PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Moskitiera na okno - zabezpieczenie domu przed owadami

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Moskitiery plisowane, przesuwne i drzwiowe - każde z nich sprawią, że będziemy mogli cieszyć się świeżym powietrzem w domu niezależnie od pór roku i dnia. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie moskitiery do domu?

Moskitiera na okno - skuteczne zabezpieczenie przed owadami

W okresie letnim w pełni korzystamy ze słonecznej pogody - wpuszczamy przez otwarte okna ciepłe promienie słoneczne i świeże powietrze. Niestety oprócz tego do pomieszczenia wpadają również owady, liście oraz kurz, co może być wyjątkowo uciążliwe.

Rozwiązaniem w tej sytuacji stają się więc moskitiery chroniące wnętrza przed niechcianymi gośćmi z zewnątrz. O tym, na co zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze, mówi Rafał Buczek, ekspert producenta stolarki otworowej w klasie premium - firmy AWILUX.

Ochrona przed owadami to istotny krok w przygotowaniach do okresu letniego. Różnego rodzaju muchy, komary, meszki czy kleszcze, pojawiające się w tym czasie, stanowią nie tylko wyjątkowo uciążliwy i natrętny element codzienności, ale i zagrożenie dla zdrowia domowników.

Stąd odpowiednio dobrana moskitiera zabezpieczy nasz dom przed niechcianymi owadami. Szeroki wybór dostępnych na rynku rozwiązań umożliwia dobranie opcji idealnie dopasowanej do indywidualnych potrzeb, wymagań oraz możliwości.

Moskitiera na okno - skuteczne zabezpieczenie przed owadami
Moskitiera plisowana

Moskitiera ramkowa - najczęstszy wybór

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem do standardowego okna elewacyjnego jest moskitiera ramkowa. Wstawiane są w miejsce ramy, a następnie montowane za pomocą blaszek dociskających lub zatrzasków. Główną zaletą są niskie koszty, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności okna.

Dostępna w ofercie AWILUX moskitiera ramkowa po zamontowaniu staje się integralną częścią okna. Zaleca się, by przed okresem zimowym zdemontować osiatkowanie.

Drugim rodzajem moskitier dedykowanych oknom elewacyjnym są moskitiery zintegrowane z roletą. Montaż tego rozwiązania znacząco różni się od wersji ramkowej, gdyż ten rodzaj moskitiery należy zamówić wraz z całym systemem. Wewnątrz skrzynki mamy zamontowaną rolkę, na której umieszczona jest moskitiera. Taki mechanizm umożliwia łagodne prowadzenie moskitiery po prowadnicach, ułatwiając sprzątanie, bez konieczności demontażu, nawet w okresie zimowym - mówi ekspert AWILUX, Rafał Buczek.

Moskitiera na drzwi

Kolejnym typem zabezpieczeń przed owadami są moskitiery drzwiowe. W zależności od ich systemów, wyróżniamy trzy rodzaje moskitier - tradycyjne drzwiowe, przesuwne oraz plisowane. Szeroki wybór osiatkowania umożliwia doskonałe dopasowanie do wymagań i potrzeb domowników - zarówno w kwestii funkcjonalności moskitier, jak i ich montażu.

Tradycyjna moskitiera drzwiowa umieszczona jest na ramie. Dzięki zawiasom możemy ją otwierać na zewnątrz po otwarciu skrzydła drzwi do środka. Jedynym minusem tego rozwiązania jest utrudniony montaż, kiedy na oknie są rolety bądź schowane ramy.

Moskitiera drzwiowa
Moskitiera drzwiowa

Dla systemów przesuwno-odstawnych przeznaczona jest moskitiera przesuwna IST, która porusza się na prowadnicach. Przesuwa się z części ruchomej na część stałą, co umożliwia swobodne korzystanie z przejścia. Jedną z jej zalet, a tym samym cechą wyróżniającą ją spośród innych rozwiązań, jest przystosowanie tej moskitiery do dużych powierzchni, zazwyczaj wykorzystywane w dwóch skrzydłach drzwi.

Równie często spotykanym rozwiązaniem są moskitiery plisowane, występujące w systemie podnośno-przesuwnym. Moskitiery chowają się w kasetę a w momencie rozsunięcia, przesuwają się po płaskiej prowadnicy. Górna prowadnica jest schowana w specjalnej obudowie. Ten typ moskitier wyróżnia brak wystającego progu, który jest zastąpiony przez płaski element prowadzący. Dodatkową zaletą jest niewielka skrzynka, w której chowa się moskitiera, niemal nie zabierając miejsca w świetle przejścia w systemach przesuwnych. Tego typu rozwiązanie możemy zamontować do wnęki, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż kaseta będzie wchodziła w światło otworu - dodaje Rafał Buczek.

Długie życie moskitiery

Najważniejsza jest dbałość o czystość. Moskitierę należy regularnie czyścić z kurzu oraz innych zabrudzeń, które - dzięki moskitierze - nie dostają się do wnętrza. Mogą w tym pomóc środki czystości oraz detergenty. Należy również uważać na ostre przedmioty, które mogą uszkodzić siatkę.

Moskitiery możemy zamontować do większości okien i drzwi, z wyjątkiem rozwiązań o nietypowych wymiarach oraz kształtach. Nie zaburzają one estetyki i designu stolarki otworowej, umożliwiają zastosowanie oklein drewnopodobnych czy też akryli dopasowanych do kolorystyki naszych okien i drzwi.

Jak radzi ekspert firmy AWILUX, dopasowanie moskitiery oraz jej zakup należy rozważyć już wtedy, kiedy planujemy montaż okien, tak by odpowiednio dobrać osiatkowanie zarówno do naszego domu, jak i do naszych indywidualnych wymagań.

W okresie letnim moskitiery firmy AWILUX są niezawodnym zabezpieczeniem - dzięki nim możemy cieszyć się świeżym, ciepłym powietrzem bez obaw o dostanie się do domu owadów i szkodników.

Źródło i zdjęcia: AWILUX Polska

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum