Drewniana podłoga jest piękna, zdrowa i przyjemna w dotyku. Obecnie na rynku jest wiele produktów drewnianych i drewnopochodnych, którymi można wykładać podłogi, jednak najlepszym i najtrwalszym rozwiązaniem są deski podłogowe lite. Kryją w sobie naturalny charakter, są ciepłe w dotyku, wspaniale zdobią wnętrze i nie wymagają dodatkowych dywanów.
Podłoga drewniana - wytrzymały materiał na lata
Jednym z materiałów, z którego powstają deski podłogowe, jest dąb. Charakter drewna dębowego sprawia, że wykonana z niego podłoga jest bardzo odporna na ścieranie i rysowanie. Dzięki temu można cieszyć się jej urodą i funkcjonalnością przez dziesiątki lat.
Dodatkowym atutem litych podłóg jest możliwość ich renowacji. Są podatne na cyklinowanie, a dzięki jednolitej strukturze i znacznej grubości, mogą być odnawiane nawet kilka razy. Dąb jest też wyjątkowo piękny, szlachetny i elegancki. Może być poddawany dodatkowej obróbce, dlatego deski podłogowe dębowe doskonale sprawdzą się np. w nowoczesnym salonie i w rustykalnej kuchni.
Jakie właściwości ma drewniana podłoga?
Drewniane podłogi lite, poza wyjątkowym urokiem, mają też wiele innych zalet. Dzięki naturalnemu materiałowi są antyalergiczne. Doskonale izolują przed zimnem z niższych kondygnacji, dlatego nie wymagają wykładzin i dywanów. Mają też właściwości dźwiękochłonne.
Odpowiednio wykonana podłoga z drewna dębowego lub akacjowego, którą oferuje firma Drymar, to doskonały wybór do każdego domu lub mieszkania. Profesjonalna usługa obejmuje produkcję i sprzedaż desek wędzonych - zarówno dębowych, jak i akacjowych. Deski podłogowe lite dostarczamy też do klienta własnym transportem.
Jakie właściwości ma drewno wędzone?
Badania wybranych właściwości fizycznych i mechanicznych drewna dębowego, robinii akacjowej oraz modrzewia syberyjskiego modyfikowanego chemicznie amoniakiem i niemodyfikowanego, prowadzą do następujących wniosków:
W wyniku modyfikacji chemicznej drewna amoniakiem:
- wytrzymałość na ściskanie wzdłuż włókien wzrasta dla drewna dębowego o 12,6%, robinii akacjowej o 18,3%, modrzewia syberyjskiego o 10,5%,
- wytrzymałość na ściskanie w kierunku stycznym wzrasta dla drewna dębowego o 1,9%, robinii akacjowej o 8,9%,
modrzewia syberyjskiego o 7,1%, - wytrzymałość na ściskanie w kierunku promieniowym wzrasta dla drewna dębowego o 1,9%, robinii akacjowej o 13,2% oraz spada dla drewna modrzewia syberyjskiego o 5,5%,
- wytrzymałość na zginanie statyczne wzrosła dla drewna dębowego o 13%, robinii akacjowej o 4,6% oraz modrzewia syberyjskiego o 4,3%,
- moduł sprężystości przy zginaniu statycznym wzrasta dla drewna dębowego o 5,9%, natomiast dla robinii akacjowej spada o 12,2% oraz o 2,9% dla modrzewia syberyjskiego,
- twardość dla drewna dębowego wzrasta o 19%, robinii akacjowej o 14,2% a modrzewia syberyjskiego o 22,5%,
- barwa drewna zmienia się w bardzo dużym stopniu (wyraźne odchylenie), najbardziej zmienia się robinia akacjowa, następnie dąb oraz modrzew syberyjski.
Usługa wędzenia drewna
Firma Drymar jako jedyna w Polsce ma patent na modyfikację drewna za pomocą amoniaku w stanie lotnym, czyli na tzw. wędzenie. Proces ten od 2008 roku, czyli od chwili uzyskania patentu, pozwala firmie na uzyskanie niespotykanych barw drewna, przypominających kolory drewna egzotycznego.
W odróżnieniu od innych firm, które mają w ofercie modyfikację amoniakiem, firma Drymar przeprowadza ten proces z zapewnieniem ochrony materiału przed zniekształceniami oraz zniszczeniami. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu jest w stanie modyfikować tarcicę nawet o gr. 60 mm na całym jej przekroju (tzw. na wskroś).
Drewno po procesie wędzenia jest odpowiednio wentylowane w celu pozbycia się zapachu amoniaku. W trosce o środowisko, używamy specjalistycznego systemu absorpcji resztek amoniaku.
Przyjmujemy do usługowego wędzenia:
- forniry (okleiny) o grubości od 0,6 mm,
- lamele (obłogi) do podłóg warstwowych,
- tarcicę o grubości do 60 mm,
- wyroby gotowe, tj. deski podłogowe, parkiety, mozaiki.
Materiał modyfikowany przez firmę Drymar nie ma zapachu amoniaku i można go wielokrotnie cyklinować bez obawy o utratę barwy drewna.
Źródło i zdjęcia: Drymar