Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Dobrze oświetlone biuro - zasady tworzenia home office

Praca zawodowa wykonywana w domu niesie wiele korzyści, ale wymaga od nas także stworzenia odpowiedniego miejsca i dobrej organizacji. O czym należy pamiętać przy aranżacji domowego biura? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze jego oświetlenia? Ekspertka marki Nowodvorski Lighting Paulina Boś odpowiada na najczęstsze pytania dotyczące tworzenia miejsca pracy w naszym domu.

Dobrze oświetlone biuro - zasady tworzenia home office
Nowodvorski Lighting Oprawy oświetleniowe
www.nowodvorski.com
Nowodvorski Lighting Oprawy oświetleniowe
Dane kontaktowe:
34 344 91 10/11
Bojemskiego 11, 42-200 Częstochowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Projekt oświetlenia miejsca pracy powinien uwzględniać całą przestrzeń - należy pamiętać o wypełnieniu równomiernym światłem o odpowiednim natężeniu całego pomieszczenia.

W tej roli najlepiej sprawdzą się oprawy sufitowe - zarówno dekoracyjne, np. w kształcie gruszki z kolekcji PEAR, jak i punktowe, np. FLEA czy POINT TONE, które zapewnią odpowiednie oświetlenie i nie będą konkurowały z przewodnimi elementami aranżacyjnymi wnętrza.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są długie belki MONO 3 i 4 m. Z ich pomocą możliwe jest oświetlenie nawet bardzo przestronnego pomieszczenia przy wykorzystaniu tylko jednego źródła zasilania. Dopracowana budowa główek każdej z lamp z tej kolekcji pozwala na precyzyjne nakierowanie światła, a opatentowany One-Click System na wygodną i szybką wymianę żarówki. Innym rozwiązaniem, które zyskało ogromną popularność są szynoprzewody. Zapewniają one elastyczność w rozmieszczeniu punktów świetlnych, a także w dostosowaniu kąta padania strumienia świetlnego do bieżących potrzeb. Centralne łączniki zasilające umożliwiają podłączenie zasilania nie tylko na końcach, jak było to możliwe do niedawna, ale właściwie na całej długości systemu szynoprzewodów PROFILE. Nowość w ofercie PROFILE MONO pozwolą nam skorzystać z estetyki i funkcjonalności kolekcji MONO w połączeniu z jednoobwodowymi szynoprzewodami - mówi Paulina Boś, ekspert marki Nowodvorski Lighting.
Nadtynkowe lampy punktowe FLEA
Nadtynkowe lampy punktowe FLEA i lampka biurkowa SMART LED

Niezależnie od rodzaju oświetlenia sufitowego, przy wyborze miejsca montażu lampy powinniśmy pamiętać o umieszczeniu źródło światła tak, żeby nie powodowało zjawiska olśnienia, a nasza sylwetka nie rzucała cienia na stanowisko robocze.

Lampy stojące czy biurkowe to oświetlenie uzupełniające, które pozwoli na dodatkowe doświetlenie przestrzeni, w których wykonujemy najbardziej precyzyjne prace, czytamy dokumenty czy wykonujemy ręczne notatki. Idealnie sprawdzą się tu np. lampy MONO o nowoczesnej stylistyce i ruchomych główkach lub STYLE LED i SMART LED - multifunkcyjne, lampy z dotykowym włącznikiem, funkcją ściemniania, regulacją barwy światła i funkcją ładowania telefonu - dodaje Paulina Boś.
Oświetlenie domowego biura
Biała lampa stojąca z kolekcji TRIFLE i lampka biurkowa STYLE LED

Ile światła powinniśmy zapewnić w home office?

Na pytanie, ile światła powinniśmy zapewnić we wnętrzu do pracy, nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Jego ilość powinniśmy dopasować do wielkości pomieszczenia, dominującej kolorystki, a przede wszystkim - do rodzaju wykonywanych prac.

Im nasze działania wymagają większej precyzji, tym jaśniejszego światła potrzebujemy. Przy mało skomplikowanych czynnościach wystarczy czasem nawet 200 luksów, do prac typowo biurowych np. przy komputerze zalecaną wartością jest 500-600 luksów, a do pracy z bardzo drobnymi elementami lub testowaniem grafik i wydruków należy zapewnić nawet powyżej 1000 luksów. Przy wyższych wartościach musimy zachować szczególną ostrożność - zbyt jasne światło, tak samo jak zbyt ciemne, może powodować złą widoczność i negatywnie wpływać np. na koncentrację - mówi Paulina Boś.
Listwa MONO
Listwa MONO

Ważnym parametrem jest również współczynnik CRI - im wyższy, tym wierniejsze odwzorowanie kolorów

Jeśli pracujemy nad projektami graficznymi albo wykonujemy czynności, przy których odbiór barwy ma szczególne znaczenie, powinniśmy wybierać lampy i żarówki o współczynniku CRI powyżej 90% - radzi Paulina Boś.

Źródło i zdjęcia: Nowodvorski Lighting