PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kominki i piece

Aranżacja kominka - odpowiedzialna sprawa

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Nosząc się z zamiarem instalacji wymarzonego kominka w swoim domu warto uwzględnić, że po pierwsze musi on być trwały, wytrzymały i wysokiej jakości.

Ogień bowiem to jeden z magicznych żywiołów, który na stałe i od zarania dziejów towarzyszy ludzkości. Ogień to życie, ciepło i piękno, ale też tajemnica i niebezpieczeństwo.

Budzi zachwyt i jednocześnie respekt. Dziś traktujemy go jako jeden z elementów ciepła domowego ogniska, kojarzymy z rodziną i aurą przyjaźni. Warto zatem aby nasz kominek oprócz tego, że będzie solidny i ekologiczny, był także wyjątkowo zaaranżowany.

Posiadanie kominka w domu to z pewnością dodatek, który wzmacnia nasze poczucie komfortu, dodaje splendoru i akcentuje naszą wyjątkowość. To także podświadome poczucie przywiązania do tradycji bóstwa ognia, bo tam gdzie ludzie, tam zawsze w palenisku tlił się żar.

To niezwykłe połączenie świata duchowego, magicznych namiętności z zapewnieniem przetrwania sprawia, że czujemy się bezpiecznie, ale jednocześnie niepokojąco otuleni tajemnicą odwiecznego żywiołu. Od dawien dawna palenisko sytuowane było w centralnych miejscach w domowych izbach, współcześnie kominki stanowią doskonałe dopełnienie salonów.

Wiadomo, przy aranżacji wnętrz kierujemy się własnym poczuciem estetyki, gustem, korzystamy czasem z porad dekoratorów wnętrz. Warto również spojrzeć na oferty polskich producentów, aby zainspirować się do tego, w jaki sposób zaplanować kominek w domu, o czym jednocześnie pomyśleć chcąc idealnie wkomponować go w wystrój wnętrza.

Wybór kominka! Od czego zacząć?

Wszystko zależy od tego czy jesteśmy fanami spójności we wnętrzach czy jednak zwolennikami aranżacji eklektycznych. W pierwszym wypadku decydujemy się na konkretny styl, w drugim natomiast zdając się na nasze wyczucie łączymy elementy wystroju z różnych stylów.

Oczywiście wybór pierwszego jest bardziej zachowawczy i bezpieczny, gwarantuje nam jednocześnie pewność gustownego wykończenia, ale z drugiej strony… Do odważnych świat należy, wysmakowany eklektyzm pozwala na wysączenie esencji z krynicy dobrodziejstw wielu stylów. Jakby nie wyszło, nudno na pewno nie będzie!

Styl prowansalski, nowojorski, loftowy, industrialny czy art deco - biorąc pod uwagę mnogość dostępnych aranżacji, pierwszą rzeczą, od której mimo wszystko najlepiej zacząć planowanie aranżacji otoczenia kominka, jest wybór stylu całego wnętrza.

Jeśli stawiacie na nowoczesność, to z pewnością nie możecie pozwalać sobie na ściany mocno obfitujące w ozdoby. Natomiast jeśli zdecydujecie się na styl klasyczny czy angielski – z ozdobami już, jak najbardziej, możecie poszaleć. To właśnie w tych aranżacjach kominek może być bardziej fantazyjny niż zazwyczaj. Oczywiście wciąż pozostaje Wam wspomniany, i przez wielu uwielbiany, eklektyzm.

Tradycja i nowoczesność – gdzie ustawić kominek?

Biorąc po uwagę zwyczaje Polaków, choć nie tylko, kominek tradycyjnie jest montowany w centralnej ścianie salonu, gdzie stanowi niejako serce domowego sioła. Jest też punktem odniesienia dla innych elementów wystroju wnętrza. I tak – często, ale nie zawsze, w pobliżu kominka ustawia się wygodne fotele, naprzeciwko kanapę, pomiędzy cieplutki dywanik albo skórę z niedźwiedzia i zyskujemy niesamowicie przytulną przestrzeń do relaksu.

Do takiego wyobrażenia pasuje prosty, elegancki kominek w klasycznej zabudowie. Wybór takich kominków marki DEFRO, lidera wśród polskich producentów tych urządzeń, znajdziecie na stronie defrohome.pl

Ale można przełamać nieco standardy i usytuować nasz kominek w narożniku pomieszczenia. Powiadają, zwłaszcza projektanci wnętrz, że montując palenisko w rogu, zyskujemy mnóstwo przytulności. To takie plus 10 do nastroju.

Taka stylizacja staje się bowiem bardzo klimatyczna dzięki temu, że w otoczeniu kominka powstaje niesamowicie intymna strefa. Na taką inspirację warto zwrócić uwagę kiedy nasz salon nie należy do największych i jednocześnie nie ma na tyle dużej centralnej ściany, aby zmieścić w niej kominek.

Odrobina szaleństwa? Czemu nie? Kominek dwustronny to kompletny i absolutnie genialny pomysł. Po pierwsze doskonale odnajduje się bardzo przestrzennych salonach. Po drugie możliwości jego umiejscowienia dają nam kolejne perspektywy zastosowania rozmaitych rozwiązań jeśli chodzi o aranżacje.

I tu nie chodzi już tylko o wybór stylu, zdobienia czy akcesoriów. Dwustronny kominek to już z założenia gustowny i niestandardowy obiekt przyciągający uwagę  w naszym domu.

Kominki Defro Home to niezależne źródło ciepła

Ale mało tego, taki kominek pozwala na spędzanie przy nim czasu z obu stron i z każdej będziemy mieli możliwość podziwiania przepięknie tańczących ogników i słuchania trzasku palących się polan. A i to nie koniec – jeśli umieścimy takie palenisko na granicy dwóch pomieszczeń, to w obu strefach ciepło i nastrój będą tak samo przyjemnie odczuwalne.

Miłośnicy oryginalnych i niestandardowych rozwiązań mogą zainteresować się urządzeniami wolnostojącym, które przypominają tzw. "kozy". Co prawda jest to wariant dość odważny, który, z racji, że ogrzewa jedynie miejscowo, sprawdzi się w ubogaceniu aranżacji dużych, nowoczesnych wnętrz. Ale dlaczego nie?

Wystarczy spojrzeć na gustowne urządzenia tego rodzaju marki DEFRO, które znajdziecie na defrohome.pl. Salon z piecykiem tego rodzaju to klasa sama w sobie. Na koniec bardzo ważna rzecz. Trzeba pamiętać, że usytuowanie naszego kominka zależy także od umiejscowienia przewodów kominowych.

Tyle o ile kupując dom z rynku wtórnego, na kanały kominowe nie mamy już wpływu, to budując własny dom od podstaw, mamy możliwość uwzględnienia miejsca na kominek już na etapie projektu. To znacznie ułatwi nam aranżację wymarzonego salonu. 

źródło i zdjęcie: DEFRO

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum