PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogrzewanie podłogowe / płaszczyznowe

Ogrzewanie podłogowe przyjazne alergikom

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego to idealne rozwiązanie dla osób, które w sezonie grzewczym walczą z alergią. Jest energooszczędne, estetyczne i ogranicza rozprzestrzenianie się roztoczy.

Sezon grzewczy jest często uciążliwy dla osób, które zmagają się z alergią. Odkręcone kaloryfery, rzadko wietrzone pomieszczenia i wysuszone powietrze wewnątrz przyczyniają się do rozwoju roztoczy, które wraz cyrkulującym powietrzem przedostają się do dróg oddechowych.

Rozwiązaniem poprawiającym komfort życia alergików jest instalacja wodnego systemu ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie płaszczyznowe KAN-therm daje możliwość wykonania praktycznie każdej, nawet najbardziej nietypowej instalacji ogrzewania lub chłodzenia podłogowego.

System ogrzewania podłogowego KAN-Therm Profil
System ogrzewania podłogowego KAN-Therm Profil

Szeroki zakres średnic (12-26 mm) i rodzajów rur umożliwia optymalne ich użycie we wszystkich odmianach niskotemperaturowych ogrzewań płaszczyznowych. Od ogrzewań ściennych poprzez układy ogrzewań podłogowych aż do podgrzewań powierzchni otwartych, takich jak podjazdy czy boiska.

Ogrzewanie przez konwencję i przez promieniowanie

Tym, co wyróżnia wodne ogrzewanie podłogowe spośród tradycyjnych metod, jest sposób rozprzestrzeniania się ciepła. Szczególną uwagę powinny zwrócić na to osoby uczulone na kurz.

W przypadku standardowego, grzejnikowego ogrzewania (kaloryfery, grzejniki płytowe) oraz ogrzewania konwektorowego (dmuchawy, konwektory, grzejniki kanałowe), ciepło rozchodzi się poprzez konwencję, czyli unoszenie.

Zjawisko konwencji polega na swobodnym ruchu powietrza wynikającym z różnicy temperatur. Ogrzane powietrze zaczyna krążyć w pomieszczeniu, a wraz z nim drobinki kurzu, roztocza, zarodniki grzybów i pleśni.

W odróżnieniu od tradycyjnych metod, ciepło z ogrzewania podłogowego rozchodzi się poprzez promieniowanie. Przenika przez powietrze i sprawia, że nie jest ono wprawiane w intensywny ruch, a zatem ani kurz, ani roztocza nie rozprzestrzeniają się tak intensywnie, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania standardowego.

Ogrzewanie podłogowe KAN-Therm Rail
Ogrzewanie podłogowe KAN-Therm Rail

Zaletą takiego sposobu rozprzestrzeniania się ciepła jest także to, że powietrze nie ulega nadmiernemu wysuszeniu. Im większa wilgoć panuje w pomieszczeniu, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu oddechowego.

W przypadku zastosowania wodnego ogrzewania podłogowego KAN, wilgotność względna nad powierzchnią podłogi utrzymuje się na poziomie 45%, co wpływa na ograniczenie rozwoju roztoczy.

W ofercie KAN na uwagę zasługują rozwiązania systemów KAN-therm Tacker, KAN-therm Profil i KAN-therm Rail, przeznaczone do tzw. zabudowy na mokro. Są dostosowane do standardowych wylewek betonowych lub anhydrytowych.

W odróżnieniu od innych rozwiązań, system KAN-therm TBS jest przeznaczony do zabudowy suchej, stosowanej w budynkach o konstrukcji szkieletowej.

Ogrzewanie podłogowe KAN-Therm TBS
System ogrzewania podłogowego KAN-Therm TBS

Źródło i zdjęcia: KAN

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum