PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Dom stodoła - prawdziwy hit architektoniczny z wielkoformatowymi przeszkleniami

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Proste, piękne, uniwersalne i dające ogromne możliwości aranżacyjne - domy typu stodoła podbijają rynek projektowy i serca wielu inwestorów. Jak można je urządzić? Jakie style pasują do tego typu budownictwa? Przedstawiamy kilka pomysłów.

Od kilku lat prawdziwym architektonicznym przebojem w budownictwie jednorodzinnym są domy typu stodoła. Proste w formie, funkcjonalne, ale jednocześnie efektowne - ze swoim dwuspadzistym dachem i ogromnymi przeszkleniami. Ale... diabeł tkwi w szczegółach.

Okna w takim domu muszą nie tylko współgrać z całością projektu, ale dźwigają na swoich ramach niemały ciężar - dosłownie i w przenośni. Ich spore rozmiary muszą iść w parze z niezawodną statyką, wiatroodpornością oraz doskonałymi parametrami izolacyjnymi. Ten zespół cech ma bowiem wpływ na finalne bezpieczeństwo i energooszczędność budynku.

Aranżacja stodoły - potencjał przestrzeni

Domy - stodoły powstają przeważnie na planie prostokąta, co pozwala na wykorzystanie całości powierzchni użytkowej. Nawet przy stosunkowo niewielkim metrażu przestrzeń wewnątrz jest zadziwiająco ustawna.

Można ją zaaranżować w formie studia - bez wydzielania pomieszczeń zarówno w pionie, jak i w poziomie, podkreślić elementy konstrukcyjne dachu i proste surowce (drewno, cegły, kamień czy beton) użyte do wykończenia wnętrza. Surowy charakter całokształtu i nieskrępowana niczym wędrówka naturalnego światła dodatkowo wyeksponuje jego rozmiary.

Popularne jest też rozwiązanie bardziej tradycyjne, czyli dom z antresolą dający możliwość zagospodarowania poddasza. W tym przypadku zmniejszenie wysokości przestrzeni parteru dodaje mu przytulności.

Trzeba wtedy pamiętać o bardzo ważnej roli schodów, które oprócz funkcjonalnej roli pełnią również funkcję dekoracyjną - powinny wpisywać się w minimalistyczną koncepcję całości i nie przytłaczać wnętrza swoją formą.

Oryginalnym i rzadziej spotykanym, choć bardzo ciekawym pomysłem może być podzielenie przestrzeni przeszkleniami w stylu industrialnym, od dołu do samej góry. Taka aranżacja bywa bardziej praktyczna, a dodatkowo nie pomniejsza wizualnie wnętrza zachowując jego otwarty układ.

Aranżacja stodoły - potencjał przestrzeni
Dom stodoła rozwija ogromne możliwości aranżacyjne - biele, odcienie szarości, czerń oraz szkło wykorzystane we wnętrzach stworzą nowoczesną stodołę w duchu minimalizmu

Dom stodoła - łączenie stylów

Kształt domu - stodoły z założenia przypomina wygląd wiejskiego budynku gospodarczego - ten fakt nie niesie za sobą imperatywu aranżacji wnętrza w stylu rustykalnym. Owszem, to jedna z możliwości ze znakomicie wtedy prezentującymi się ciężkimi, drewnianymi meblami o prostym kształcie.

Nie mniej efektowne mogą być minimalistyczne szarości i betonowe elementy konceptu wielkomiejskiego. Przestrzeń stodoły może przypominać loft, być zaaranżowana w stylu skandynawskim, lub po prostu stanowić miksturę wybranych elementów z wielu propozycji stylistycznych. Rzecz gustu. Ważne jest to, by wystrój podkreślał naturalne walory takiego domu, które przecież odróżniają go od standardowych projektów.

Drewno i cegły, a także metal, beton i, rzecz jasna, szkło - to najpowszechniej spotykane surowce do zewnętrznego wykończenia domów - stodół. Żeby zadbać o spójność całości, w aranżacji takiego wnętrza należy stosować materiały naturalne - zarówno na ścianach i podłogach, jak i w przypadku pozostałych elementów konstrukcyjnych i funkcjonalnych.

Stąd nierzadko zdarzający się beton na podłodze, ściany z cegieł, metalowe schody, drewniane belki i szklane drzwi. Ciepłe w odbiorze drewno podkreśli rustykalny i sielski klimat wnętrza, a chłodne biele, betonowe odcienie szarości, czerń metalu oraz szkło nawiążą do nowoczesnej stodoły w duchu minimalizmu. 

Dom stodoła - łączenie stylów
Aranżacja nowoczesnej stodoły z wykorzystaniem drewna i betonu

Wielkoformatowe przeszklenia

Mało subtelna bryła domu - stodoły zyskuje na lekkości przez ogromne przeszklenia, często obejmujące całą ścianę szczytową. To one nadają budynkowi wyjątkowy charakter, pozwalają wypełnić dom naturalnym światłem, wpuszczają do środka promienie słoneczne ogrzewające ciała i dusze mieszkańców, dając im przy tym możliwość napawania się niezrównanym widokiem na zewnątrz.

By optymalnie wykorzystać światło dzienne i ciepło słoneczne, główne przeszklenie powinno być skierowane na południe lub zachód.

Zachwycający efekt estetyczny tak z zewnątrz, jak i od środka zapewni jednolita szklana fasada od ziemi aż po dach. To rozwiązanie ma jednak dwie zasadnicze wady. Pierwsza to mniejsza stabilność wielkiej, nieskalanej elementami dzielącymi tafli szkła (na przykład przy silnym wietrze), druga zaś to... cena - tak duża, jak samo przeszklenie. Rozsądną, choć wizualnie mniej oszałamiającą alternatywą wydaje się więc być zastosowanie przeszklenia podzielonego na dwie części. Taką konstrukcję łatwiej zaizolować, będzie trudniejsza do uszkodzenia przez niesprzyjające warunki atmosferyczne, a do tego łatwiej tu zainstalować osłony zewnętrzne, które chronią przed nagrzaniem - mówi Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus.

Dolną część stanowią wtedy przesuwne lub rozwierane drzwi tarasowe, wprost nawiązujące do otwieranych w taki sposób wrót pierwowzoru domu, czyli stodoły.

Do takich projektów polecamy Reveal Slide i Genesis - rekomenduje Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus.

W obu przypadkach na szczególną uwagę zasługują smukły, aluminiowy profil i wysokie parametry termoizolacyjne (współczynnik Uw wynosi 0,7 W/m2K). Systemy te pozwalają na realizację nawet najśmielszych wizji architektów w zakresie gabarytów i kształtów.

Ostatecznego wyboru typu przeszklenia należy dokonać już w fazie projektowania domu, najlepiej po konsultacji z fachowcami. Pamiętajmy, że to wybór na lata, a nieodwracalne konsekwencje podjęcia niewłaściwej niewłaściwej decyzji mogą pozbawić nas komfortu... i pieniędzy.

Źródło i zdjęcia: OknoPlus