PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Materiały do instalacji

Odpływ dachowy - skuteczne odwodnienie płaskiego dachu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Szybki, trwały, dobrze zaprojektowany i odpowiednio zamontowany odpływ dachowy, który sprawdzi się nawet w warunkach ekstremalnego obciążenia, gwarantuje bezpieczne funkcjonowanie dachu przez kilkadziesiąt lat. Na jakie parametry tego urządzenia trzeba zwrócić uwagę przy jego zakupie? 

Odpływ dachowy - skuteczne odwodnienie płaskiego dachu

Jednym z ważniejszych elementów, od którego zależy sprawność działania systemu podciśnieniowego oraz jego szybkość, są wpusty dachowe Geberit Pluvia. Ich zaletą jest specjalna budowa, która gwarantuje ograniczony dostęp powietrza do wpustu. Zaledwie 4 cm wody na dachu wystarczą do tego, by cały system działał z pełną wydajnością.

Za szybkie działanie całego systemu jest odpowiedzialny element funkcyjny wpustu. Kolejną zaletą wpustów Geberit jest wysoka jakość materiałów, z jakich wykonywane są jego poszczególne elementy. Warto zwrócić uwagę na uszczelki, które odpowiadają za długotrwałą szczelność systemu.

Firma Geberit stosuje wyłącznie wysokiej klasy uszczelki EPDM bez domieszek uplastyczniających, które nie starzeją się, nie ulegają odkształcaniu ani zniszczeniu w zmiennych warunkach pracy, nawet w wymagającym klimacie, np. w Afryce czy w Azji. Gwarantuje to ich wytrzymałość na ponad 50 lat.

Dla firmy Geberit bezpieczeństwo to podstawa, dlatego też zaleca wykonywanie dodatkowej instalacji awaryjnej, która zabezpiecza dach płaski przy opadach ponadnormatywnych, czyli większych niż przyjęto w obliczeniach. Instalacja awaryjna jest integralną częścią systemu Pluvia.

Wszystkie wpusty z oferty Geberit Pluvia można stosować również w instalacji awaryjnej - zmianę charakteru wpustu na awaryjny uzyskuje się poprzez montaż elementu spiętrzającego w standardowym wpuście Pluvia. Element spiętrzający jest zintegrowany z elementem funkcyjnym, a to oznacza, że instalacja awaryjna wykonana w tym systemie pracuje również podciśnieniowo przy niewielkim poziomie wody na dachu.

Wpusty awaryjne są montowane na tej samej rzędnej, w pobliżu wpustów standardowych. Po zamontowaniu ich na dachu, łatwo odróżnić obie instalacje, ponieważ wpusty awaryjne mają szare elementy blokujące kosz, a wpusty standardowe - elementy niebieskie.

Odpływ dachowy Geberit Pluvia

Odpływ dachowy Geberit Pluvia do większości dachów

Główną zaletą systemu Geberit Pluvia jest dopasowanie praktycznie do wszystkich rodzajów dachów, w tym:

  • lekkich i masywnych,
  • odwróconych (warstwa izolacji termicznej znajduje się nad hydroizolacją),
  • izolowanych termicznie/bez izolacji,
  • zielonych,
  • szedowych,
  • do rynien.

Należy pamiętać o tym, że do prawidłowego działania wpustu dachowego potrzebne jest szczelne połączenie go z hydroizolacją. Dlatego też w ofercie Geberit znajdują się wpusty przeznaczone do różnych pokryć dachowych: do folii i do pokryć bitumicznych oraz wpusty rynnowe, przeznaczone do montażu w rynnach wykonanych z różnych materiałów (stal nierdzewna, blacha ocynkowana, beton itd.).

Do zabezpieczenia izolacji termicznej przed migracją wilgoci z pomieszczenia znajdującego się bezpośrednio pod dachem, potrzebne są szczelne przejścia przez dach. W stworzeniu takiego systemu pomogą nam elementy paroizolacji Geberit Pluvia.

Niezastosowanie szczelnej paroizolacji w miejscach o dużej wilgotności skutkuje utratą izolacyjności termicznej warstwy ocieplenia na dachu.

Odpływ dachowy Geberit Pluvia do większości dachów
Instalacja awaryjna jest integralną częścią systemu Pluvia

Jak zamontować wpust dachowy?

Montaż wpustów na dachach zielonych i odwróconych jest możliwy dzięki systemowym studzienkom Geberit Pluvia wykonanym z rur PE d315. Dopływ wody do wpustów osadzonych w studzienkach możliwy jest od góry, poprzez kratkę, lub z boku, przez otwory fabrycznie nawiercone w studzience.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest kompletna oferta zawierająca również płytę odciążającą, która gwarantuje bezpieczeństwo systemu hydroizolacji podczas pracy dachu (ruchy pionowe i poziome) - studnia nie uszkodzi hydroizolacji, na której jest postawiona.

W zależności od rodzaju dachu i jego przeznaczenia, dostępne są dwa rodzaje wykończenia studzienki: lekkie - do 300 kg i ciężkie - do 1,5 tony. Istnieje zatem możliwość montażu wpustów Pluvia również na dachu pełniącym rolę parkingu.

Czy instalacja Geberit Pluvia się nie urwie? Nie - system oferowany przez firmę Geberit jest całkowicie bezpieczny, a dzięki odpowiedniemu montażowi jest w stanie wytrzymać nawet duże obciążenie. System rurowy (PE-HD) montowany jest za pomocą systemowych uchwytów na szynie, które przejmują siłę powstającą podczas pracy rurociągu. Całość można mocować do stropu za pomocą prętów M10.

Długi prosty odcinek kolektora wprowadzany jest w wibracje przez wodę płynącą z dużą prędkością, która powoduje jego odchylenia od osi. Dla rurociągu nie stanowi to problemu. Niezwykle elastyczny i wytrzymały materiał, z którego wykonany jest rurociąg, jest odporny na drgania i wibracje.

Połączenia zgrzewane, łączące materiał na poziomie molekularnym, gwarantują absolutną szczelność. Firma Geberit oferuje systemowe rozwiązanie wzmocnień bocznych, które stabilizują rurociąg w sytuacjach ekstremalnych.

Firma Geberit jest jedynym producentem, który zapewnia dostęp do części zamiennych 25 lat od zakończenia produkcji danej serii wpustów. Gwarancja na wszystkie elementy systemu wynosi dziesięć lat. Geberit daje także gwarancję funkcjonowania podciśnieniowego systemu pod warunkiem wykonania instalacji zgodnie z dostarczonym przez firmę Geberit opracowaniem.

Źródło i zdjęcia: Onninen

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum