Polski klimat wyjątkowo nie sprzyja długowieczności drewnianych elementów na zewnątrz. Wilgotne, ciepłe zimy stwarzają znacznie trudniejsze warunki dla drewna niż mrony i surowy klimat alpejski. Wilgotność i wahania temperatur narażają drewno na zmiany objętościowe, powstawanie mikroszczelin i biokorozje.
Wysoka jakość żywic zawarta w Lazurze Ochronnej Polski Klimat sprawia, że powłoka staje się hydrofobowa. Krople wody nie wnikaj w głąb drewna, nie dopuszczajc tym samym do tworzenia się mikroszczelin, w których woda mogłaby zamarznąć przy ujemnych temperaturach i spowodować rozpieranie i pęcznienie drewna. Elastyczna warstwa tworzona na powierzchni drewna pracuje wraz ze zmianami objętościowymi materiału, powstałymi podczas wahań wilgotności i temperatury. W okresie letnim natomiast zawarte w lazurze filtry UV i pigmenty blokują promienie słoneczne, nie dopuszczajc do szarzenie drewnianych powierzchni. Lazurą Ochronną Polski Klimat można pokryć wszelkie pionowe elementy na zewnątrz i wewnątrz, takie jak: elewacje drewniane, drzwi, płoty, domki narzędziowe czy pergole. Idealna jest także na drobniejsze elementy architektury ogrodowej, takie jak drewniane meble czy donice. Nowy preparat od V33 dostępny jest w 7 popularnych odcieniach drewna, takich jak dąb, sosna, orzech i mahoń oraz w wersji bezbarwnej.
Wersja bezbarwnej polecana jest szczególnie wówczas, gdy chcemy zachować oryginalny kolor powierzchni. Zawiera ona, tak jak pozostałe kolory, filtry UV. Aplikacja lazury ułatwiona jest dzięki niekapiącej formule i konsystencji nie zostawiającej smug. Pomalowane elementy drewniane zachowują naturalny rysunek słojów i otrzymuj delikatną satynową powłokę. Lazura nałożona na odpowiednio przygotowane drewno zabezpiecza je nawet do 9 lat. W tym celu należy nałożyć dwie warstwy produktu, a w przypadku miejsc szczególnie nasłonecznionych (zachodnich i południowych) pomalować należy miejsce trzykrotnie. W celu ochrony biobójczej warto przed nałożeniem lazury zabezpieczyć drewno impregnatem do drewna konstrukcyjnego.
źródło i zdjęcia: V33 Polska