Drzwi podnośno–przesuwne to najlepsze rozwiązanie pod względem funkcjonalnym. Umożliwiają między innymi oszczędność przestrzeni oraz łatwość obsługi nawet bardzo dużych i ciężkich skrzydeł. Taka stolarka musi być jednak starannie przemyślana pod kątem konstrukcyjnym, także z uwzględnieniem strat cieplnych. Pozwoli to w sezonie zimowym uniknąć dodatkowych kosztów na ogrzewanie wnętrz, a latem na klimatyzację.
Newralgicznymi punktami w konstrukcji tego typu jest strefa progu oraz profile ram i słupków. W drzwiach podnośno-przesuwnych z PVC Schüco ThermoSlide zastosowano innowacyjne rozwiązania uszczelnień i izolatorów, które eliminują występowanie mostków termicznych odpowiedzialnych za straty energii. Uzyskano w ten sposób doskonałe parametry izolacyjności cieplnej pozwalające na stosowanie systemu nawet w domach pasywnych.
W drzwiach Schüco ThermoSlide skutecznie wyeliminowano m.in. często spotykany w tego typu stolarce problem zimnej strefy przy podłodze. Zastosowano niski wielokomorowy próg aluminiowy z trzema przekładkami termoizolacyjnymi, który sprawia, że tego typu problemy odchodzą w niepamięć. 5-komorowe skrzydła oraz 7-komorowa rama drzwi z solidnymi termoizolowanymi wzmocnieniami stalowymi mają również bardzo istotny wpływ na statykę drzwi i dalsze ograniczenie strat cieplnych.
Dokładnie uszczelniono naroża drzwi a także newralgiczne łączenia pomiędzy skrzydłami stałymi i ruchomymi, co w połączeniu z trzypoziomowym systemem uszczelnień daje pewną ochronę przed infiltracją zimnego powietrza. Głęboka rama drzwiowa (219 mm) i skrzydła o głębokości 82 mm umożliwiają wstawianie grubych, potrójnych pakietów szybowych o grubości nawet do 52 mm o podwyższonych właściwościach termoizolacyjnych. Tak wykonane drzwi o standardowych wymiarach z szybą dwukomorową o współczynniku Ug ≤ 0,6 W/m2K uzyskują parametry pasywne Uw ≤ 0,8 W/m2K.
Podniesieniu termoizolacyjności nie towarzyszy w tym przypadku poszerzenie ram. System Schüco ThermoSlide wyróżniają niewielkie szerokości czołowe profili. Widoczna szerokość ramy i skrzydła wynosi zaledwie 174 mm. Oznacza to maksymalizację powierzchni szyby i lepsze doświetlenie pomieszczeń, co ma znaczenie szczególnie zimą, gdy naturalne światło ma słabe natężenie.
Dzięki dostępności wielu wariantów wykonania drzwi Schüco ThermoSlide, ograniczeniem w kreowaniu wyglądu i funkcjonalności przeszkleń jest tylko wyobraźnia inwestora. Optymalna stabilność konstrukcji pozwala na budowę wielkogabarytowych drzwi o ciężarze skrzydła nawet do 400 kg. Realizowane z ich wykorzystaniem pojedyncze moduły drzwi przesuwnych mogą osiągać maksymalną szerokości do 6500 i wysokość do 2800 mm. Mogą one być swobodnie ze sobą łączone tworząc majestatyczne, przeszklone przejścia.
Skrzydła drzwi są lekko unoszone do góry i przesuwane w kierunku równoległym. Pomimo dużych rozmiarów skrzydeł, ich obsługa jest komfortowa, dzięki zastosowaniu nowych uszczelek ślizgowych i lekko działającego systemu jezdnego. Przy wszystkich swoich zaletach drzwi Schüco ThermoSlide mogą być wykonane jako antywłamaniowe, zapewniając tego typu ochronę do klasy WK 2 włącznie.
Zostały wyposażone w odpowiednie okucia i wzmocnione solidnymi kształtownikami stalowymi. Szeroką swobodę dopasowania estetyki stolarki do elewacji i wnętrz daje bogaty wybór folii dekoracyjnych idealnie odwzorowujących kolory i tekstuę drewna, a także metaliczne odcienie Schüco AutomotiveFinish. Gama 9 kolorów wzorowanych na warstwach lakierniczych używanych w przemyśle samochodowym i współczesnej stolarce aluminiowej pozwoli nadać drzwiom PVC nowoczesną, olśniewającą estetykę. Nowość! System przesuwny Schüco ThermoSlide – drzwi wielkiego formatu!
Źródło: Schüco
Więcej