Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Rekuperatory OnyX - właściwa inwestycja w przyszłość

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2021-06-10

Decydując się na budowę lub termomodernizację istniejącego domu należy rozważyć zaprojektowanie systemu wentylacji mechanicznej, która zapewni dostarczenie odpowiedniej ilości przefiltrowanego powietrza do budynku, jednocześnie odzyskując znaczną część energii cieplnej z powietrza wywiewanego. W budownictwie XXI w. jest to jedyny właściwy sposób pozbycia się problemów związanych z nieskuteczną wentylacją grawitacyjną (nadmierna wilgotność, duże zanieczyszczenie powietrza, uczucie zaduchu) i spełnienia wymagań zaostrzonych Warunków Technicznych 2021 r. Umożliwia to również współpraca rekuperatora z ekologicznym źródłem ciepła (np. pompa ciepła).

Innowacyjne podejście do układu odzysku ciepła i wilgoci

Kiedy wysoki stopień odzysku ciepła i filtracja to za mało, dla osiągnięcia najlepszych parametrów powietrza wewnętrznego warto rozważyć zastosowanie jednostki OnyX Premium wyposażonej w regeneracyjny wymiennik periodyczny (system zmian kierunków przepływających przez wymiennik strumieni powietrza), który poza wysokim odzyskiem ciepła będzie odzyskiwał także wilgoć.

W takich jednostkach nie występuje ryzyko zamrożenia wymiennika (nie są wyposażone w pierwotną nagrzewnicę elektryczną). Dodatkowo, urządzenie nie produkuje kondensatu, więc nie ma konieczności wykonywania podłączenia hydraulicznego odpływu skroplin.

Rekuperatory ONYX - sprawdź ofertę

Zaawansowana integracja

Jednostki Frapol OnyX są standardowo wyposażone w rozbudowany układ sterujący umożliwiający prostą integrację z pozostałymi systemami budynku, w tym z pompą ciepła (jako źródło ciepła i chłodu), z agregatami freonowymi, centralami alarmowymi, przepustnicami GWC czy systemami inteligentnego domu (za pośrednictwem protokołu Modbus RTU), czyniąc sterownik Frapol SMART jednym z najnowocześniejszych systemów sterowania kompaktowymi centralami wentylacyjnymi.

Praca urządzenia OnyX Premium 650 w warunkach zimowych na zachodzie Polski. Styczeń 2021 r
Praca urządzenia OnyX Premium 650 w warunkach zimowych na zachodzie Polski. Styczeń 2021 r

Opcjonalnie urządzenia mogą być wyposażone dodatkowo w moduł sterowania zdalnego (pozwalającego na zdalną pomoc serwisową) przez wdrażaną intuicyjną aplikację FraNet i moduł utrzymania stałej wydajności (utrzymywanie stałych strumieni powietrza nawiewanego i wyciąganego niezależnie od zmiennych warunków atmosferycznych i stopnia zabrudzenia filtrów powietrza).

Utrzymanie komfortu na nowym poziomie

Wieloletnie doświadczenie przy głębokich termomodernizacjach polskich placówek edukacyjnych przełożyło się na know-how zaawansowanego utrzymania poprawnej jakości środowiska wewnętrznego również w rozwiązaniach domowych. Przy niedostatecznie działającej wentylacji w sypialni, w której śpią dwie dorosłe osoby, poziom dwutlenku węgla może osiągnąć poziom 2500–3000 PPM.

Programy Doboru Frapol - pobierz

Skutkuje to uczuciem niewyspania, znużenia, czy w ekstremalnych przypadkach mdłościami. Przez rozbudowanie systemu sterowania o pomieszczeniowe czujniki dwutlenku węgla, z powodzeniem możliwe jest utrzymanie stężenia CO2 poniżej poziomu dopuszczalnego (1000 PPM wg. ASHRAE), co w komplecie z kaskadą filtrów ISO Coarse 65% wraz z ePM2,575% bezpośrednio przełoży się na poprawę jakości wypoczynku i komfortu życia.

źródło i zdjęcia: Frapol

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum