Czym kierować się przy wyborze paneli podłogowych?

Podłoga to podstawa aranżacji, która podkreśla indywidualny charakter wnętrza. Jednak kreatywny design to nie wszystko - równie ważna jak efektowny wygląd jest funkcjonalność dostosowana do stylu życia mieszkańców. O tym, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy wyborze paneli podłogowych, mówi Grzegorz Mazur, ekspert marki wineo.

Czym kierować się przy wyborze paneli podłogowych?
Windmöller Polska Sp. z o.o. Podłogi laminowane dla wymagających
Dane kontaktowe:
+48 71 374 02 60 (61)
Mińska 38 54-610 Wrocław
Zobacz firmę w innym dziale: Wykładziny podłogowe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Podłoga powinna być ozdobą mieszkania, ale przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że jest ona intensywnie eksploatowana. Ciągłe przemieszczanie się domowników, zabawy dzieci, bieganie pupili czy przesuwanie mebli sprawiają, że powierzchnia podłogi nieustannie poddawana jest różnym typom obciążeń.

Dlatego podstawową cechą, na jaką warto zwrócić uwagę przy wyborze paneli podłogowych, jest klasa użytkowa: 21, 22, 23, 31, 32 lub 33.

Klasa użytkowa podłogi - jak ją określić?

- Pierwsza cyfra oznacza rodzaj pomieszczenia: 2 to przestrzenie mieszkalne, a 3 – obiekty publiczne. Druga cyfra natomiast określa natężenie ruchu: 1 - słabe, 2 - średnie, 3 - mocne – wyjaśnia Grzegorz Mazur

- Dobrym przykładem są biopodłogi PURLINE wineo 1000 Wood XL. Ich klasa użytkowa (23/32) oznacza, że jest to optymalne rozwiązanie do mieszkań z wysokim natężeniem ruchu oraz obiektów publicznych, gdzie natężenie ruchu jest na poziomie średnim.

Kolekcja biopodłóg PURLINE obejmuje 3 linie: wineo 1000, wineo 1200 oraz wineo 1500, w ramach, których można znaleźć opcje, dostosowane do specyfiki różnych pomieszczeń. Warto pamiętać o tym, że różne typy podłóg można łączyć w spójną całość, a klasa użytkowa nie musi we wszystkich strefach być taka sama.

- Na przykład w kameralnej, domowej łazience ruch jest zazwyczaj mniej intensywny niż w salonie, a to daje możliwość wybrania do tego pomieszczenia innych dekorów, na przykład biopodłóg z dekorem stylowego kamienia lub twórczej mozaiki - dodaje ekspert.

Cechy szczególne, czyli jak rozpoznać panele wysokiej jakości?

- Podłoga powinna tworzyć w domu dobrą atmosferę – i to w znaczeniu dosłownym. Warto zwrócić uwagę na certyfikaty oraz gwarancje świadczące o jej jakości pod kątem bezemisyjności. Biopodłogi PURLINE wykonane są z Ecuranu - przyjaznego środowisku materiału na bazie olejów roślinnych i kredy. To certyfikowane podłogi ekologiczne, wolne od chloru, plastyfikatorów i rozpuszczalników - podkreśla Grzegorz Mazur.

Ekologiczny skład sprawia, że biopodłoga nie wydziela w trakcie użytkowania żadnych szkodliwych substancji oraz jest pozbawiona zapachu. Ma to duże znaczenie dla alergików oraz wszystkich osób, którym zależy na zdrowym funkcjonowaniu.

Równie ważne jak zdrowie domowników jest ich bezpieczeństwo. Biopodłogi PURLINE i panele winylowe wineo mają delikatnie elastyczną powierzchnię, która jest antypoślizgowa i przyjazna dla stawów, dzięki czemu komfortowo mogą się po niej poruszać zarówno małe dzieci, jak i osoby starsze. Takie rozwiązanie zapewnia też komfort akustyczny, ponieważ wycisza odgłos kroków, a dodatkowo podłoga jest przyjemnie ciepła dla stóp.

Biopodłogi PURLINE i panele winylowe wineo mają znaczącą przewagę również przy sprzątaniu – są bardzo łatwe w czyszczeniu, a antystatyczna powierzchnia utrudnia osadzanie się kurzu.

Przy wyborze paneli podłogowych jakość ma bardzo duże znaczenie, ponieważ jest to rozwiązanie na lata. Warto pamiętać o tym, że dobrze dobrana podłoga to inwestycja, która się opłaca, a jej efektem jest zdrowe i komfortowe funkcjonowanie mieszkańców.

źródło i zdjęcia: wineo