Jaki wybrać czujnik obecności?

Czym różni się czujnik obecności od czujnika ruchu? Jak działają czujniki obecności na podczerwień, a jak czujniki optyczne? Czy warto kupić czujnik wysokiej częstotliwości? To pytania, które zadaje sobie wiele osób. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat. 

Jaki wybrać czujnik obecności?
"LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k Oświetlenie Steinel
Dane kontaktowe:
71 39 80 800
ul. Wrocławska 43, Byków 55-095 Mirków k. Wrocławia

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czym różni się czujnik obecności od czujnika ruchu?

Czujniki obecności są zdecydowanie bardziej czułe od czujników ruchu, potrafiące wykryć nawet minimalny ruch (np. pisanie na klawiaturze czy oddech) i najczęściej są stosowane w biurach oraz toaletach.

Czujników obecności jest coraz więcej na rynku, ale Steinel jest zdecydowanym pionierem w tej technologii i nie ma sobie równych. Niestety zasada działania niektórych czujników obecności konkurencyjnych firm mało ma wspólnego z wykrywaniem obecności.

Zamiast podawania takowego zasięgu, pojawiają się słabo sprecyzowane oznaczenia "detekcja małych ruchów". Jak małych i co to oznacza? Najlepiej oprzeć się na tzw. punktach przełączania – im ich więcej, tym mniejszy ruch wykryje czujnik.

Zazwyczaj dla czujnika obecności jest ich około 1700, a najlepsze urządzenia mają tych punktów nawet 4800. Wielu producentów nie podaje tej wartości, a to najprostsza weryfikacja tego, z jakim czujnikiem mamy do czynienia.

Czujnik obecności na podczerwień

Najbardziej znanym czujnikiem obecności na podczerwień jest czujnik Steinel IR Quattro HD – produkt, który został przebadany w USA, gdzie funkcjonuje oficjalna i respektowana definicja czujnika obecności. Dzięki temu produktowi jesteśmy w stanie wychwycić niewielkie ruchy dłoni, np. osoby piszącej na klawiaturze.

Jeśli zależy nam na wykryciu osoby nieprzemieszczającej się po biurze to jest to rozwiązanie jest idealne. Obszar wykrywania obecności w tym czujniku można skalować mechanicznie bez najmniejszej utraty jakości.

W ten sposób można precyzyjnie zaplanować zastosowanie czujnika IR Quattro HD w średnich i dużych biurach, salach konferencyjnych, salach lekcyjnych i wykładowych oraz halach sportowych i magazynowych.

Czujnik obecności wysokiej częstotliwości

Czujniki obecności wysokiej częstotliwości HF (High Frequency) wysyłają fale i włączają światło, gdy wykryją ruch widoczny dla czujnika jako zaburzenie fali. Nowoczesna technologia wysokiej częstotliwości przenika nawet przez cienkie ściany. Dzięki niej zarządzanie oświetleniem jest jeszcze doskonalsze, a oszczędności dużo większe.

Do długich korytarzy polecamy czujnik obecności Hallway marki STEINEL, który wynosi detekcję w korytarzach na wyższy poziom. Z reguły w czujnikach korytarzowych (np. Dual HF) można skracać zasięg symetrycznie dla obu stron czujnika. Hallway  pozwala ustawiać zasięgi każdej ze stron niezależnie (np. 4 metry z lewej strony i 7 metrów z prawej).

Dzięki temu gwarantuje detekcję bez błędnych przełączeń, idealnie skrojoną na miarę potrzeb użytkownika. I to w strefie o wymiarach 25 x 3 metry! Hallway został również wyposażony w technologię Bluetooth, dzięki której uruchomienie i skonfigurowanie parametrów czujnika nie wymaga wysiłku ze strony instalatora. Późniejszych zmian można dokonać bez użycia drabiny, za pomocą własnego smartfona i dedykowanej darmowej aplikacji.

Poznaj zaawansowane technologie wykrywania ruchu i zarządzania oświetleniem firmy Steinel

Czujnik obecności Ultrasonic

Czujniki obecności Ultrasonic wysyłają ultradźwięki, badające wielkość zaburzenia fali, która odbija się od przedmiotów i dociera nawet do najmniejszych zakamarków. Doskonale sprawdzą się tam, gdzie mamy do czynienia z architekturą pełną zakamarków czy ścianki działowe.

Dynamiczne wykrywanie obecności dookoła czujnika US 360 działa nawet za przeszkodami w sposób absolutnie niezawodny, także przy ekstremalnych temperaturach. Umożliwiają to fale ultradźwiękowe wypełniające całe pomieszczenie.

Czujniki optyczne

Dzięki optycznym czujnikom obecności Steinel możemy mieć pewność, że tylko człowiek spowoduje wysłanie komunikatu do systemu o wykryciu obecności. Zasada działania polega na tym, że produkt robi wiele zdjęć na sekundę i wyszukuje na nich kształtu głowy, ramion i tułowia. Porównuje wykryte kształty z tysiącami przykładów zapisanych w pamięci, aby mieć pewność, że wykryty kształt to człowiek.

To rozwiązanie daje nam dodatkowe korzyści, a mianowicie mamy dostęp do informacji o ilości osób przebywających w wybranej strefie, a dzięki temu możemy sterować np. intensywnością klimatyzacji, itp. Osoby, które obawiają się o wykorzystanie swojego wizerunku z pewnością uspokoi fakt, że przy komunikacji po KNX nie ma możliwości przesłania obrazu.

True Presence

Najnowocześniejsze rozwiązanie w wykrywaniu ruchu i obecności ukryte jest w czujniku Steinel True Presence. To czujnik nad czujnikami. Wykrywa ruch naszej klatki piersiowej podczas oddychania. Nie ważne czy stoisz, czy siedzisz, czy leżysz, dzięki czujnikowi obecności True Presence marki Steinel system Cię widzi.

Tutaj nie ma miejsca na niepewność związaną z wykrywaniem osoby poruszającej się lub nie. To rozwiązanie daje jednoznaczny wynik: jesteś w zasięgu, oddychasz – to jesteś widoczny. Przebywasz poza strefą – to Cię nie widać. Dedykowany do miejsc gdzie chcemy mieć pewność wykrycia osoby, np. w biurach, domu opieki dla osób starszych, w hotelach, itp.

źródło i zdjęcie: "LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.