PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Ile kosztuje eksploatacja rekuperatora?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Rekuperator to serce nowoczesnej wentylacji mechanicznej. Wymiennik, w który jest wyposażony, odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza, wywiewanego na zewnątrz budynku i przekazuje je świeżemu, nawiewanemu do środka. Obecnie jest to jedno z najbardziej popularnych sposobów wentylowania pomieszczeń, ze względu na odzysk ciepła pozwalający na uzyskanie sporych oszczędności w zakresie energii, a także przyjazny mikroklimat, który zostaje dzięki niemu wytworzony w pomieszczeniach. Aby rekuperator działał, niezbędne jest podłączenie go do prądu. Ile to kosztuje?

Wentylacja grawitacyjna – niskie koszty, wysokie ograniczenia

Wentylacja grawitacyjna jest właściwie bezkosztowa – to najprostszy i najstarszy sposób wymiany powietrza w budynkach, opierający się na wybudowaniu pionowych kanałów wentylacyjnych odprowadzających ciepłe powietrze z górnych partii pomieszczeń na zewnątrz, poprzez ciąg powietrza i dzięki różnicy ciśnień.

Ze względu na to, że mieszkania i domy są coraz szczelniejsze, zarówno za sprawą współczesnej stolarki okiennej jak i rozwiązań termoizolacyjnych, często się zdarza, że wentylacja grawitacyjna nie spełnia swojego zadania, a w pomieszczeniach pojawiają się niezdrowe i nieestetyczne wykwity pleśni i grzybów.

Z jednej strony szczelność budynku sprzyja zmniejszeniu zużycia energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń, z drugiej – skutkuje niezdrowym mikroklimatem w ich wnętrzu. Wiąże się to także z problemami związanymi z efektywnym suszeniem prania i odciągiem oparów powstających w trakcie gotowania.

Rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku nowych lub modernizowanych budynków, jest rekuperacja, która zapewnia nie tylko ciepłe, ale do tego jeszcze zdrowe powietrze wewnątrz budynków. Powietrze to jest ogrzewane od zużytego (bez mieszania się obu ciągów) i przepuszczane przez filtry. Ze względu na liczne walory, to obecnie jedno z najbardziej popularnych rozwiązań.

Ile to kosztuje?

Zakup rekuperatora to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Na cenę wpływa wydajność urządzenia (dostosowana do kubatury budynku), a także jakość wykonania i gwarancja działania, które wynikają z doświadczenia i solidności producenta. Oprócz kosztów zakupu, należy wziąć pod uwagę także inne nakłady, które będą ponoszone w trakcie eksploatacji.

Jednostka Frapol OnyX
Kiedy wysoki stopień odzysku ciepła i filtracja to za mało, dla osiągnięcia najlepszych parametrów powietrza wewnętrznego warto rozważyć zastosowanie jednostki OnyX Premium wyposażonej w regeneracyjny wymiennik periodyczny

Do budowy kanałów wentylacyjnych, montażu i uruchomienia instalacji, doliczyć trzeba także coroczny serwis rekuperatora i instalacji, wymianę filtrów oraz wartość prądu, który zużywa urządzenie. W tym ostatnim przypadku istotna jest ilość godzin i prędkość pracy urządzenia, a także jego moc i wielkość.

Standardowa rekuperacja

Rekuperacja ma niezaprzeczalne zalety, takie jak wytworzenie zdrowego środowiska wolnego od bakterii, roztoczy i pyłów zawieszonych a także zwiększenie efektywności energetycznej budynku i obniżenie zużycia energii o ok. 40%.

Niewątpliwie podczas działania zużywa jednak pewną ilość energii elektrycznej, koniecznej do uruchomienia wentylatorów i systemu automatyki, niezbędnych do zapewnienia odpowiedniego poziomu przepływu powietrza, a także nagrzewnicy wstępnej, służącej do ochrony wymiennika przeciwprądowego przed oblodzeniem, w sytuacji, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury.
 
Rekuperator załącza grzałkę wtedy, gdy jest to konieczne, uwzględniając parametry związane z temperaturą. W praktyce, dla ogrzania mieszkania lub domu o powierzchni 120 m2, obliczony w skali roku średni miesięczny koszt obsługi rekuperacji wynosi 100 zł, bez kosztów zakupu i wymiany filtrów.

Periodyczne wymienniki ciepła = mniejsze zużycie energii

Wartym uwagi rozwiązaniem jest zakup rekuperatorów wyposażonych w periodyczne wymienniki ciepła, takich jak centrale wentylacyjne firmy Frapol, linii OnyX Premium. Nie ma w nich konieczności instalowania nagrzewnicy wstępnej, zapobiegającej szronieniu i zamarzaniu płyt wymiennika przeciwprądowego.

Co więcej, inaczej niż w standardowych rekuperatorach, mają one wyższą średnią sezonową sprawność odzysku ciepła, a także niższą głośność oraz odzysk wilgoci, dzięki któremu w okresach grzewczych nie dochodzi do wysuszania budynków.

Montaż rekuperatora OnyX PRIDE 400 firmy Frapol

Oczywiście, koszt eksploatacji tych urządzeń, podobnie jak w przypadku rekuperacji standardowej, zależy od wielkości urządzenia, zastosowanych wentylatorów i skuteczności odzysku ciepła. Szacunkowo, dla domu o powierzchni około 120 m2, zastosować można rekuperator OnyX Pride 400.

Miesięczne koszty użytkowania urządzenia (uwaga! wraz z wymianą filtrów 3 x do roku, pracą wentylatorów i nagrzewnicy) nie powinny być wyższe niż 50-80 zł na miesiąc.

źródło i zdjęcia: Frapol

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum