PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Dlaczego nie warto oszczędzać na ciepłym montażu okien? Montaż krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Na czym polega ciepły montaż okien i czym różni się od tradycyjnego montażu za pomocą pianki? Dlaczego nie warto na nim oszczędzać?

Tradycyjny montaż okna za pomocą pianki to technika, która powoli odchodzi do lamusa. Obecnie standardem staje się tzw. ciepły montaż okien. Wyjaśniamy, na czym polega i jakie są jego zalety.

Okna energooszczędne to takie, które potrafią skutecznie utrzymywać ciepło w pomieszczeniach. Jednym z czynników, który to umożliwia, jest właśnie zastosowanie ciepłego montażu okien. Nawet najlepsze okna mogą nas rozczarować, jeżeli sposób ich zamontowania nie spełnia najwyższych standardów.

Czym różni się ciepły montaż okien od montażu tradycyjnego?

Tradycyjna metoda montażu okien polega na wypełnieniu pianką poliuretanową przestrzeni, która znajduje się pomiędzy ościeżnicą a murem budynku. To technika znana i stosowana od wielu lat, jednak montowane w ten sposób okna energooszczędne są energooszczędne tylko z nazwy.

Ten sposób montażu nie uchroni nas przed powstawaniem mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło. Energooszczędność nie wynika zatem tylko z parametrów okien, ale również ze sposobu ich montażu.

Na czym zatem polega ciepły montaż okien? Wymaga on zastosowania trzech warstw izolacji, stąd również inne, bardziej fachowe określenie tej techniki: montaż warstwowy.

Prócz standardowego elementu, czyli pianki, dodatkowe warstwy są tworzone przez dwie taśmy: paroprzepuszczalną i paroszczelną, które zapobiegają przenikaniu do wnętrza pomieszczenia wody w razie obfitych opadów deszczu i mas powietrza nawet przy bardzo silnym wietrze.

Ich zaletą jest nie tylko lepsza izolacja cieplna, ale także ochrona przed rozwojem pleśni i osadzaniem się wilgoci we wnęce okiennej.

Dlaczego warto postawić na montaż warstwowy okien?

Warstwowy montaż okien wykazuje nawet do 75% większą szczelność w porównaniu do montażu tradycyjnego. Dlatego oszczędności, które zyskamy dzięki mniejszym utratom ciepła, z nawiązką zrekompensują nam jego wyższą cenę.

Co więcej, spore możliwości daje nam również program Czyste Powietrze, dzięki któremu możemy uzyskać dofinansowanie do wymiany okien na energooszczędne.

Warto podkreślić, że znaczącą rolę do odegrania ma również ekipa monterska. Wykonanie montażu warstwowego jest nieco trudniejsze niż tradycyjnego, dlatego ważne, by zajęły się nim osoby, które znają się na rzeczy, np. certyfikowane ekipy Filplast.

Warstwowy montaż okien wykazuje nawet do 75% większą szczelność w porównaniu do montażu tradycyjnego
Warstwowy montaż okien wykazuje nawet do 75% większą szczelność w porównaniu do montażu tradycyjnego

Ciepły montaż okien krok po kroku

 1. Co najmniej 5 dni przed montażem okna należy wygładzić zaprawą murarską nierówności na powierzchni ościeży (jeśli występują), a także oczyścić i zagruntować gładkie powierzchnie, aby zwiększyć przyczepność kleju.
 2. Przed montażem wyciągamy skrzydło z ramy okiennej.
 3. Przykręcamy profil transportowy (śruby montowane przynajmniej co 30 cm).
 4. Po zewnętrznej stronie ramy okiennej kleimy taśmę paroprzepuszczalną, umieszczając pasek klejący w profilu okiennym - od spodu lub od strony lica - na ramie okiennej.
 5. Po wewnętrznej stronie ramy okiennej kleimy taśmę paroszczelną, umieszczając mocujący pasek klejący w profilu okiennym - od spodu lub od strony lica - na ramie okiennej.
 6. Przykręcamy kotwy do ramy okiennej.
 7. Okno z naklejonymi taśmami i przytwierdzonymi kotwami należy wstawić w otwór okienny, wypoziomować i wypionować, a następnie ustabilizować za pomocą klinów oraz klocków podporowych i dystansowych. Ramę należy zamontować poprzez przykręcenie kotew do ościeży.
 8. Powoli zrywając osłonę paska klejącego taśmy zewnętrznej, należy wygładzać i dociskać taśmę do muru. Jej powierzchnia powinna być gładka i ściśle przylegać do podłoża. Taśmę należy zabezpieczyć przed działaniem warunków atmosferycznych w okresie wyznaczonym przez producenta taśmy.
 9. Wycieramy pył, który znajduje się na ościeży i ościeżnicy oraz delikatnie zwilżamy przestrzeń pomiędzy nimi. Następnie za pomocą pistoletu wypełniamy tę przestrzeń pianką poliuretanową. Szczelina dylatacyjna powinna mieć szerokość od 1,5 do 2 cm.
 10. Po utwardzeniu pianki, jej naddatek należy obciąć za pomocą ostrego noża. Pianki nie wolno odrywać, gdyż uszkodzi to jej strukturę i osłabi właściwości izolacyjne.
 11. Powoli zrywając osłonę paska klejącego taśmy wewnętrznej, należy wygładzać i dociskać taśmę do muru, uzyskując jej gładką powierzchnię, ściśle przylegającą do podłoża.

Źródło i zdjęcia: Filplast

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum