Jak powinny działać systemy z odzyskiem ciepła i instalacja wentylacyjna?

Prawidłowo działająca instalacja wentylacyjna oraz system z odzyskiem ciepła przynoszą wiele korzyści: zapewniają m.in. wymianę powietrza i filtrowanie go, usuwają wilgoć i zapobiegają rozwojowi pleśni. Dowiedz się, jak powinna działać wentylacja, i jakie pozytywne skutki jej instalacji odczują wszyscy mieszkańcy Twojego domu.

Jak powinny działać systemy z odzyskiem ciepła i instalacja wentylacyjna?
Stiebel Eltron Polska Pompy ciepła, wentylacja i rekuperacja, ogrzewacze wody, ogrzewacze pomieszczeń
www.stiebel-eltron.pl
Czego dowiesz się z artykułu?

Zawsze świeże powietrze? Tak, z systemami wentylacyjnymi

Regularna, automatyczna wymiana zużytego powietrza na świeże? Jest to możliwe dzięki systemowi wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Niezależnie od tego, czy wilgotne pomieszczenia są regularnie wentylowane, ciepłe pomieszczenia są przyjemnie klimatyzowane, czy nowe budynki ze szczelną izolacją mają być zaopatrzone w odpowiedni system wentylacji, mamy odpowiednie rozwiązanie.

System wentylacyjny może zaspokoić więcej potrzeb: urządzenia zintegrowane są przystosowane także do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. STIEBEL ELTRON posiada w ofercie urządzenia wentylacyjne z odzyskiem ciepła oraz - szczególnie wygodne - wielofunkcyjne centrale grzewcze z pompą ciepła powietrze-woda, funkcjami przygotowania c.w.u. i rekuperacji ciepła.

W dobrze ocieplonych budynkach klasyczna wentylacja po prostu jest niewystarczająca. Wilgoć nie może uciec, tym samym powstaje środowisko do rozwoju bakterii i pleśni. Z drugiej strony, około 50% ciepła grzewczego jest tracone przez okno i przez infiltrację podczas wymuszonej wentylacji.

Tutaj zalety kontrolowanego systemu wentylacji są oczywiste: dzięki niemu można wymieniać powietrze, unikać strat energii, a tym samym oszczędzać energię i zapobiegać uszkodzeniom budynku. A wszystko w sposób automatyczny.

W kontrolowanej wentylacji domowej, centralne jednostki wentylacyjne różnią się od zdecentralizowanych jednostek wentylacyjnych. Ponadto dostępne są różne produkty do wentylacji pojedynczych pomieszczeń.

Podczas wyposażania poszczególnych pomieszczeń, takich jak łazienki i toalety lub kuchnie, z oddzielnymi urządzeniami wentylacyjnymi, stosowane są zdecentralizowane systemy wentylacyjne. Dla mieszkań i domów szczególnie zalecane są centralne systemy wentylacyjne.

Błędne koło

Zalety systemu wentylacyjnego

System wentylacyjny daje wiele korzyści:

  • zapewnia w higieniczny sposób niezbędną minimalną wymianę powietrza między powietrzem wewnętrznym a zewnętrznym;
  • usuwa nadmiar wilgoci;
  • chroni strukturę budynku i zapobiega rozwojowi pleśni;
  • zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło i koszty energii grzewczej;
  • gwarantuje wentylację w każdych warunkach pogodowych bez hałasu;
  • filtruje świeże powietrze zewnętrzne;
  • usuwa nieprzyjemne zapachy.

Czy słyszysz wentylację?

Tylko wtedy, gdy wystąpił błąd przy projektowaniu systemu lub montaż nie był zgodny z projektem. Dobrze dopasowany, elastyczny system PE, jest również skuteczny i cichy, jak połączenie sztywnych rur spiro.

Ważne jest dobranie odpowiedniej średnicy rury wentylacyjnej i całego osprzętu do jednostki wentylacyjnej. Centrala wentylacyjna i system dystrybucji powietrza powinny być idealnie zsynchronizowane.

Czy czujesz ruch powietrza?

Ogólnie rzecz biorąc, możesz czuć jedynie nawiew powietrza, ale nigdy nie powietrze wyciągane z pomieszczenia. Jeśli prędkość przepływu jest niska, a poziom temperatury jest w przybliżeniu równy temperaturze pokojowej, przepływ powietrza jest bardzo trudny do wykrycia.

Natężenie przepływu zaworu nawiewnego jest podobne do powolnego wydechu.

Źródło i zdjęcia: STIEBEL ELTRON