PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Podłogi drewniane

Jakie właściwości ma podłoga z drewna wędzonego? Drewniana podłoga na lata

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Podłoga drewniana jest wartością dodaną każdej posesji - zdobi wnętrze, jest przyjemna w dotyku i wprowadza do pomieszczeń ciepło. Wykonana z drewna wędzonego, jest zazwyczaj bardziej wytrzymała. Zyskuje na twardości i na oryginalnej barwie przypominającej drewno egzotyczne. To świetna inwestycja na lata.

Drewniana podłoga jest piękna, zdrowa i przyjemna w dotyku. Obecnie na rynku jest wiele produktów drewnianych i drewnopochodnych, którymi można wykładać podłogi, jednak najlepszym i najtrwalszym rozwiązaniem są deski podłogowe lite. Kryją w sobie naturalny charakter, są ciepłe w dotyku, wspaniale zdobią wnętrze i nie wymagają dodatkowych dywanów.

Podłoga drewniana - wytrzymały materiał na lata

Jednym z materiałów, z którego powstają deski podłogowe, jest dąb. Charakter drewna dębowego sprawia, że wykonana z niego podłoga jest bardzo odporna na ścieranie i rysowanie. Dzięki temu można cieszyć się jej urodą i funkcjonalnością przez dziesiątki lat.

Dodatkowym atutem litych podłóg jest możliwość ich renowacji. Są podatne na cyklinowanie, a dzięki jednolitej strukturze i znacznej grubości, mogą być odnawiane nawet kilka razy. Dąb jest też wyjątkowo piękny, szlachetny i elegancki. Może być poddawany dodatkowej obróbce, dlatego deski podłogowe dębowe doskonale sprawdzą się np. w nowoczesnym salonie i w rustykalnej kuchni.

Drewniana podłoga z dębu wędzonego
Drewniana podłoga z dębu wędzonego

Jakie właściwości ma drewniana podłoga?

Drewniane podłogi lite, poza wyjątkowym urokiem, mają też wiele innych zalet. Dzięki naturalnemu materiałowi są antyalergiczne. Doskonale izolują przed zimnem z niższych kondygnacji, dlatego nie wymagają wykładzin i dywanów. Mają też właściwości dźwiękochłonne.

Odpowiednio wykonana podłoga z drewna dębowego lub akacjowego, którą oferuje firma Drymar, to doskonały wybór do każdego domu lub mieszkania. Profesjonalna usługa obejmuje produkcję i sprzedaż desek wędzonych - zarówno dębowych, jak i akacjowych. Deski podłogowe lite dostarczamy też do klienta własnym transportem.

Podłoga drewniana - wytrzymały materiał na lata
Deska dwuwarstwowa - jodełka francuska z dębu wędzonego klasy select

Jakie właściwości ma drewno wędzone?

Badania wybranych właściwości fizycznych i mechanicznych drewna dębowego, robinii akacjowej oraz modrzewia syberyjskiego modyfikowanego chemicznie amoniakiem i niemodyfikowanego, prowadzą do następujących wniosków:

W wyniku modyfikacji chemicznej drewna amoniakiem:

 • wytrzymałość na ściskanie wzdłuż włókien wzrasta dla drewna dębowego o 12,6%, robinii akacjowej o 18,3%, modrzewia syberyjskiego o 10,5%,
 • wytrzymałość na ściskanie w kierunku stycznym wzrasta dla drewna dębowego o 1,9%, robinii akacjowej o 8,9%,
  modrzewia syberyjskiego o 7,1%,
 • wytrzymałość na ściskanie w kierunku promieniowym wzrasta dla drewna dębowego o 1,9%, robinii akacjowej o 13,2% oraz spada dla drewna modrzewia syberyjskiego o 5,5%,
 • wytrzymałość na zginanie statyczne wzrosła dla drewna dębowego o 13%, robinii akacjowej o 4,6% oraz modrzewia syberyjskiego o 4,3%,
 • moduł sprężystości przy zginaniu statycznym wzrasta dla drewna dębowego o 5,9%, natomiast dla robinii akacjowej spada o 12,2% oraz o 2,9% dla modrzewia syberyjskiego,
 • twardość dla drewna dębowego wzrasta o 19%, robinii akacjowej o 14,2% a modrzewia syberyjskiego o 22,5%,
 • barwa drewna zmienia się w bardzo dużym stopniu (wyraźne odchylenie), najbardziej zmienia się robinia akacjowa, następnie dąb oraz modrzew syberyjski.
Akacja wędzona klasy rustic
Akacja wędzona klasy rustic

Usługa wędzenia drewna

Firma Drymar jako jedyna w Polsce ma patent na modyfikację drewna za pomocą amoniaku w stanie lotnym, czyli na tzw. wędzenie. Proces ten od 2008 roku, czyli od chwili uzyskania patentu, pozwala firmie na uzyskanie niespotykanych barw drewna, przypominających kolory drewna egzotycznego.

W odróżnieniu od innych firm, które mają w ofercie modyfikację amoniakiem, firma Drymar przeprowadza ten proces z zapewnieniem ochrony materiału przed zniekształceniami oraz zniszczeniami. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu jest w stanie modyfikować tarcicę nawet o gr. 60 mm na całym jej przekroju (tzw. na wskroś).

Drewno po procesie wędzenia jest odpowiednio wentylowane w celu pozbycia się zapachu amoniaku. W trosce o środowisko, używamy specjalistycznego systemu absorpcji resztek amoniaku. 

Przyjmujemy do usługowego wędzenia:

 • forniry (okleiny) o grubości od 0,6 mm,
 • lamele (obłogi) do podłóg warstwowych,
 • tarcicę o grubości do 60 mm,
 • wyroby gotowe, tj. deski podłogowe, parkiety, mozaiki.

Materiał modyfikowany przez firmę Drymar nie ma zapachu amoniaku i można go wielokrotnie cyklinować bez obawy o utratę barwy drewna.

Źródło i zdjęcia: Drymar

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum