przebywanie w źle lub w ogóle niewietrzonym pomieszczeniu negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.
Bez dostępu do świeżego powietrza w pomieszczeniach tworzy się mikroklimat, ten z kolei niesie ze sobą następujące skutki:
- w wyniku brak dostępu do świeżego powietrza rośnie wysoka wilgotność, która sprzyja rozwijaniu się mikroorganizmów,
- w przypadku szczelnie zamkniętych pomieszczeń istnieje także ryzyko powstawania zagrzybień i pleśni,
- oprócz konsekwencji zdrowotnych, jak alergie i inne choroby układu oddechowego, długie przebywanie w niewietrzonym i zbyt ciepłym pomieszczeniu powoduje obniżenie koncentracji i gorsze samopoczucie.
Warto w tym miejscu wspomnieć także o syndromie chorego budynku (SBS, z ang. sick building syndrome), który jest zespołem dolegliwości zdrowotnych na skutek przebywania w konkretnym budynku. Objawia się on w postaci bólu oraz zawrotów głowy, objawów przemęczenia, mdłości, podrażnienia oczu, nosa czy gardła czy nawet obniżenia nastroju i przygnębienia. Jednym z jego powodów są nieefektywnie wentylowane pomieszczenia, dlatego tak ważne jest zadbanie o stały dopływ świeżego powietrza.
Jak wietrzyć latem pomieszczenia?
Wiemy już jak ważne jest wietrzenie, a jednocześnie jakie ryzyko stoi za niewietrzeniem pomieszczeń. Sprawdźmy, więc w jaki sposób otwierać okna, aby przyniosło to porządany efekt.
- Wybierz odpowiednią porę dnia
Latem najlepszą porą na wietrzenie jest wczesny poranek, wieczór lub noc, kiedy to temperatura na zewnątrz spada. By ustrzec się przed wpuszczeniem gorącego, dusznego powietrza w trakcie dnia należy unikać otwierania okien (w szczególności od strony południowej), a najlepiej zamknąć je jeszcze zanim temperatura osiągnie najwyższy poziom, czyli maksymalnie przed południem oraz zasłonić roletami, żaluzjami lub zasłonami. Warto także od południa do późnego wieczora nie otwierać na zbyt długo drzwi wejściowych na oścież.
- Wybierz odpowiedni sposób wietrzenia
Jeśli zdecydujemy się na wietrzenie późnym wieczorem, śmiało możemy pozostawić okna otwarte na noc. Sposób ten będzie w szczególności korzystny, jeśli mamy zamontowane w oknach moskitiery.
Nie zapominajmy także o roślinach, które są nazywane naturalną klimatyzacją. Ich wkład w oczyszczanie powietrza jest nieoceniony. Warto w domu zadbać o to, aby w każdym pomieszczeniu znalazło się kilka doniczek z roślinami.
Dobrym pomysłem będzie także otworzenie dwóch przeciwległych okien. W ten sposób stworzymy przeciąg, który przyśpieszy cyrkulację powietrza. Za dnia możemy dodatkowo wesprzeć ten proces włączając wentylator. Jego działanie możemy wzmocnić, stawiając przed nim dwie butelki z zamrożoną wodą w środku.
źródło i zdjęcia: Vetrex