Wysokie pomieszczenia kryją w sobie duże możliwości aranżacyjne, jednak trzeba wiedzieć, w jaki sposób je wykorzystać. Dobry projekt oświetlenia sprawi, że nawet przytłaczająca do tej pory przestrzeń stanie się przyjazna i oswojona.
We współczesnym budownictwie mieszkaniowym wysokie sufity to rzadkość. Inaczej jest w przypadku mieszkań w kamienicach, gdzie strop sięga czasem nawet 5 metrów. Architekci projektujący nowoczesne domy coraz częściej planują otwartą na dwie kondygnacje strefę dzienną.
W ten sposób powstaje przestronny i jasny salon, nierzadko połączony z kuchnią i jadalnią. Reprezentacyjne wnętrze wymaga jednak dobrze przemyślanej aranżacji, aby całość była estetyczna i funkcjonalna.
Aranżacja wysokiego salonu
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wysokiego salonu, musimy zastanowić się nad tym, jak kreatywnie wykorzystać tą przestrzeń. W końcu wysoki salon pozwala nam na zastosowanie rozwiązań, które w niskim wnętrzu nie prezentowałyby się dobrze.
Wystarczy wspomnieć ciemny kolor oblewający wszystkie ściany w pomieszczeniu - w przestronnej strefie dziennej ciemna barwa nie zaburzy proporcji wnętrza i nie wywoła przytłaczającego efektu.
Jeśli wolimy pozostać przy bieli albo przy jasnych tonach, wykorzystajmy duże połacie ścian jako galerię obrazów i zdjęć. Pamiętajmy, by w takim wypadku wieszać dekoracje wyżej niż na wysokości oczu albo stosować układ dwupoziomowy. Szczególnie dobrze będzie prezentowała się eklektyczna kompozycja z dekoracji w różnych wielkościach i kształtach.
Zwolennicy minimalizmu mogą wybrać układ siatki - w takim przypadku sprawdzą się botaniczne albo geometryczne printy utrzymane w tej samej estetyce. Miłośnicy książek mogą pomyśleć o wysokiej biblioteczce, a nawet o zastosowaniu biblioteki z antresolą, na którą prowadzi drabinka.
Świetnym pomysłem na wysokie wnętrza są duże lustra. Wzmagają one poczucie przestrzeni, a przy tym efektownie wyłapują refleksy światła. W wysokim i przestronnym salonie możemy śmiało postawić na masywne meble, duże dywany oraz wysokie rośliny doniczkowe.
Wszystko to będzie odpowiadało skali pomieszczenia i współgrało z jego proporcjami.
Wnętrze z antresolą - loft albo nowoczesna stodoła
Problem wysokiej przestrzeni może pojawić się również podczas aranżowania loftu albo nowoczesnej stodoły. Oprócz praktycznych trików dotyczących umeblowania i wykończenia wnętrza, warto pomyśleć o zastosowaniu antresoli.
Częściowo otwarta przestrzeń pozwala na wprowadzenie praktycznego podziału i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Czasem na budowę antresoli możemy zdecydować się w przypadku mieszkania w kamienicy albo w starszym budownictwie o wysokich stropach.
W takich przypadkach przestrzeń na antresoli będzie najczęściej niższa niż w pozostałej części wnętrza, dlatego na otwartym półpiętrze warto zaaranżować strefę sypialnianą.
Oświetlenie salonu
Ilość światła w pomieszczeniu bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie. Doskonale, jeśli możemy pozwolić sobie na wysokie okna sięgające sufitu - w ten sposób wprowadzimy do wnętrza dużo naturalnego światła.
Jednak nawet wtedy nie zapominajmy o projekcie oświetlenia - w wysokim wnętrzu ma ono jeszcze większe znaczenie. Jego rozmieszczenie, ukierunkowanie oraz barwa sprawią, że będziemy czuć się dobrze.
W wysokim salonie bez wątpienia dobrze zaprezentuje się duża lampa podłogowa. Postawiona przy sofie będzie doskonałym uzupełnieniem strefy relaksu, a przy tym wyśmienitą dekoracją. W tej roli sprawdzi się lampa ALICE, której abażur zawieszony jest na łukowo wygiętej nodze.
Jeśli preferujemy bardziej surowe wnętrza, możemy zdecydować się na model COSMO - miękką tkaninę abażuru zastąpiono tu nowoczesną stalą.
Wysokie wnętrza to nie tylko strefa dzienna - zdarza się, że dysponujemy wysoką klatką schodową albo holem. Tutaj sprawdzą się lampy wiszące, które nie tylko rozświetlą przestrzeń, ale też staną się estetyczną dekoracją.
Zarówno ponad schodami, jak i ponad stołem jadalnianym czy strefą relaksu w części dziennej, kompozycja złożona z kilku opraw wiszących jest absolutnym must have.
System CAMELEON do wysokiego wnętrza
W jaki sposób łatwo i wygodnie zaplanować oświetlenie sufitowe wysokiej przestrzeni? Doskonałym rozwiązaniem jest system CAMELEON pozwalający na projektowanie spersonalizowanego oświetlenia. To rozwiązanie w pełni konfigurowalne: możemy zdecydować o wyborze każdego z komponentów i dostosować finalny produkt do naszych potrzeb.
Jeśli zależy nam na długiej lampie wiszącej, która będzie odpowiadała proporcjom wysokiego salonu, zastanówmy się nad odpowiednim kształtem kloszy.
W systemie CAMELEON możemy wybierać pomiędzy smukłymi i wydłużonymi rurkami, np. CAMELEON LASER, CAMELEON STRAW czy CAMELEON CYLINDER oraz rozbudowanymi formami przestrzennymi, np. CAMELEON LUKSOR albo CAMELEON GSTAR.
W przestronnym wnętrzu świetnie sprawdzi się też kompozycja z optycznie lekkich, szklanych kloszy: CAMELEON SPHERE albo CAMELEON PEAR.
Jak działa system CAMELEON?
Stworzenie idealnego oświetlenia z pomocą systemu CAMELEON jest niezwykle łatwe i intuicyjne. Projekt kompozycji rozpoczynamy od wyboru kloszy i opraw, a także wspólnej puszki, do której przymocowane będą wszystkie punkty świetlne. Jedna puszka pozwala na montaż aż 12 różnych opraw.
Następnie decydujemy o długości przewodów, z pomocą których stworzymy niepowtarzalną kompozycję skrojoną na miarę naszego domu. Do przewodów dobieramy odpowiednią liczbę akcesoriów montażowych.
Przewody można poprowadzić do dwóch różnych stref pomieszczenia: jedna puszka pozwoli nam jednocześnie zawiesić część opraw ponad stolikiem kawowym, a część ponad kuchennym blatem.
Gdy chcemy nadać wnętrzom nieco bardziej surowy charakter, możemy zdecydować się na czarne przewody i elementy montażowe. Jeśli wolimy, by przewody nie rzucały się w oczy, postawmy na zawiesie w białym kolorze.
Salon w stylu nowoczesnym, klasycznym albo modern glamour - z odpowiednio dobranym oświetleniem każde wysokie wnętrze stanie się wyjątkowe. Przestronny salon udekorowany pięknymi lampami - czy może być coś piękniejszego?
Źródło i zdjęcia: Nowodvorski Lighting, Wiola Imolczyk