Trend nr 1: Witaj w salonie. Łazienkowym
Nasze podejście do łazienkowych rytuałów uległo zmianie. Rytuał to słowo-klucz. Przestaliśmy traktować łazienkę wyłącznie praktycznie – to bowiem miejsce, które służy nam do regeneracji i "ładowania baterii". Odpoczywamy w wannie, kojąc zmysły albo bierzemy długi, relaksujący prysznic; sięgamy po aromatyczne olejki do kąpieli, zapalamy świece. To proste czynności, które jednak działają na nas bardzo odprężająco.
Ma to swoje odzwierciedlenie w projekcie wnętrza. Główną rolę w salonie kąpielowym odgrywa przestronna kabina prysznicowa typu walk-in i wygodna wolnostojąca wanna. Standardem w tego typu łazienkach są także dwie umywalki – dla niej i dla niego. Nie może tu zabraknąć również szerokiego i dobrze oświetlonego lustra.
Do strefy łazienki wkroczyły ponadto meble, które kojarzyliśmy dotąd raczej z pokojem dziennym lub salonem – jak fotele, szezlongi i szafki, które spełniają jednocześnie funkcję siedziska. Znajdziemy tu też liczne dodatki, obrazy i rośliny – dopasowane do stylu wnętrza.
Te zmiany w łazienkowej przestrzeni pociągają za sobą również zmiany w ofercie producentów armatury. Przykładowo wiele modeli baterii wannowych i prysznicowych KLUDI charakteryzuje się wyjątkowym, designerskim kształtem. Przestają pełnić jedynie czysto praktyczną rolę – stają się ozdobą, "biżuterią" wnętrza.
Z drugiej strony, nie możemy zapomnieć o ich funkcjonalności. Baterie wyposażane są w coraz to nowe, praktyczne rozwiązania - możliwość montażu podtynkowego, przyciski ułatwiające sterowanie, trzystrumieniowe rączki natrysku czy termostaty. Funkcje te sprawiają, że łazienka zyskuje nowy wymiar - przemienia się w prawdziwą strefę relaksu.
Trend nr 2: Łazienka zrównoważona i ekologiczna
Kolejnym trendem, który zdecydowanie zasługuje na uwagę, jest ekologia. Wszyscy jesteśmy świadomi, że światowe zasoby wody systematycznie się kurczą. Dlatego tak istotne są nasze codzienne wybory, nawyki i przyzwyczajenia. Co to oznacza w kontekście łazienki?
Są to przede wszystkim rozwiązania, które pomagają nam oszczędzić wodę. Przykładowo baterie umywalkowe KLUDI NOVA FONTE Pura oraz KLUDI BOZZ wyróżniają się bardzo dużym ograniczeniem zużycia wody – odpowiednio 4,5 i 5 litrów na minutę. Takie wyniki producent osiągnął dzięki zastosowaniu ogranicznika przepływu wody oraz perlatora.
Na liście oszczędnych rozwiązań warto wymienić również wspomniane modele z termostatem, dzięki którym uzyskujemy pożądaną temperaturę wody zaraz po uruchomieniu baterii. Pozwala to na zaoszczędzenie nawet 10 litrów wody dziennie!
Nie można zapomnieć też o bateriach bezdotykowych, które wyłączają się w momencie, kiedy nie wykrywają ruchu. Znacznie redukuje to ilość zużywanej przez nas wody i energii potrzebnej do jej nagrzania.
Trend nr 3: Powrót do natury
Coraz większe zainteresowanie tematyką ekologii ma bezpośredni wpływ nie tylko na takie kwestie, jak oszczędzanie wody czy energii, ale także na wystrój wnętrza. Omawiając trendy w aranżacji łazienki w 2023 roku, warto zwrócić uwagę na inspiracje naturą.
Po pierwsze, we wnętrzach widzimy naturalne materiały – chętnie sięgamy pod drewno oraz kamień.
Po drugie, coraz bardziej modne stają się meble i elementy dekoracyjne z drugiej ręki. Stary zegar czy obraz to unikatowe detale, dzięki którym aranżacja łazienki staje się eklektyczna i niepowtarzalna.
Po trzecie, nadal trwa boom na rośliny. W łazience sprawdzą się gatunki, które dobrze czują się w wysokiej temperaturze i wilgotnym środowisku, jak bluszcz, sansewieria czy zamiokulkas.
Ostatnim elementem dopełniającym aranżację wnętrza jest odpowiednio dobrana armatura łazienkowa. Organiczna forma i przemyślana technologia deszczownic KLUDI A-QA potęgują wrażenia estetyczne, a prysznic przypomina kąpiel pod prawdziwym wodospadem.
Zmieniająca się funkcja łazienki, baterie oszczędzające wodę oraz powrót do natury – to najbardziej wyraziste trendy, o których na pewno nie zapomnimy przez kolejne sezony. Zainspiruj się którymś z nich, aby stworzyć wyjątkową przestrzeń – szczególnie jeśli planujesz remont łazienki lub budowę domu.
źródło i zdjęcia: Kludi Armaturen
opracowanie: Aleksander Rembisz, Redakcja portalu budujemcydom.pl