Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Dlaczego warto modernizować system grzewczy?

Wprowadzenie postępowych rozwiązań technicznych niesie ze sobą lepszą jakość użytkowania sprzętów w naszym domu. Unowocześnienie ich idzie w parze z komfortem i bezpieczeństwem. Czy warto przy modernizacji domu skupić się również na systemie grzewczym?

Dlaczego warto modernizować system grzewczy?
Viessmann Pompy ciepła
www.viessmann.pl
Viessmann Pompy ciepła
www.viessmann.pl
Dane kontaktowe:
801 00 2345
Karkonoska 65, 53-015 Wrocław

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

To, co było dobre jeszcze niedawno, obecnie często przestaje być wystarczające - domy, które wybudowano nawet kilkanaście lat temu, dziś mają instalacje, które często nie odpowiadają na nasze teraźniejsze potrzeby. Dlatego warto co jakiś czas zastanowić się nad modernizacją domu.

Zainwestuj w lepsze jutro

Kiedy budujemy dom, najczęściej chcemy spędzić w nim długie lata. Decydujemy się na docelowe miejsce do życia, gromadzimy w nim majątek, dbamy o jego obejście. To w końcu przestrzeń, w której spędzamy większość czasu.

Pandemia sprawiła, że większość ludzi zaczęła inaczej postrzegać swoje cztery kąty - teraz to w nich szukamy schronienia i chcemy, żeby żyło nam się tu jak najlepiej.

Jednak nowa sytuacja często wymaga wprowadzenia zmian. Są one niezbędne do tego, żeby życie w domu było jak najbardziej komfortowe. Dlatego modernizacja m.in. systemu grzewczego jest tak ważna.

Modernizacja domu wpłynie na zwiększenie naszego komfortu życia i na obniżenie opłat za utrzymanie. Zdejmie z nas obowiązek doglądania systemu grzewczego i sprawdzania jego sprawności. Co więcej - sprawi, że praktycznie będziemy mogli o nim zapomnieć.

Dlaczego warto zmodernizować system grzewczy?

W zależności od tego, jakie mamy potrzeby i wymagania, termomodernizacja domu może obejmować różne prace przeprowadzane w budynku. Podstawowym jej etapem jest modernizacja systemu grzewczego, która najczęściej polega na wymianie przestarzałego pieca lub kotła na nowoczesne urządzenie energooszczędne.

Jakie są tego korzyści?

Poprawienie efektywności pracy urządzeń grzewczych

Wymiana pieca na nowoczesny kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła podniesie sprawność energetyczną instalacji. Pompy ciepła są najbardziej efektywnymi urządzeniami grzewczymi, dzięki temu, że wykorzystują energię odnawialną.

Z dużą sprawnością pracują także gazowe kotły kondensacyjne. To urządzenia, które potrafią pozyskać więcej energii cieplnej z tej samej ilości paliwa niż konwencjonalne kotły na gaz, ponadto dostosowują moc pracy do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w domu.

Obniżenie kosztów ogrzewania 

Dobrze dobrane urządzenie, skrojone na miarę zapotrzebowania na ciepło w domu, to klucz do zoptymalizowania kosztów ogrzewania. Warto wiedzieć, że docieplenie przegród budynku powinno być powiązane z wymianą pieca.

Dotychczas pracujący kocioł pozostawiony w ocieplonym budynku często okazuje się przewymiarowany - ma niedostosowaną moc pracy, zużywa więcej energii, a co za tym idzie - jest mniej sprawny, mało efektywny i generuje większe koszty.

Zwiększony komfort cieplny 

Nowoczesne urządzenia grzewcze podtrzymują we wnętrzach taką temperaturę, jaka zostanie ustawiona przez domowników. Ponadto współpracują z regulatorami i są w stanie dopasować ją do aktualnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu temperatura w naszym domu będzie dokładnie taka, w jakiej czujemy się najlepiej. Dodatkowo zaoszczędzimy przy tym na kosztach ogrzewania. 

Kotły gazowe i pompy ciepła firmy Viessmann idą z duchem czasu. Są w pełni zautomatyzowane, nie potrzebują naszej ingerencji do pracy i mogą być sterowane za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie. Możemy pożegnać się z obowiązkiem dokładania paliwa, a przywitać się z przyjemnym ciepłem, które zastaniemy w domu po naszym powrocie. Temperaturę ustawimy zdalnie, w swoim smartfonie.

Bezpieczeństwo

Każde urządzenie kondensacyjne jest wyposażone w zamkniętą komorę spalania. Oznacza to, że powietrze, które jest niezbędne do spalania paliwa, zostaje pobierane z zewnątrz budynku i napływa do środka specjalnym przewodem. W taki sposób są odprowadzane także spaliny niebezpieczne dla zdrowia.

Jakie korzyści to dla nas niesie? Przede wszystkim eliminację ryzyka przedostania się spalin do domu. Modernizacja systemu grzewczego gwarantuje nam bezpieczeństwo - wymiana kotła zasilanego przez paliwa stałe lub pieca gazowego na kocioł kondensacyjny daje pewność sprawnej pracy instalacji grzewczej.

Wymiana tych elementów na pompę ciepła zupełnie eliminuje naszą styczność z procesem spalania paliwa, bo w nowoczesnych pompach ciepła taki proces w ogóle nie zachodzi.

Poprawa jakości powietrza

Kotły kondensacyjne Viessmann są wyposażone w palniki o specjalnej konstrukcji, które charakteryzują się niewielką (tzw. zerową) emisją tlenku węgla CO oraz tlenków azotu NOx. To system grzewczy, który wpływa na redukcję emisji benzopirenu i pyłów zawieszonych, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Pompy ciepła natomiast, w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, są w stanie pracować w 100% ekologicznie. Same nie emitują żadnych zanieczyszczeń.

Mądra inwestycja

Żeby modernizacja systemu grzewczego przebiegła sprawnie, bez generowania kosztów, które nas zaskoczą, warto odpowiednio przygotować się do niej. Należy pamiętać, że to przede wszystkim inwestycja - do uzyskania późniejszych korzyści potrzebny jest wkład finansowy. Warto wcześniej zlecić wykonanie audytu energetycznego. Po co? 

Wyniki dadzą nam odpowiedź na poniższe pytania:
  • Co warto zmodernizować w domu?
  • Co trzeba zmodernizować w domu?
  • Które rozwiązanie systemu grzewczego będzie dla nas optymalne?
  • Ile potrzebujemy na to pieniędzy?
  • Na jakie efekty przeprowadzenia modernizacji możemy liczyć?

Niestety często na przeszkodzie stoją koszty niezbędne do przeprowadzenia modernizacji. Żeby je obniżyć, warto skorzystać z programów wsparcia, np. z Programu Czyste Powietrze, dzięki któremu możemy otrzymać dofinansowanie na ocieplenie budynku, na wymianę źródła ciepła i na inne prace związane z poprawą energooszczędności naszego domu.

Podstawowy poziom dofinansowania tego programu przewiduje dotację w wysokości do 30 tys. zł, ale ubiegać można się nawet o 37 tys. złotych. Ze szczegółami tego projektu można zapoznać się na stronie www.czystepowietrze.gov.pl.

Źródło i zdjęcia: Viessmann