Ogrodowe aranżacje w różnych stylach
Popularność naturalnych surowców mocno wzrosła we współczesnej architekturze głównie na fali trendów ekologicznych, które uwielbiają wszystko to, co naturalne. Dlatego tak popularne w otoczeniu domów stały się drewno i kamień.
Królują one w stylu nowoczesnym, skandynawskim, japońskim czy japandi, który stanowi intrygującą hybrydę dwóch poprzednich kierunków aranżowania przestrzeni. Doskonale wpasowują się w minimalistyczny charakter tych stylów.
Ich słabą stroną są jednak dość wysokie ceny, a także wymagania konserwacyjne. Z tego powodu ciekawą alternatywą dla naturalnych materiałów są elementy betonowe, które doskonale je imitują.
Są zdecydowanie bardziej przyjazne dla naszego portfela oraz trwałe i łatwe w konserwacji. Wykonamy z nich nawierzchnię, obrzeża ścieżek, placów, schody, ogrodzenia oraz murki, które będą prezentować się tak samo atrakcyjnie, jak ich kamienne odpowiedniki.
Skalna ścieżka w ogrodzie
Jeśli planujemy wykonać pięknie prezentującą się ścieżkę, która wygląda jak wykonana z kamieni, to doskonałym rozwiązaniem jest Polbruk Petra. Jest to kostka, która świetnie sprawdza się w aranżacjach w stylu śródziemnomorskim, a inspiracją do jej stworzenia było skalne miasto w Jordanii.
Jej nieregularny kształt i faktura przywodzi na myśl naturalny kamień, a ułożona z niej nawierzchnia do złudzenia przypomina skalny chodnik. Niektórym może też kojarzyć się z ziemią spękaną od suszy. Petra występuje w trzech kolorach.
Pierwszy to odcień sahara dedykowany aranżacjom w klimacie śródziemnomorskim. Pozostałe to onyx i alpen, które pasują także do klasycznych i rustykalnych stylizacji. Petra ma wymiar 35x25 cm.
Tworzy ją system elementów, na który składa się kostka pełna oraz trzy warianty kostki brzegowej. Ma grubość 8 cm, co sprawia, że można ją zastosować nie tylko na tarasach, ale również na podjazdach i ciągach komunikacyjnych o dopuszczalnym ruchu samochodów nawet powyżej 3,5 tony.
„Skalna” Petra to sposób na niebanalną i niezwykle ozdobną aranżację przydomowej przestrzeni.
„Kamienne” obrzeża, donice i murki!
Petra nie jest jedynym elementem betonowym przypominającym naturalną skałę czy kamień. Jest ich wiele więcej i posiadają bardzo szerokie zastosowania. Należą do nich palisady i murki, z których wykonamy nie tylko obrzeża ścieżek i elementy oporowe, ale również donice. Przykładem takich uniwersalnych produktów jest Palisada Łamana oraz murek Albero.
Palisada swój „kamienny” wygląd zawdzięcza specyficznej fakturze, która przypomina ciosany kamień. Rozwiązanie jest dostępne w dwóch wysokościach: 30 i 50 cm. Niższa wersja występuje w trzech kolorach: grafitowym, piaskowym i paloma, zaś wyższa wyłącznie w dwóch ostatnich.
Albero to z kolei nowoczesna interpretacja dobrze znanych murków granicznych, które dawniej stawiano z kamieni polnych na granicach posiadłości.
Co prawda posiada on gładką fakturę, ale swój „kamienny” charakter zawdzięcza charakterystycznym nacięciom i pęknięciom. Naturalności dodaje mu również fakt, że istnieje siedem różnych wersji pojedynczych elementów, z których jest budowany.
Sprawia to, że wzniesiona z niego donica czy murek dzielący przestrzeń w ogrodzie, będą zawsze oryginalne! Gdy dodamy do tego dwa dostępne kolory, czyli brenta i alpen, to uzyskamy produkt idealnie pasujący do większości nowoczesnych aranżacji ogrodowych, gdzie pożądane są naturalne akcenty do złudzenia przypominające kamień.
Schody i ogrodzenie á la naturalny kamień
Na tym arsenał produktów betonowych o intrygującym kamiennym wyglądzie się nie kończy. Gdy tworzymy tego rodzaju kompozycję, przydatne mogą okazać się stopnie schodowe, takie jak Grando.
Wykorzystamy je do zniwelowania niewielkich różnic w terenie lub jako schody zejściowe z tarasu. „Kamienny” wygląd, podobnie jak w przypadku palisady łamanej, udało się uzyskać dzięki łamanej fakturze.
Stopnie Grando to ważące 100 kg bloki betonowe o długości 100 cm, szerokości 40 cm i wysokości 15 cm. Schody zbudowane z elementów o takich parametrach są długie, odpowiednio szerokie i bardzo wygodne. Stopnie mają dość obszerne zastosowanie ze względu na swoją kolorystykę.
Grando o fakturze łamanej w kolorach grafitowym i nerino sprawdzają się w aranżacjach w stylu skandynawskim, japońskim czy nowoczesnym, natomiast pozostałe dwa, czyli latte i hawaii, w kompozycjach rustykalnych lub o charakterze śródziemnomorskim.
Zwieńczeniem każdej aranżacji, a jednocześnie granicą każdej posesji, jest ogrodzenie. Tu również znajdziemy produkty przypominające wyglądem naturalny kamień. Jest nim z całą pewnością ogrodzenie Antara II.
W tym wypadku o kamiennym charakterze pustaków przesądza również ich łamana faktura. Antara II to rozwiązanie, z którego możemy wznieść zarówno lity mur, jak i ażurowe ogrodzenie, w którym z pustaków zbudowana jest jedynie podmurówka i słupki.
Elementy Antara II są dostępne w kolorach grafitowym, nerino i paloma, dzięki czemu sprawdzają się w wszystkich stylach, które cenią sobie wygląd naturalnego kamienia.
Wachlarz elementów betonowych nawiązujących wyglądem do kamienia, jest dość szeroki. Wykonamy z nich nawierzchnie, obrzeża, murki ogrodowe, donice, ogrodzenia czy schody. Stanowią one ciekawą alternatywę dla surowców naturalnych, tym bardziej, że nie obciążają nadmiernie budżetu.
źródło i zdjęcia: Polbruk S.A.